Domů
Plynárenství
FT: Mýtus o levném ruském plynu v Evropě
 Zdroj: www.think-energy.org Plynovod:
Zdroj: www.think-energy.org

FT: Mýtus o levném ruském plynu v Evropě

Michael Stoppard, hlavní stratég pro plyn v S&P Global Commodity Insights, ve svém článku pro Financial Times zpochybňuje představu o levném ruském plynu pro Evropu. Ten podle něj Evropa nikdy neměla, ale naopak se může stát, že ho v budoucnosti získá Čína.

Vrátí se Evropa k ruskému plynu? EU se zavázala, že se jednou provždy vzdá své závislosti na ruském plynu, ale udělá to? Někteří tvrdí, že Evropa bude nucena vrátit se k Rusku, protože potřebuje „levný“ ruský plyn k oživení své ekonomiky a odvrácení deindustrializace. Ale to je zřejmě jen mýtus, svůdný i nebezpečný. Podle Stopparda vychází ze zásadního nepochopení fungování evropského trhu s plynem. Jednoduše řečeno, ruský plyn nebyl nikdy levný.

Prodej ruského plynu do Evropy klesá, avšak není zanedbatelný. V roce 2023 se objem plynovodní dopravy do EU snížil o 84 procent ve srovnání s rokem 2021 před invazí Ruska na Ukrajinu, což předčilo mnohá očekávání. Evropa končí svou druhou zimu plynové krize se skladováním na sezónně vysokých úrovních. Referenční ceny jsou zpět na známé úrovni. Itálie, která i v roce 2023 stále nakupovala ruský plynovodní plyn, prohlásila, že se ho v roce 2024 konečně zbaví, protože bude k dispozici více alžírského plynu a globálního zkapalněného zemního plynu.

Cíl pro rok 2027 stále platí

Dva roky po úplné ruské invazi na Ukrajinu Evropská komise stále trvá na svém původním pevném postoji dosáhnout nulového stavu ruského plynu do roku 2027. To znamená eliminovat zbývající toky plynovodů do střední Evropy a zastavit dovoz ruského LNG.

Nicméně rozhodování není v rukou komise; klíčové slovo mají jednotlivé země. Ohledné jejich postoje panuje mimo Evropu skepse. Opakovaně se zdůrazňuje, že Evropa se pravděpodobně nechá zlákat k návratu k levnému ruskému plynu. „Evropská průmyslová velmoc Německo je na tom závislá,“ říkají někteří. "Bez toho nemůže být Evropa konkurenceschopná." A „dočasná pauza“ v povolování nových vývozů LNG z USA oznámená v lednu jen posiluje myšlenku, že Evropa nemůže opustit vztah s Ruskem – jakkoli je partnerství problematické – pro možná „nespolehlivé“ USA.

Tyto postoje pravděpodobně podceňují převládající antipatie výrazné části Evropy vůči ruskému režimu. Navíc, s ohledem na to, že myšlenka levného ruského plynu v Evropě byla vždy spíše mýtem než realitou, by bylo vážnou chybou zakládat politiku na této představě.

Rusko neprodávalo svůj plyn levně, ale konkurenceschopně

Rusko má jistě dostatek levného plynu, který může být teoreticky levně dodáván do Evropy. Rusko ale prodávalo svůj plyn, stejně jako se prodává ropa z Blízkého východu, konkurenceschopně, ale ne levně.

Od 70. let do 21. století Sovětský svaz a poté Rusko cenily zemní plyn tak, aby vytlačily konkurenta – topný olej v průmyslu a topný olej pro vytápění domácností. Cena byla tedy stanovena jako procento z těchto cen ropných produktů. Pokud by jejich ceny byly vysoké, cena plynu se posunula nahoru a Moskva by sklidila neočekávaný zisk. Pokud by byly ceny ropy nízké, ceny by klesaly, aby zůstal plyn v portfoliu, ale jeho prodejní cena byla stále vyšší než náklady. Stejný mechanismus využívaly všichni producenti dodávající do Evropy, ať už Alžírsko, Nizozemsko nebo Norsko.

A nebyl to špatný obchod ani pro Evropu. Díky těmto konkurenčním cenám měli Evropané jistotu pro investování do plynárenské infrastruktury. Zemní plyn tak pronikl hluboko do evropské energetiky a stal se hlavním zdrojem pro vytápění obytných domů a zásobování průmyslových odvětví. Ropa (ale ne levnější uhlí) byla marginalizována i ve výrobě elektřiny.

