Domů
Plynárenství
Francie v roce 2018 i přes pokles spotřeby zemního plynu navýšila dovoz LNG

Francie v roce 2018 i přes pokles spotřeby zemního plynu navýšila dovoz LNG

V roce 2018 vzrostl francouzský dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Hlavním důvodem je zvýšený export Austrálie, Spojených států amerických a Ruska. Celkový dovoz LNG činil 117 TWh, spotřeba zemního plynu přitom klesla o 5 % na 442 TWh.

Francie v roce 2018 dovezla celkem 117 TWh zkapalněného zemního plynu (LNG – Liquefied Natural Gas),  což je nejvyšší hodnota za posledních 7 let. Dovoz přes LNG terminal Montoir v Bretani se zvýšil o 45 % (o 17 TWh), dovoz přes LNG terminál Dunkirk v severní Francii se zvýšil o 25 % (o 2 TWh).

Ředitel společnosti GRTgaz Thierry Trouve uvedl, že důvod zvýšeného dovozu LNG je zprovoznění nových LNG terminálů v Austrálii, Spojených státech amerických a ruského LNG terminálu Jamal. Ty snížily cenový rozdíl LNG mezi Evropou a Asií. Dalším důsledkem je snížený cenový rozdíl mezi LNG a zemním plynem dováženým plynovody.

Francouzský dovoz zemního plynu prostřednictvím plynovodů se v roce 2018 mírně snížil, když klesl o 7 TWh na 447 TWh. Hlavní dodavatelé zemního plynu do Francie jsou Norsko, Nizozemsko a Rusko.

Přeprava zemního plynu do Švýcarska a Itálie ve výši 33 TWh byla nejvyšší za posledních šest let. Hlavním důvodem byly problémy na německých plynovodech. Přeprava zemního plynu do Španělska poklesla o 12 TWh.

Francouzská spotřeba zemního plynu klesla v roce 2018 o 5 % na 442 TWh. Hlavním důvodem byly vyšší teploty a nižší výroba elektrické energie ze zemního plynu.

Zdroj úvodní fotografie: Bussiness Recorder

Komentáře

(2)

frank

26. leden 2019, 18:47

Dalším důsledkem je snížený cenový rozdíl mezi LNG a zemním plynem dováženým plynovody.

No vida vida, ještě nedávno se tvrdilo, že LNG vůbec nemůže trubce konkurovat a nyní se vyplatí dovézt plyn i " zodolněnými ledobornými tankery" z Jamalu :)

Martin Pácalt

28. leden 2019, 12:40

Rozhodně jde o dobrý trend. Není nic lepšího než vědomí Rusů, že nejsou jediným "vláknem" , na kterém Evropa visí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.