Domů
Plynárenství
Emise metanu budou v EU pod kontrolou, Rada EU schválila dlouho očekávané nařízení
Emise
Zdroj: Pixabay

Emise metanu budou v EU pod kontrolou, Rada EU schválila dlouho očekávané nařízení

Rada Evropské unie v pondělí schválila další část balíčku Fit for 55 - nařízení o emisích metanu. Metan společně s oxidem uhličitým patří mezi skleníkové plyny, jejichž emise mají do roku 2030 klesnout o 55 %. Cílem nařízení je především snížení emisí metanu v odvětví energetiky, které tvoří až 19 % celkových emisí metanu v Evropské unii.

Nařízení o emisích metanu je prvním předpisem, který je zaměřen právě na emise metanu. Nařízení zavádí nové požadavky na měření, reportování a ověřování emisí metanu v odvětví energetiky.

Pro některé provozovatele zařízení, která mohou být zdrojem úniku metanu do ovzduší, bude nařízení znamenat nové povinnosti. Půjde především o povinnost měřit emise metanu přímo na úrovni zdroje a současně vypracovávat reporty, které budou kontrolovány nezávislými auditory.

Povinnosti budou dopadat také na členské státy. Ty budou muset vést a pravidelně aktualizovat soupis všech těžebních aktivních i neaktivních vrtů. Obdobné povinnosti se uplatní také ve vztahu k uhelným dolům, které byly uzavřeny před méně než 70 lety, protože se z nich metan uvolňuje i po zastavení těžby.

"Druhým nejvýznamnějším skleníkovým plynem je metan, který je až třicetkrát silnější než CO2. Abychom splnili cíl Pařížské dohody omezit globální oteplování na 1,5 °C a dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050, musíme snížit emise metanu v odvětví ropy, zemního plynu a uhlí. Tento právní předpis zajišťuje řádné monitorování a řešení emisí v těchto hodnotových řetězcích," uvedl ke schválenému nařízení Tinne Van der Straeten, belgický ministr energetiky.

Nařízení míří i na aktivity mimo Evropskou unii, například na emise metanu související s dovozem ropy, plynu a uhlí do Evropské unie. Za tímto účelem má být uveden do provozu systém pro monitoring emisí, do kterého budou dodávat informace zahraniční dovozci plynu, ropy a uhlí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Karel Wágner
28. květen 2024, 16:18

Nařízení míří i na emise metanu související s dovozem ropy, plynu a uhlí do Evropské unie.

Inu, nejspíše začneme dovážet vítr a sluníčko...

FrankH
29. květen 2024, 17:08

Proč? Vždyť vše směřuje k světlým zítřkům a k tomu, že elektřina se bude vyrábět jen, když bude svítit slunce nebo foukat vítr a používání el. spotřebičů bude omezeno jen ve vymezených časových pásmech, případně když si spotřebitel sám el. energii vyrobí nebo našetří a uschová na horší časy ...

FrankH
29. květen 2024, 16:59

Emise metanu budou v EU pod kontrolou ...

Hmm, a těch 19% emisí metanu v EU, o které se emise hypoteticky sníží, nás globálně zajisté vytrhne - vskutku hodně naivní představa na úrovni uvažování dítěte v MŠ, které ještě věří na pohádky ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se