Domů
Plynárenství
Experti: Technické a legislativní překážky pro plynovod Nord Stream 2 nejsou neřešitelné
Trasa plynovodu Nord Stream

Experti: Technické a legislativní překážky pro plynovod Nord Stream 2 nejsou neřešitelné

Kontroverzní projekt nového plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit přepravní kapacitu přímé trasy pro dodávky ruského plynu do Německa, se vzhledem k unijní legislativě a zavedení amerických sankcí musí vypořádat s několika potenciálními problémy. Podle odborníků oslovených serverem ICIS nicméně žádné z těchto komplikací zřejmě nezabrání dokončení projektu, otázkou tak pouze zůstává datum jeho zprovoznění.

Projekt výstavby druhé větve podmořského plynovodu pro dodávky ruského plynu do Německa, která zdvojnásobí kapacitu přímé přepravní trasy na 110 miliard metrů krychlových ročně, vyvolává již dlouhé měsíce a roky řadu kontroverzí.

Spojené státy spolu s některými zeměmi střední a východní Evropy argumentují zvýšenou závislostí Evropy na ruském plynu a potenciálním ohrožením energetické bezpečnosti, Německo naopak projekt stále silně podporuje.

Výjimka z unijní legislativy

Projekt v současné době čelí několika překážkám – v první řadě se jedná o to, jaká pravidla se budou na provoz plynovodu v budoucnu vztahovat. Na plynovody vedoucích z třetích zemí, které budou dokončeny po 23. květnu 2019, se budou nově vztahovat pravidla , která se před změnou směrnice vztahovala pouze na plynovody na území EU.

Za začátku letošního ledna tak německý síťový regulátor, Bundesnetzagentur (BNetzA), zahájil na základě žádosti provozovatele plynovodu proces pro udělení výjimky, který by umožnil plynovod provozovat mimo současná pravidla.

„BNetzA by mohl, ale není to jisté, potenciálně stanovit nějaký na míru ušitý režim pro Nord Stream 2, který by vyžadoval určité požadavky na způsob, jakým je provozován, ale možná by neměl plnohodnotnou výjimku. Pokud by tak konal, mohlo by to být vnímáno tak, že Německo hledá způsob, jak by Nord Stream 2 mohl být provozován, protože Německo vždy říkalo, že by projekt plynovodu pokračoval, pokud by byl zajištěn tranzit přes Ukrajinu po roce 2019, což se s uzavřením nové pětiroční přepravní smlouvy stalo,“ řekla serveru ICIS Katja Yafimava z Oxford Energy Institute.

Podle Mateusze Kubiaka z polské konzultační společnosti Esperis Consulting nelze vyloučit, že německý regulátor podpoří argumenty developerů plynovodu, jelikož celá část plynovodu v německých teritoriálních vodách byla dokončena a konečné investiční rozhodnutí bylo rovněž přijato. Toto rozhodnutí by si nicméně Německo muselo v EU obhájit a lze očekávat, že by bylo některými zeměmi napadeno.

Americké sankce

Kromě zpřísněných pravidel pro budoucí provoz čelí projekt v současné době i značnému zpoždění. Za zpožděním stojí zejména pozdní povolení pro výstavbu ze strany Dánska a následné přijetí sankcí ze strany USA, po jejichž zavedení švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group pozastavila pokládku potrubí plynovodu a stáhla své speciální lodě.

Potenciální řešení této situace by mohla nabídnout ruská loď Akademik Chersky, která by zbývající část potrubí mohla položit. Plavidlo, které bylo původně určeno pro práci na projektech v oblasti Sachalinu, v současné době prochází modernizací.

„Dokončení plynovodu v prvním čtvrtletí roku 2021 by mohlo být realistické, pokud bude Rusko schopné znovu zahájit stavební práce v první polovině roku 2020. Modernizace lodi však bude pravděpodobně trvat až dvanáct měsíců a tato modernizace má lodi umožnit pracovat na polích u Sachalin, tedy vlastně nesouvisí s Nord Stream 2,“ uvedl Mateusz Kubiak.

V posledních letech se podle Lucy Franzy z Clingendael International Energy Programme ruskému plynárenskému odvětví daří obří projekty podobného  rozsahu dokončovat včas, někdy dokonce i v předstihu. Nicméně v případě plynovodu Nord Stream 2 existuje stále mnoho nejistot, například v podobě možné výjimky od německého regulátora, které mohou projekt dále pozdržet.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel S
7. květen 2020, 22:04

Us pořád blbnou anici kde co oni pořád se bojí.A stou blbosti energetická bezpečnost i Embarga směšná Světu lžou mají 3 bilionu dluhu.Coronovirus je léčí 20 milionů bez práce.2,3 miliony nakažených 1 v mrtvých 251 000 recesi hospodaření vyrobily coronovirus V Srpnu vyzkoušeli v usa 100_1000 mrtvých i covid19 vyroben v laboratorich v Fořt Detrych us bez čističky v R 2019 špínu pouštěli do kanálu i s víry1000 mrtvých bylo Gates Rotsildi Sorosi byly spokojeni.Ještě CLR použít Leden 2020 do Března pak Evropa usa dnes má něj 2,3 miliony mrtvol 236 000 bumerang. CISTE OVZDUSI coronovirus Covid19 to zařídil koši i bohaté K.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516