Domů
Plynárenství
Do LNG exportních terminálů v USA na konci roku proudil rekordní objem plynu
Exportní LNG terminál Freeport na jihu USA
Zdroj: Freeport LNG Development, L.P.

Do LNG exportních terminálů v USA na konci roku proudil rekordní objem plynu

Situace na globálním trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) je v posledních letech pro evropské trhy důležitější než kdykoliv dříve. S poklesem dodávek ruského plynu do Evropy, který dále klesl se zastavením přepravy plynu přes Ukrajinu, bude Evropa spoléhat na dovoz LNG ještě více. Kromě poptávky je však pro ceny na globálním trhu stejně klíčová i nabídka, která by měla nadále růst. K dalšímu růstu exportních kapacit by mělo dojít i ve Spojených státech, kde postupně nabíhají nové zkapalňovací linky. Na konci loňského roku tak do tamních terminálů proudil rekordní objem plynu.

Dodávky zkapalněného zemního plynu jsou v posledních letech klíčové pro pokrytí energetické poptávky Evropy. Na pozici největšího dodavatele LNG na globální trh se přitom v nedávné době dostaly Spojené státy, přestože ještě do roku 2016 nijak zásadní objemy neexportovaly. S rozvojem domácí těžby ropy a zemního plynu pomocí hydraulického štěpení břidlic nicméně začal export plynu z USA prudce růst.

Během tohoto úterý, tedy posledního dne loňského roku, se podle agentury Reuters vyšplhal tok plynu do tamních LNG terminálů na vůbec nejvyšší hodnotu v historii. Do amerických terminálů tak proudilo na 15,2 miliardy stop krychlových plynu, což odpovídá zhruba 430 milionům kubíků. Pro srovnání, největší dodavatel zemního plynu do Evropy, Norsko, exportuje v maximech přibližně 350 milionů kubíků denně skrz plynovody. V případě exportu LNG je nicméně běžně část plynu spotřebována v terminálech na jeho zkapalnění, další část poté na přepravu.

USA upevňují pozici největšího exportéra LNG

Poptávka ze strany exportérů by nicméně měla v USA v následujících měsících a letech nadále růst díky náběhu nových terminálů. Podle agentury Reuters by v letošním roce mohla vzrůst až na 17,8 miliardy stop krychlových denně, tedy o 17 %. Růst exportu potáhne nový terminál Plaquemines a rozšíření terminálu Corpus Christi o další linky. Dohromady by tyto terminály měly ročně exportovat až 30 milionů tun LNG, tedy něco přes 40 miliard metrů krychlových plynu.

V roce 2026 by poté měla poptávka exportních terminálů v USA překročit 20 miliard stop krychlových denně, tedy zhruba 570 milionů kubíků. Do konce roku 2028 by poté s dalšími terminály měla stoupnout o další pětinu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se