Domů
Plynárenství
CNG v České republice – fakta a statistiky

CNG v České republice – fakta a statistiky

Ačkoliv benzin a nafta stále zaujímají jasné prvenství v dopravním sektoru, v posledních letech se alternativní paliva těší stále rostoucí popularitě. Příkladem mohou být zkapalněný zemní plyn (LNG), propan butan (LPG), elektřina či právě stlačený zemní plyn (CNG). S podporou CNG se počítá také v připravovaném Národním akčním plánu čisté mobilita, který na podzim zamíří do vlády.  

Zemní plyn je tradičně využíván v mnoha průmyslových odvětvích například k výrobě tepla nebo elektrické energie či běžně v domácnostech k přípravě teplé vody nebo vaření. V posledních letech se však začíná prosazovat i jako alternativa ke konvenčním pohonným hmotám, jakými jsou benzin a nafta.

Počet všech možných typů vozidel využívajících k pohonu CNG každoročně stoupá. Vzhledem k nižším provozním nákladům ve srovnání s konvenčními palivy se stoupá podíl vozidel poháněných CNG stabilně rostoucím tempem.

V sektoru veřejné dopravy se CNG úspěšně uplatňuje pro provoz autobusů. Jejich počet se během posledních 10 let téměř zčtyřnásobil. V případě automobilů osobních a dodávkových vzrostl počet provozovaných CNG vozidel od roku 2005 na více než třicetinásobek.

S rostoucím počtem vozidel na CNG roste také počet veřejných CNG stanic. Těch má být v České repubice do konce příštího roku 150.

Vývoj počtu veřejných plnících stanic a CNG vozidel v ČR. Zdroj: cng4you.cz

Předchozí tabulka dále ukazuje trend v nárůstu prodeje CNG, který si v posledních letech udržuje rostoucí tendenci. Ve srovnání s hodnotami před 10 lety jsou současné prodeje desetinásobné.

Výhody a nevýhody CNG

Jako každé jiné palivo má CNG svá pro i proti. Neustále rostoucí podíl vozidel s CNG pohonem však naznačuje převahu výhod toho paliva nad jeho zápory.

 • Hlavním důvodem, proč řada řidičů upřednostňuje CNG, je jeho cenová atraktivita. Náklady na pohonné hmoty mohou být oproti benzinu či naftě až poloviční
 • CNG je v posledních letech zatížen spotřební daní jen minimálně, což se pozitivně projevuje v jeho ceně
 • Vozidla s CNG pohonem se vyznačují nižší hlučností, která zvyšuje komfort pasažérů i okolí
 • Kvalita zemního plynu je v České republice velmi vysoká, běžné pohonné hmoty bývají v některých případech ředěny a jejich nedostatečná kvalita může poškodit palivovou soustavu či motor
 • CNG je velmi obtížné z vozidel běžně odčerpat a tím tedy ukrást
 • Kvalita palivových soustav pro CNG je v současnosti běžně velmi vysoká a tato vozidla jsou tedy bezpečná
 • V případě úniku plynu z nádrže dochází k jeho přirozenému odvětrání, jelikož CNG je lehčí než vzduch a nedrží se nebezpečně u země
 • Vývoj spotřební daně na CNG v ČR. Zdroj: cng4you.cz

  S řadou výhod přichází samozřejmě i jisté nevýhody či omezení.

  • Vozidla s CNG pohonem se obvykle vyznačují vyšší pořizovací cenou. V případě kombinovaného pohonu na benzin/CNG musí mít vozidlo dvojitou palivovou soustavu, což není zadarmo. Budoucí nárůst v produkci CNG vozidel však může pořizovací cenu snížit
  • Pro dosažení srovnatelného dojezdu jako u běžných paliv je v případě CNG nutný větší objem nádrže, který se obvykle projevuje v omezení zavazadlového prostoru
  • Navzdory neustále rostoucímu počtu plnících stanic je jejich síť stále velmi řídká. Řidiči tankující CNG tedy nemohou počítat s pumpou na každém kilometru. Detailní mapa CNG plnících stanic dostupná na webu CNG4you
  • Vozidla s plynovým pohonem (CNG i LPG) mají často zakázán vjezd do podzemních garáží či uzavřených parkovacích prostor s ohledem na bezpečnost
  • Jednou ze zmíněných hlavních nevýhod je řídká síť veřejných plnících stanic. Následující tabulka ukazuje tříletý vývoj jejich počtu, který se během této doby téměř zdvojnásobil. V tabulce je dále zachycen počet CNG vozidel včetně jejich druhu a prodeje CNG v ČR včetně jejich energetické hodnoty.

   Počet plnících stanic a různých druhů CNG vozidel v ČR. Zdroj: cng4you.cz

   Podobně jako cena konvenčních pohonných hmot i cena CNG každým rokem stoupá. Nicméně její nárůst není tak dramatický a zaručuje vyšší míru ekonomiky provozu CNG vozidel. Následující graf znázorňuje vývoj cen CNG za posledních deset let a srovnání tohoto vývoje se změnami cen benzinu i nafty.

   Srovnání cen běžných pohoných hmot s CNG. Zdroj: cng4you.cz

    Jak si CNG vede v Evropě?

   Ačkoliv v celoevropském měřítku není nárůst počtu vozidel a plnících stanic CNG tak markantní jako v České republice, stále si udržuje rostoucí tendenci. V období mezi lety 2009 a 2013 se počet zemním plynem poháněných vozidel (NGV), konkrétně CNG, zvedl o 40 %.

   V případě veřejných plnících stanic byl nárůst výraznější, kdy za stejné období bylo zprovozněno téměř 2000 stanic a jejich počet dosáhl 4570. Za 5leté období se teda jedná o více než 70% nárůst.

   Počet CNG vozidel v Evropě v období 2009 až 2013. Zdroj: cng4you.cz

   Z následující tabulky je patrné, že ze všech kategorií vozidel byly nejúspěšnější autobusy, jejichž počet se v Evropě více než zčtyřnásobil.

   Druhy CNG vozidel v Evropě v období 2009 až 2013. Zdroj: cng4you.cz

   Zdroj úvodní fotografie: eurocng.cz

   Komentáře

   (1)

   Martin

   5. listopad 2015, 21:40

   Podobně jako cena konvenčních pohonných hmot i cena CNG každým rokem stoupá.

   CNG je velmi obtížné z vozidel běžně odčerpat a tím tedy ukrást.

   Tím je řečeno vše.

   Přidat komentář

   Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
   Vyžadované informace jsou označeny *
   Pravidla diskuze
   Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
   Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
   Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
   Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
   V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
   OM Solutions s.r.o.
   Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
   Třebíč
   IČ: 02682516
   SOCIÁLNÍ SÍTĚ
   © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.