Změnu přineslo vytvoření trhu s plynem

Ke konci devadesátých let došlo ke změně. Evropa se rozhodla vytvořit trh s plynem. To znamenalo přejít od umělého propojení s ropou a místo toho stanovit tržní cenu plynu v hubech a na burzách. Doufalo se, že to oddělí ceny plynu od cen ropy a povede k poklesu cen. Původně se Rusové postavili proti této myšlence. Nicméně pod nátlakem pravidel evropské hospodářské soutěže byly smlouvy postupně upravovány tak, aby reflektovaly tržní ceny. To neznamenalo, že se ruský plyn prodával levně; prodával se na podobném základě jako veškerý ostatní plyn.

Čína přichází s alternativním modelem. Rusko reaguje na ztrátu svých tradičních západních trhů snahou o rozšíření svých plynovodů směrem na východ. Probíhají dvoustranná jednání mezi Ruskem a Čínou o vybudování obrovského plynovodu, který by spojil ruská ložiska plynu v západní Sibiři s poptávkovými centry poblíž Pekingu.

Problém spočívá v ceně. S ohledem na to, že Čína má několik alternativ, zatímco Rusko nemá žádné možnosti srovnatelného rozsahu, zdá se, že Peking má ve vyjednávání navrch a Číňané trvají na nižší ceně. To nakonec může znamenat, že Rusko zaplatí za ztrátu evropského trhu. A když mluvíme o levném ruském plynu, bude ho mít v budoucnu možná Čína, ale nebyl to případ Evropy v minulosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
intfor
23. březen 2024, 10:06

Pokud se Evropa stane závislou na jiném dodavateli a jednoho se zřekne, tak pravděpodobně toho bude tím novým dodavatelem využitou při tvorbě cen. Stejně tak pokud Čína získá levně dodávky, tak bude těžké jí konkurovat v průmyslové výrobě. Tratí na tom Rusko i Evropa.

Petr
24. březen 2024, 18:39

Evropa má nyní portfolio velmi zdravě diverzifikované.

intfor
23. březen 2024, 10:08

Pokud se Evropa vzdá jednoho velkého dodavatele, tak ostatní toho využijí při stanovení cen. Pokud Čína získá levný zdroj, tak bude těžké jí konkurovat v průmyslové výrobě. Tratí na tom RU i Evropa.

Jan Stehlik
23. březen 2024, 10:47

Tak to bývá, když před byznysem má přednost ideologie a pragmatizmus jde stranou. Jak už se říkalo před dvěma roky. Vítězí USA a Asie.

Richard Vacek
23. březen 2024, 13:27

Mýtus o levném ruském plynu asi není mýtus, když jeho dodávkám dávala Evropa dobrovolně přednost před dodávkami z jiných zdrojů.

Petr
24. březen 2024, 18:41

Evropa se v minulosti nechala od Ruska nalákat do pasti. Rusko plyn využívalo na vydírání.

Anton Meško
23. březen 2024, 15:58

Európu stojí odpojenie sa od ruských lacných energetických zdrojov veľké peniaze. Získava na tom Ázia. Pokiaľ v Európe bola dvojciferná inflácia a už významne klesá, inflácia v Číne bola v minulom roku 0,2 až 0,3%, v súčasnosti čínske hospodárstvo bojuje s defláciou. Tieto fakty potvrdzujú, že v Európe ruský plyn nebol mýtus, ale skutočnosť, že najväčšie ekonomické dôsledky sú v Európe, lebo odpojenie sa od energetických ruských zdrojov nie je otázka byznisu, ale politické rozhodnutie pod nátlakom zámorského spojenca.

