Domů
Plynárenství
Export Gazpromu do zemí mimo SNS se letos propadl o více než 40 %, celková těžba plynu o pětinu
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Export Gazpromu do zemí mimo SNS se letos propadl o více než 40 %, celková těžba plynu o pětinu

Ruský plynárenský gigant Gazprom v letošním roce vyvezl s ohledem na přerušování dodávek do řady evropských zemí výrazně méně zemního plynu než v loňském roce. Během letošních prvních deseti měsíců tak export do zemí nespadajících do Společenství nezávislých států klesl téměř o polovinu, zásadně se však propadla i domácí těžba.

Ruskem ovládaná polostátní společnost Gazprom, která vlastní monopol na vývoz zemního plynu z Ruska pomocí plynovodů, zveřejnila údaje o vývozu zemního plynu během letošních prvních deseti měsíců. Podle serveru Montel společnost uvedla, že v tomto období vyvezla do zemí mimo Společenství nezávislých států, skupiny části bývalých republik Sovětského svazu, celkem 91,2 miliard metrů krychlových zemního plynu. Ve srovnání s hodnotami za stejné období loňského roku se jedná o pokles o 67,6 miliard kubíků, tedy téměř o 43 %.

S nižším vývozem došlo rovněž k poklesu domácí těžby, která letos ke konci října podle společnosti dosáhla 344 miliard kubíků. Meziročně tak společnost vytěžila o téměř 19 % méně plynu než loni.

Rusko se postupně snaží navyšovat vývoz zemního plynu do Číny, avšak vzhledem k chybějící infrastruktuře není možné plyn určený pro Evropu přesměrovat do jiných destinací, včetně Číny. Plynovod Power of Siberia je tak zásobován vlastními ložisky. Podle Gazpromu nicméně dodávky plynu do Číny „běžně přesahují kontrahované denní objemy“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jimi
2. listopad 2022, 13:07

Ruská ekonomika je v absolutním kolapsu a za 2022-2025 poklesne na polovinu

Ivan
2. listopad 2022, 13:16

zato ekonomika EU kvete

Richard Vacek
2. listopad 2022, 16:50

Souběžně s poklesem objemu se podařilo realizovat podstatně vyšší ceny, takže firma dosáhla rekordního zisku. Ten hodlá reinvestovat do urychlení stavby plynovodů směr Čína.

Karel Salaj
4. listopad 2022, 17:01

Ano, vytěženo o 20 % méně, ale o 80% vyšší tržby...

Martin P
4. listopad 2022, 19:28

Ty stavby plynovodů zaberou 3-5 let. A Čína nemá zájem zvedat příliš procento odběru zemního plynu ze Svazu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516