Domů
Plynárenství
Izrael meziročně zvýšil export zemního plynu do sousedních zemí
Offshore gas
Zdroj: piqsels

Izrael meziročně zvýšil export zemního plynu do sousedních zemí

Ačkoliv je Izrael od loňského října v permanentním bojovém stavu, na poli energetiky se tomuto státu daří dobře. Dodávky zemního plynu do sousedních zemí, Egyptu a Jordánska, se meziročně zvýšily zhruba o 25 %. Cílem izraelské energetiky je dále navyšovat svoje exportní kapacity, přičemž profit směřuje do nedávno vzniklého státního investičního fondu.

Izraelsko-egyptský plynový obchod probíhá především na trase Ashkelon-Arish. V konkrétních číslech v roce 2023 putovalo do Egypta 6,29 miliard metrů krychlových z pole Leviathan, většinu z vytěženého množství 2,56 miliard metrů krychlových obdržel Egypt z nedalekého pole Tamar. Za zmínku stojí fakt, že Tamar se nachází v blízkosti pásma Gazy, což loni zapříčinilo měsíční výpadek.

Jordánsko obdrželo 2,71 miliard metrů krychlových především z pole Leviathan. Možnost přepravy je v tomto sousedství dvojí, první vede ze severu Izraele, které se napojuje na Arab Gas Pipeline (AGP). AGP vede napříč Blízkým východem. Druhou možností je plynovod napojující se přímo na jordánské průmyslové podniky na východní straně Mrtvého moře.

Oficiální stránky izraelského ministerstva pro energetiku a infrastrukturu uvádějí, že celková vývozní kapacita těchto tří plynovodů dosahuje přibližně 15 miliard metrů krychlových. Ambiciózní plán poté spočívá v konstantním navýšení kapacit až na možných 25 miliard metrů krychlových za pomocí různých projektů.

Ministr pro energetiku Eli Cohen vidí v rostoucím exportu důkaz strategičnost zmíněné komodity pro Izrael. Podle jeho výroku pomáhá tento nárůst udržovat regionální stabilitu. V neposlední řadě uvedl snahu realizovat dlouho diskutované dodávky do Evropy.

Izrael, který před 15 lety objevil velká plynová ložiska ve východním Středomoří, se v tamním regionu profiluje jako „energy hub“. V blízké budoucnosti by Izrael rád zásoboval i Evropu, aktuální je rozhodnutí o přepravní trase. Realizace tohoto projektu je hlavním předmětem série jednání s kyperskými a řeckými protějšky od roku 2016.

Izraelský občanský fond

Zmíněný investiční fond nechali představitelé státu vytvořit jako preventivní opatření při nakládání s neočekávanými zisky z těžby. Po několikaletém zpoždění byl fond ustanoven v roce 2022, hlavním účelem je zabránění jevu tzv. holandské nemoci. Ta by mohla způsobit snížení konkurenceschopnosti ostatních odvětví kvůli výraznému nárůstu příjmů z těžby, potažmo výraznému posílení měny (šekelu).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se