Domů
Plynárenství
IEA: EU je schopna výrazně omezit dovoz zemního plynu z Ruska
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

IEA: EU je schopna výrazně omezit dovoz zemního plynu z Ruska

Plynárenství
11 komentářů
3. březen 2022, 18:12
ČTK

Evropská unie je schopna do jednoho roku snížit dovoz zemního plynu z Ruska o více než třetinu, a to prostřednictvím opatření, která by byla v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu (Green Deal). Uvedla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ve své zprávě představila desetibodový plán k omezení závislosti EU na ruském plynu.

Plán zahrnuje například nahrazování ruského plynu dodávkami z alternativních zdrojů, snižování spotřeby plynu, urychlení projektů pro výrobu solární a větrné energie či maximalizaci výroby elektřiny z bioenergie a jádra.

IEA rovněž upozornila, že EU by mohla snižování závislosti na ruském plynu urychlit opatřeními, která by nebyla v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu a zahrnovala větší využívání uhlí a ropy. V případě využití těchto opatření, která IEA do plánu nezahrnula, by dovoz plynu z Ruska mohl klesnout o více než polovinu.

V loňském roce EU z Ruska dovezla 155 miliard krychlových metrů zemního plynu. Ruský plyn se tak podílel zhruba 45 procenty na celkovém dovozu plynu do EU a zhruba 40 procenty na celkové spotřebě plynu v EU.

Plynovod Síla Sibiře
Ilustrační foto

„Využívání zdrojů zemního plynu jako ekonomické a politické zbraně v případě Ruska ukazuje, že Evropa musí uskutečnit rychlé kroky, aby byla připravena čelit velké nejistotě ohledně dovozu ruského plynu v příští zimě,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol.

„Desetibodový plán IEA nabízí praktické kroky ke snížení závislosti Evropy na dovozu ruského plynu o více než třetiny během roku. Zároveň podporuje přechod k čisté energii, a to bezpečným a dostupným způsobem,“ dodal.

Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová označila snížení závislosti na ruském plynu za strategickou nutnost pro Evropskou unii. „V posledních letech jsme výrazně diverzifikovali dodávky,“ uvedla. „Ruský útok na Ukrajinu je však přelomovým okamžikem. Příští týden Evropská komise navrhne cestu k co nejrychlejšímu dosažení nezávislosti Evropy na ruském plynu. Analýza IEA nastiňuje řadu konkrétních kroků, které můžeme k dosažení tohoto cíle učinit,“ dodala.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Medvedzig
3. březen 2022, 19:56

Takze demokraticky plyn z USA za 8-10 nasobne ceny, toje to co EU potrebuje!

energetik
3. březen 2022, 21:04

A kde jste k tomu přišel? Poslal vám to Putin v trolském oběžníku?

Já mám informaci o tom že je naopak levnější.

"„Evropa musí reagovat zvýšením dodávek kapalného plynu LNG ze zámořských zdrojů. Jeho cena z dlouhodobých kontraktů je dnes už nižší než cena potrubního ruského plynu,“ dodává Kocůrek." Vysvětlují analytici poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Kocůrek a Michal Macenauer v rozhovoru pro SZ Byznys"

miro novak
4. březen 2022, 12:06

porovnavat ceny dlhodobych kontraktov s cenami kratkodobych vyzaduje vypnutie uz i toho posledneho logickeho obvodu.

Milan Vaněček
3. březen 2022, 20:45

Slunce, vítr, vodu a biomasu má každá země EU, v různém množství, jen se jí naučit CO NEJRYCHLEJI využívat.

To je oč tu běží....

Plyn či uhlí, to jsou jen přechodné (10-20 let) , dobíhající zdroje.

Jádro, to nikdo během 10 let nepostaví, nejdřív je nutno plánovat x let, pak "papírovat" y let a pak stavět z let = cca 20 let celkem, vždyť to v EU známe...

Zkrátka, když EU chce energetickou změnu a nezávislost, tak je jen jediné řešení na příštích 20 let.

Turby
3. březen 2022, 22:57

Ja to teda ctu tak, ze EU NENI schopna vyhledove nahradit plyn a uhli z ruska v jakekoli variante.

A Vanecek, uz nechaj tech slunecniku a vetrniku. Kdyby to fungovalo tak nemci dnes maji nohy na stole a resi detaily, jako treba jak dlouho muze 84 milionum nemcu trvat natahnout drat od severu k jihu.

De Carbon
4. březen 2022, 02:33

Bajecne jaderne elektrarny jsou pry to nejbezpecnejsi na svete.

Ale jen do doby, nez nastane situace na kterou nekdo nemyslel a cele muze byt razem uplne jinak.

Ale kdo chce kam,....

Petr prochaska
4. březen 2022, 09:20

Takže EU je schopna nahradit 1/3 plynu z Ruska. Nicméně problém jsou ty zbývající 2/3.

minduton
4. březen 2022, 11:20

Je schopna nahradit prd. Ta 1/3 jsou v zásadě vynucené úspory, u kterých nelze zaručit, že jsou dosažitelné. Zbývající dodavatelé jsou hodně limitováni svými kapacitami.

Ta 1/3 vyplývá defacto z obecně přijímané imbecilní teze, že z čehokoliv lze v zásadě s větším či menším úsilím v krátkodobém horizontu ušetřit "vždycky" 10 %.

Pokud se z Ruska dováží 40 % podílu plynu, tak to dělá pokles podílu ze 40 % na 30 %, no a těch zbývajících 3-4 % se stáhne zvýšením dovozů od ostatních.

Navíc tu je ještě jeden aspekt, který půjde proti tomu snížení a který si spousta lidí neuvědomuje. V EU žije 450 mil. obyvatel, přičemž lze říci, že spotřeba energie je úměrná na počet obyvatel. Pokud z Ukrajiny uprchne do EU nějakých 4-5 mil. lidí, tak to znamená zvýšení energetické náročnosti o +1 %, pravděpodobně spíše o dvojnásobek, tj. +2 %, protože pro ubytování a zajištění této dodatečné populace bude třeba aktivovat zdroje, které vykazují spíše násobně horší energetickou efektivnost.

nikdo
4. březen 2022, 12:14

Proti té vyšší spotřebě ale půjde to že do zemí které sousedí s Ukrajinou přijede méně turistů.

Petr prochaska
4. březen 2022, 14:14

Proč by jezdilo méně turistů? Možná bude o trochu dražší hotel, ale to turisty neodradí.

nikdo
4. březen 2022, 16:31

Protože je válka na Ukrajině odradí od návštěvy východního Slovenska, Polska, Maďarska a Rumunska, někteří mimoevropští turisté kteří neznají poměry nebudou chtít jezdit do východní Evropy jako celku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se