Domů
Plynárenství
Gazprom pokročil v dohodě o vybudování trasy pro dodávky ruského plynu na jih Evropy
Laying large pipes in Jordan

Gazprom pokročil v dohodě o vybudování trasy pro dodávky ruského plynu na jih Evropy

Ruský plynárenský gigant Gazprom, italský Edison a řecká Depa se dohodli na vybudování jižní trasy pro dodávky ruského plynu do Evropy, která bude vést přes Turecko do Řecka a dále do Itálie. Podpis zdůrazňuje zájem zemí jižní Evropy o přivedení ruského plynu novou cestou navzdory pokračující opozici Bruselu k rozšíření ruské plynárenské infrastruktury v této oblasti.

Zmiňované společnosti se dohodly koordinovat realizaci projektu TurkStream a projektu Poseidon v oblasti od turecko-řecké hranice do Itálie v plném souladu s platnými právními předpisy, uvedl v pátek Gazprom.

Páteční dokument navazuje na podepsání memoranda o porozumění mezi těmito třemi zeměmi z únoru 2016 o zajištění dodávek zemního plynu z Ruska přes Černé moře a třetí země do Řecka a dále do Itálie za účelem vytvoření jižní cesty pro ruské dodávky plynu do Evropy.

Gazprom již začal s výstavbou prvního úseku pobřežní části trasy TurkStream, která by měla být dokončena do roku 2019 a na turecký trh dopravovat 15,75 mld. m³ plnu ročně.

„Výstavba druhého potrubí TurkStreamu by umožnila každoročně dodávat 15,75 mld m³ plynu na hranici s Evropou,“uvedl Gazprom po setkání s generálním ředitelem společnosti Edison, Marcem Banayounem.

Trasa plynovodu Turkish Stream vedoucího z Ruska skrz Turecko. Zdroj: Gazprom
Trasa plynovodu Turkish Stream vedoucího z Ruska skrz Turecko. Zdroj: Gazprom

Podle italského ministra hospodářství, Carla Calendy, se jedná o velmi důležitou dohodu.

„Spuštění a uvedení plynovodu Poseidon z Řecka do Puglia … je pro nás důležité, proč? Protože Nord Stream nemůže být jediný, měl by být vyrovnaný se South Streamem, řekl Calenda.

Ruský místopředseda vlády Arkady Dvorkovič nabídl plnou podporu projektu orgánům země, ale varoval, že postoj EU bude důležitý.

„Chci potvrdit, že podporujeme náš společný postup při současném paralelním rozvoji severních i jižních plynovodů v Evropě. Oba projekty jsou komerčně výhodné, i při jejich současném provedení. Samozřejmě postoj Evropské unie je zde důležitý, avšak v tomto ohledu má Itálie velmi pragmatické postavení, pokusíme se o společnou implementaci,“ uvedl Dvorkovič.

Projekt South Stream, měl dopravovat ruský plyn přes Černé moře do Bulharska a dále přes jižní Evropu do Itálie a Rakouska až ve výši 63 mld. m³ za rok. Projekt byl zablokován Evropskou unií kvůli obavám, že zvyšuje závislost Evropy na ruském plynu.

Evropská unie vyzývá region, aby diverzifikoval své energetické zdroje. V oblasti se navzdory tomu rozvíjejí alternativní plynovody, ty ovšem nabízejí mnohem nižší objemy přepravovaného plynu.

Po zákazu společnosti South Stream ze strany EU se Gazprom rozhodl zdvojnásobit kapacitu stávajícího plynovodu Nord Stream napříč Baltským mořem na 110 miliard m³ zemního plynu za rok.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se