Domů
Plynárenství
EU spustí první kolo společných nákupů zemního plynu, slibuje si stabilní dodávky za nižší cenu
Plynovod
Zdroj: Diarrhea / Creative Commons / CC-BY-3.0 (licence)

EU spustí první kolo společných nákupů zemního plynu, slibuje si stabilní dodávky za nižší cenu

První výzva k podání žádostí zakoupit zemní plyn v rámci společných nákupů EU proběhne příští týden. Na platformě AggregateEU mohou žádosti podávat společnosti z členských zemí EU a země Energetického společenství. Společné nákupy zemního plynu proběhnou na základě mimořádného nařízení přijatého v loňském roce. Jedním z hlavních záměrů je získání větší vyjednávací síly díky agregaci poptávky. 

První výzva v rámci společných nákupů zemního plynu pro EU a další země Evropy se dle zveřejněné tiskové zprávy Evropské komise otevře 25. dubna. Poptávka se bude shromažďovat skrze službu s názvem AggregateEU, kterou provozuje společnost PRISMA. PRISMA, evropská platforma pro obchodování s přepravní kapacitou v rámci plynárenské infrastruktury, vyhrála tendr na vytvoření platformy pro společné nákupy.

AggregateEU je otevřeno pro všechny společnosti z členských zemí EU a smluvních zemí Energetického společenství (Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severní Makedonie, Gruzie, Moldavska, Černé Hory, Srbska a Ukrajiny). Všechny podané žádosti budou agregovány a následně spárovány s nabídkami prodejců v tendru. Tato tendrovací kola budou trvat zhruba dva týdny a probíhat budou přibližně každé dva měsíce během nadcházejících 12 měsíců.

Při zadávání poptávky na nákup zemního plynu společnost musí specifikovat, zda má zájem o dodávku LNG nebo skrz plynovody. Společnost by také měla specifikovat datum dodávky. Konkrétní finální podmínky jednotlivých kontraktů by mezi společnostmi a dodavateli byly vyjednány po spárování poptávky a nabídky.

EU si od společných nákupů slibuje nižší ceny a stabilní dodávky plynu

Společné nákupy plynu skrze energetickou platformu EU nabízejí příležitost, zejména menším subjektům, zajistit stabilní dodávky plynu, nižší ceny plynu a možnost vyjednávat s jinak nedosažitelnými trhy a dodavateli. Agregací poptávky chce EU zvýšit svou vyjednávací sílu.

"Čím více účastníků máme, tím vyšší jsou šance na nalezení atraktivních obchodních příležitostí. Nezapomínejme, že naše energeticky náročná průmyslová odvětví označila minulý rok za rok přežití. Vysoké ceny energie přinutily mnohé držet úroveň výroby pod možnou kapacitou. Tento trend musíme zvrátit. Energetická platforma EU byla navržena tak, aby byla přínosem pro náš průmysl a naše domácnosti. A byla vyvinuta ve spolupráci s průmyslem, aby vedla k výsledkům v rekordním čase," uvedl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který má na starost Energetickou platformu EU.

Celý koncept vychází z mimořádného nařízení (EU) 2022/2576 přijatého v prosinci loňského roku. Na základě tohoto nařízení mají členské státy povinnost zajistit, aby jejich společnosti na platformě poptávaly plyn v objemu odpovídajícím alespoň 15 % povinné úrovně naplnění zásobníků, která je dle nařízení o uskladňování plynu stanovena na 90 % celkové skladovací kapacity. Samotný následný nákup plynu skrze platformu je ale dobrovolný.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Tomáš Chládek
21. duben 2023, 16:02

Citace z oficiálních stránek Evropské komise: https://energy.ec.europa.eu/topics/energy-security/eu-energy-platform_en

Vzhledem k tomu, že některé společnosti nemusí mít dostatečnou poptávku k předložení na AggregateEU ​​(minimální množství požadované pro agregaci poptávky pro virtuální zkapalněný zemní plyn (LNG) je 300 GWh a pro národní vyrovnávací bod/virtuální obchodní bod (NVP/BPT) je 5 GWh), počítat s nezbytnými schopnostmi nebo odbornými znalostmi pro přepravu plynu nebo provádění jednání; nebo těžit z vysoké bonity k nákupu dostatečného množství plynu samy, PRISMA vyhlásila 22. března 2023 výzvu k vyjádření zájmu. Všechny společnosti mohou nabízet služby ve 2 modelech spolupráce:

Zmocněnec, ve kterém by kupující pověřili jinou společnost, aby jednala jako zástupce poskytující služby,což by mohlo zahrnovat například rezervaci slotu na terminálu LNG, přepravu z lodi do místa spotřeby nebo vyrovnávací služby

Centrální nákupčí , ve kterém by kupující požádali ostatní společnosti, aby jednaly jejich jménem jako centrální nákupčí, které by pro ně nakupovaly plyn

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se