Domů
Plynárenství
Česká GNCH uzavřela s Nory přímý dlouhodobý kontrakt na dodávky norského plynu
Norská vlajka
Zdroj: Raul Herbster / Creative Commons / CC BY 2.0

Česká GNCH uzavřela s Nory přímý dlouhodobý kontrakt na dodávky norského plynu

Plynárenství
5 komentářů
27. březen 2023, 14:37
ČTK

Česká společnost Great North Canadian Holdings SE (GNCH) uzavřela dlouhodobý kontrakt s norskou polostátní společností Equinor na dodávky zemního plynu z norského kontinentálního šelfu. Dodávky mají začít od května a budou primárně určeny pro velkoodběratele a obchodníky s plynem. ČTK o tom dnes informovala společnost GNCH. Podle ní bude zatím jedinou tuzemskou firmou, která má s Equinorem přímý kontrakt. Jeho finanční podmínky nezveřejnila.

Smlouva má podle firmy zajistit stabilní víceleté přímé dodávky norského zemního plynu do Česka. “Jsme rádi, že se nám podařilo dotáhnout náročná několikaměsíční jednání do úspěšného konce. Dlouhodobý kontrakt je v době, kdy Evropa stále hledá cesty, jak trvale snížit závislost na Rusku, důležitou strategickou pojistkou,” řekl člen představenstva a mluvčí GNCH Mikuláš Klang.

GNCH se chce primárně soustředit na velkoodběratele z řady průmyslových oborů nebo teplárenství a na obchodníky s plynem. „Může jít jak o jednotlivé společnosti, tak i skupiny, které se po loňských otřesech trhu musely poohlížet po spolehlivých alternativních zdrojích zemního plynu,“ dodal Klang. Nebude tak dodávat plyn domácnostem.

Ilustrační foto

V únoru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) oznámil, že během ledna klesl dovoz plynu z Ruska do České republiky na nulu. Ruský plyn stát nahradil právě dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie. K omezení závislosti na Rusku pomohly i úspory ve spotřebě.

Společnost GNCH SE byla založena v roce 2017. Zaměřuje se na obchodování s plynem, dosud však nebyla aktivní. Jediným akcionářem je kanadská společnost Great North Canadian Holdings Inc. Nedávno byla zaregistrována do centrálního systému OTE jako nový subjekt zúčtování v plynárenství.

Equinor ASA je mezinárodní energetická společnost, která působí ve zhruba 30 zemích. Norský stát v ní drží 67procentní podíl. Její portfolio zahrnuje ropu a zemní plyn, obnovitelné zdroje energie a nízkouhlíková řešení. Společnost je předním provozovatelem na norském kontinentálním šelfu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jiří
3. duben 2023, 13:34

Nadpis článku by měl odpovídat skutečnostem. Tak jak společnost GNCH na své prezentaci uvádí.

"Jsme poskytovatel služeb na ropných polích, velkoobchod se zemním plynem a nezávislý provozovatel ropy a zemního plynu z Kanady se zastoupením v České republice a Argentině".

Ten správný nadpis článku.

Kanadská společnost GNCH uzavřela s Nory přímý dlouhodobý kontrakt na dodávky norského plynu pro Českou republiku.

Norsko- Kanada - český spotřebitel. Rozumný hospodář by prostředního vypustil. Ten vlak jsme ovšem už nechali ujet. Tet jen platit a platit, jsme moderní kolonie.

Michal K.
3. duben 2023, 15:37

jj, to je vyborne. Norsky plyn cez Kanadanov. Neskutocne sa tu nechame dojit.

S tou koloniou ste to trafili do cierneho.

Dpetr
3. duben 2023, 17:00

Až na to, že jste úplně mimo. Firma patří Čechovi, registrovaná je v Kanadě. Nicméně, vzhledem k pochybné historii majitele je otázka, o jak spolehlivého dodavatele se bude jednat. Viz ekonomický deník.

Jiří
4. duben 2023, 09:54

Ano máte pravdu, ovšem kdo to má na první pohled poznat. Prostředník je ovšem tady, firma která vykazuje sotva nějakou činnost, sloužící pouze k vyvádění peněz. Prostě tunel a státní instituce pouze přihlíží. Korupce ve velkém.

Dpetr
4. duben 2023, 10:30

Jaká korupce? Nějaká firma prohlásí, že má dlouhodobou smlouvu na dodávku norského plynu. Na to nepotřebuje nikoho korumpovat.

Prostředník není sprosté slovo, je jím každý obchod, do kterého jdete.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516