Medveděv: Nord Stream 2 bude dokončen v řádu měsíců, sankce USA nejsou žádná katastrofa

DomůPlynárenstvíMedveděv: Nord Stream 2 bude dokončen v řádu měsíců, sankce USA nejsou žádná katastrofa

Dopady sankcí, které Spojené státy americké uvalily na firmy podílející se na výstavbě nového plynovodu Nord Stream 2, podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva nebudou katastrofální a povedou maximálně k pozdržení projektu. Plynovod, jenž zdvojnásobí kapacitu přímé přepravní trasy z Ruska do Německa, by tak podle něj měl být dokončen v řádu měsíců.

Přijetí amerických sankcí proti společnostem účastnícím se projektu Nord Stream 2 mělo okamžité dopady, kdy hlavní dodavatel, švýcarská společnost AllSeas Group, minulý pátek zastavila práce na pokládání plynovodu. Podle konsorcia společností stojících za projektem stále zbývá položit zhruba 160 km potrubí.

Podle předsedy ruské vlády, Dmitrije Medveděva, nicméně ruský plynárenský gigant Gazprom disponuje jinými možnostmi, a výstavba plynovodu tak bude dokončena i navzdory přijetí sankcí ze strany USA.

„Samozřejmě že dokončíme výstavbu plynovodu … Gazprom má alternativní možnosti, jak jej položit. Zabere to o trochu více času, ale to není velký problém,“ uvedl podle agentury Reuters ruský premiér s tím, že výstavba by mohla zabrat o několik měsíců déle.

Nový plynovod Nord Stream 2 má spolu s plynovodem TurkStream a dalšími navazujícími plynovody poskytnout dostatek přepravní kapacity pro případné nahrazení tranzitu plynu přes Ukrajinu, se kterou Rusko vede rozsáhlé soudní spory.

Vzhledem ke zpoždění Nord Stream 2 však tranzit přes Ukrajinu bude pokračovat i v nadcházejících letech, kdy se necelé dva týdny před vypršením současné 10leté smlouvy podařilo vyjednat novou dohodu, která zaručí přepravu ruského plynu do Evropy v menším objemu i během příštích 5 let.

„Sankce nejsou nijak katastrofální, obzvlášť když vezmeme v úvahu skutečnost, že jsme se již domluvili s Ukrajinci na tranzitu,“ dodal Medveděv.

Ruský premiér po přijetí sankcí ze strany USA rovněž nařídil ruské vládě vypracovat případná odvetná opatření.