Domů
Plynárenství
CHF: Vodík z Texasu se do roku 2030 stane konkurenceschopným na globálním trhu
hydrogen vodík
Zdroj: Linde

CHF: Vodík z Texasu se do roku 2030 stane konkurenceschopným na globálním trhu

Odhadovaný pokles nákladů na nízkoemisní vodík vyrobený v Texasu na 1 USD/kg v případě výroby ze zemního plynu a na 1,5 USD/kg v případě výroby elektrolýzou vody do roku 2030 umožní Texasu konkurovat ostatním exportérům vodíku na globálním trhu. Informaci přinesl zahraniční server Platts s odkazem na report Centra pro budoucnost Houstonu.

Report Centra pro budoucnost Houstonu (Centre for Houston's Future - CHF) byl zveřejněný 23. května, tedy den předtím, než byl Houston vybrán jako jeden ze čtyř mezinárodních vodíkových klastrů Světovým ekonomickým fórem (World Economic Forum - WEF). Zbylé tři regiony, které byly WEF zvoleny, jsou nizozemský Geleen, přístav v belgických Antverpách a oblast Ohio River Valley.

"Načasování tohoto reportu a načasování oznámení WEF jsou důležitá, jelikož ukazují politikům v Austinu, Washingtonu a ve zbytku světa, že Houston má příležitost pomoci s využitím nízkoemisního vodíku k dekarbonizaci zbytku světa," uvedl výkonný ředitel Centra pro budoucnost Houstonu Brett Perlman.

Bez podpory bude nejlevnější vodík ze zemního plynu

Uvedený report analyzoval odhadovaný vývoj nákladů na produkci nízkoemisního vodíku pomocí různých technologií a paliv. Na základě současných politik, které neberou v potaz navrženou provozní podporu pro výrobu vodíku, odhadují autoři studie pokles nákladů na vodík vyráběný elektrolýzou vody na 1,5 až 1,9 USD/kg do roku 2030. Analytici z S&P Global Commodity Insights odhadují aktuální náklady na takto vyráběný vodík v Texasu na 4,1 USD/kg (včetně zahrnutí investičních nákladů).

Produkce vodíku vyrobeného ze zemního plynu při využití technologií na zachycování a ukládání emisí CO2 by podle autorů studie mohla do roku 2030 zlevnit až k 1 USD/kg. Tato hodnota je zároveň cílem, který pro rok 2030 stanovila americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová v rámci iniciativy Hydrogen Shot.

"Myslím si, že když ministryně Granholmová oznámile tento cíl, tak to mělo být něco jako cesta na Měsíc, tedy něco, co je obtížné dosáhnout," uvedl Perlman a dodal, že tak není překvapivé, že se na tuto úroveň v případě vodíku vyráběného elektrolýzou vody nedostali, ale že se dostali velmi blízko.

Zahraniční server Platts upozornil, že by stanovené hranice mohlo být dosaženo už nyní, pokud by byl přijat návrh zákona, na základě kterého by měla provozní podpora vodíku vyrobeného elektrolýzou vody činit až 3 USD/kg a v případě vodíku vyrobeného ze zemního plynu při použití technologií na zachycování a ukládání emisí CO2 minimálně 0,6 USD/kg.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr Hariprasad Hajič
4. červen 2022, 06:07

Jinými slovy v současné době se v tomto regionu (Houston) vyrábí 1 kg šedého s ukládáním H2 za 1,6 $ a 1 kg zeleného za 4,5 $?

Ladislav Novák
6. červen 2022, 14:39

Zelený vodík je nesmysl. A pořád opakovat dokola... :-D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se