Gazprom chce přes Turecko „vyprat“ dodávky plynu do Evropy
Turecko na konci srpna oznámilo plány na rozšíření kapacity TurkStreamu, který přivádí do Turecka plyn z Ruska. Turecká státní společnost BOTAŞ plánuje plyn dále vyvážet do Bulharska skrze propojení Malkoclar-Strandzha.
Na začátku roku se Turecko s Bulharskem domluvilo na rozšíření kapacity přeshraničního propojení Malkoclar-Strandzha o zhruba 4 miliardy metrů krychlových (bcm) plynu ročně. Současná maximální denní kapacita je dle dat ENTSOG zhruba 584 GWh/d a turecký plyn skutečně proudí do EU při téměř plném vytížení přeshraničního bodu."Prostřednictvím turecké sítě pro přepravu plynu je zajištěn přístup k zemnímu plynu pocházejícímu z místních nalezišť, Ázerbájdžánu, Íránu a globálního trhu s LNG prostřednictvím tureckých terminálů na zplyňování," uvedla společnost Bulgartransgaz.
Toto propojení skutečně zajišťuje Bulharsku a dalším zemím v tomto regionu přístup k diverzifikaci dodávek plynu, nicméně problémem je, že lze jen těžko ověřit jeho původ.
Turecko tak plánuje prodávat plyn pod značkou "Turkish Blend", která bude obsahovat směs plynů z různých nalezišť. Podle tureckého ministra energetiky a přírodních zdrojů, Alparsana Bayraktara, zůstává Rusko největším dodavatelem plynu do Turecka, kdy pokrývá přibližně 40 % tamní spotřeby. Turecko má také smlouvy na nákup zkapalněného zemního plynu (LNG) s USA, Katarem, Alžírskem, Nigérií a Ománem.Zároveň je tento postup v souladu s vyjádřením prezidenta Erdogana o tom, že Turecko chce být distribučním centrem ruského plynu pro Evropu. Státní společnost BOTAŞ tak spolupracuje s ruským Gazpromem na dalším rozšiřování plynárenské infrastruktury v Turecku. S Gazpromem se také diskutuje o zřízení společného operátora pro tureckou obchodní zónu s plynem, který by sídlil v Istanbulu.Turecko v současnosti spotřebuje 50 bcm plynu a plánuje exportovat 7,5 bcm ročně, což představuje 15 % jeho celkové spotřeby. Tento vývoz by mohl znamenat, že Bulharsko, spolu s dalšími zeměmi Evropské unie, by mohlo nakupovat plyn, který bude mít příměs z ruských polí. Infrastruktura zahrnuje klíčové potrubí jako TANAP (z východu na západ země, z kaspických polí do Evropy) a TurkStream (přímo z Ruska, vedoucí pod Černým mořem). Tato potrubí, včetně mezistátního propojení s Bulharskem, umožňují Turecku dodávat plyn dále do Evropy.
Nejasné toky a možná manipulace s trhem
Rozšíření těchto kapacit navíc Rusku umožní dále obcházet ukrajinské plynovody při dodávkách plynu do Evropy. Turecké nedodržování pravidel EU dále komplikuje snahy o monitorování toku plynu přes jeho hranice. Navíc existuje i možnost, že turecko-bulharská dohoda by mohla porušovat zákony EU o hospodářské soutěži, protože blokuje přístup třetích stran k informacím o přepravě plynu. Antimonopolní orgán EU, Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, proto začal posuzovat tuto dohodu právě kvůli možným manipulacím s tržními pravidly.
Jedná se tak o další informace, které naznačují, že se Rusku částečně daří obcházet na něj uvalené sankce v dodávkách plynu. Rusku se tak rovněž daří za využití flotily LNG tankerů, které jsou spravovány společnostmi s nejasnou vlastnickou strukturou, často si vypínají svoji lokaci, popřípadě reportují lokaci a ve skutečnosti jsou pak zachyceny pomocí satelitních snímků na jiných místech. Obdobných taktik využívá Rusko i v dodávkách ropy, kdy byly některé lodě přistiženy při překládce ropy u pobřeží Maroka.
Mohlo by vás zajímat:
Umí si někdo spočítat, kolik tepla takový nesmysl vyprodukuje nad rámec běžné tepelné absorpce? Je to ekologický i ekonomický zločin!
Jaký nesmysl? Tech by se možná našlo v článku dost... "Plyn", "Tanker", "Přeprava plynu", "Rozšíření plynovodu"?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se