Pravoslav Motyčka
24. březen 2024, 01:04

Přesně tak. USA potřebuje slabou rozdělenou Evropu , aby si udržela nad ní kontrolu a aby se přes Evropu vykrmovali. Každý Pavel nebo Fiala je voda na jejich mlýn. Stejnou politiku vedou USA v JV Asii , snaží se vyvolávat konflikty a těžit z nich. Nicméně JV Asii se to Američanům nepodařilo , Tento region se od nich osvobodil za cenu milionů mrtvých válkou ve Vietnamu od té doby celý tento region rychle roste a stalo se z něho ekonomické a dnes už i technologické centrum planety. Teď se k němu připojil další velký významný stát totiž Rusko , které se integruje s Asií , která potřebuje surovinové zdroje. Ten kdo ovládá JV Asii a Rusko ovládá svět - to je základ Geopolitiky planety , protože máte přistup ke všem mořím a oceánům a můžete vozit zboží do celého světa , ale i po souši. Máte všechno nikdo Vás nemůže vyhladovět ani napadnout z moře a většina světa Vás potřebuje za spojence a mimochodem ovládáte světový trh s potravinami ,takže ovládáte severní a JZ Afriku a hlavně střední východ, přitom vy střední východ nepotřebujete, protože máte ropy dost. Proto také když přijede Putin na střední východ tak na jeho počest je na nebi vykreslená Ruská vlajka bez Ruských potravin by totiž v této části světa zavládl hladomor.

Luke G
25. březen 2024, 16:08

Co to tady vykládáte za komunistickou pohádku ? "za cenu milionů mrtvých válkou ve Vietnamu od té doby celý tento region rychle roste"

Že Vietnam rychle roste se dá říct třeba o posledních 15 letech a ne "od té doby".

Od té doby rychle roste třeba Jižní Korea a je již dlouhou dobu ekonomické a technologické centrum. Nebýt komunistů, tak by nejspíš Vietnamu nic nebránilo, projít takovým úspěchem už dávno.

hellokitty
24. březen 2024, 09:45

deflacia tiez moze viest k utlmu ekonomiky, to by si cina moc nepomohla

Petr
24. březen 2024, 18:43

Čínské hospodářství je na hraně hluboké krize.

Pravoslav Motyčka
24. březen 2024, 20:57

Čínské hospodářství nezažilo recesy od roku 1976... a rok 2024 bude rokem expanze ekonomiky Asie.

Baton David
24. březen 2024, 09:37

LNG tahané přes oceán nedokázalo konkurovat plynu tlačenému potrubím, ale náš hodný strýček potřeboval dodávat aspoň do Evropy

Petr
24. březen 2024, 18:46

Spíš za to mohla vyčůraná ruská komoditní politika a korumpování některých evropských politiků pozorností, penězi a funkcemi. 20 let to budovali a za rok to zaniklo. EU si za odchod od ruských komodit zaslouží metál.

De Carbon
24. březen 2024, 10:58

rusky plyn nebyl nikdy levny. Musime vzdy zapocitat vedlejsi naklady, ktere se ukazi az se zpozdenim. Napriklad ted platime za to, ze nase penize umoznily rusacku vyzbrojit se az po zuby a ted musime kompenzovat jejich agresi na Ukrajine dodavkami zbrani proti agresivnimu rusacku. Tyto naklady jsou primo propojene s odberem plynu z rusacka. Neodebirali bychom od rusacka plyn, nemeli by penize na zbrojeni a nebyla by ani valka ani nutnost podpory Ukrajiny. Vse je spojene se vsim a ten rusacky plyn nas vysel nekolikanasobne draz nez jakykoliv jiny. Proto uz nikdy nesmime vyzbrojovat naseho nepritele. Zadny plyn a zadne jine importy z rusacka.

rosta kosta
24. březen 2024, 19:56

Vase teorie vzdelanejsi casti naroda jsou paradoxne vzdy mimo realitu. Proc? Protoze to je ideologie a ne zdravej rozum.

Ok, kdyby jsme nekupovali plyn od Ruska, tak jako Rusove zabali svuj plynarensky byznis? Funguje to ted? Ne. Ale podle vzdelanejsi casti naroda by to fungovalo pred 20 lety. Uplne mimo realitu.

Probem UKR jsou prave ideologove, kteri se michaji do byznisu, ekologie, energetiky, zahranicni politiky atd. A vsude je to pruser za pruserem. UKR je jenom vrchol ledovce...

Pravoslav Motyčka
24. březen 2024, 21:04

Ruský plyn relativně levný byl a Rusko mohlo být přítel a partner , kdyby se v Evropě neroztahovaly USA se svým Natem. Evropa mohla s Ruskem být supervelmoc a k tomu mít odpovídající životní úrovně obyvatel.

Anton Meško
24. březen 2024, 17:30

To som nevedel, že ruský plyn nebol nikdy lacný sa dá aj tak zdôvodniť ako to napísal De Carbon. Spomínam si ako sa česky povie prúpovídku "Keby bolo keby, boli by sme v nebi."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se