Domů
Plynárenství
Kapacita v nizozemských LNG terminálech pokryje asi třetinu spotřeby plynu ČR
Pluto LNG
Zdroj obrázku: Flickr

Kapacita v nizozemských LNG terminálech pokryje asi třetinu spotřeby plynu ČR

Plynárenství
24 komentářů
7. červenec 2022, 17:11
ČTK

Pronajatá kapacita v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku by měla pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v České republice, tedy zhruba tři miliardy metrů krychlových plynu. Na twiteru to dnes uvedl nizozemský velvyslanec v ČR Daan Huisinga. Pomůže to podle něj snížit závislost ČR na ruském plynu. Česko dováží veškerý plyn z Ruska.

O tom, že stát získal kapacitu v LNG terminálech v Nizozemsku, informoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v polovině června. Kapacitu stát získal v soutěži prostřednictvím společnosti ČEZ. „Podařilo se nám výrazně posílit energetickou bezpečnost. Ve spolupráci se skupinou ČEZ jsme získali část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku. Tento krok nám pomůže zajistit dostatek plynu pro naše občany i firmy a snížit energetickou závislost na Rusku,“ napsal v červnu Síkela.

Deník N tehdy uvedl, že LNG terminály budou od podzimu kotvit u nizozemského pobřeží. Podle serveru si nizozemská státní společnost Gasunie koncem dubna od belgické loďařské skupiny Exmar pronajala plovoucí terminál na pět let, který zakotví v přístavu Eemshaven na severu země. Terminál má být schopný zpracovat čtyři miliardy metrů krychlových zemního plynu za rok a Nizozemci ho uvedou do provozu letos na podzim.

V květnu Nizozemci navíc podepsali další smlouvu, tentokrát s americkou společností New Fortress Energy. Také ta svůj plovoucí terminál Nizozemsku pronajala na pět let a její znovuzplyňovací loď by měla v Eemshavenu začít fungovat rovněž na podzim. Celková kapacita obou pronajatých terminálů by měla dosahovat osmi miliard metrů krychlových plynu ročně, uvedl Deník N.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Josef Janovec
7. červenec 2022, 20:18

Kdyby raději vláda řešila příčinu vysoké ceny. Tímhle nám plyn rozhodně nezlevní.

Miloslav Černý
7. červenec 2022, 23:30

Dostali jsme se bohužel do situace, kdy bychom se měli zaměřit na opomíjené rezervy celé škály OZ, neboť jedině oni nám v dlouhodobém hledisku můžou zajistit vlastní energrtickou ne závislost a odolnost proti možným budoucím opětovným cenovým vykyvům. Novou levnou kontraverzní JEDU nám v krátké době nikdo nepostaví a dalším tisknutím peněz si akorát zvýšíme ještě už tak velkou inflaci (začarovaný kruh). Na této nelehké budoucnosti by se měli podílet snesitelně všichni bez vyjímek (sociální podpory jenom za nějakou protihodnotu). Zlehčením této situace si tu nelehkou dobu budem jenom prodlužovat.

Jan Stehlik
8. červenec 2022, 07:51
Peter Zachara
8. červenec 2022, 08:44

takze riesenim je pokracovat nespravnou cestou. A jest ti chuti?

Miloslav Černý
8. červenec 2022, 10:52

Radost ze zdražování energie a stále se zvyšující inflace nemůže mít nikdo. Ale jenom samotným zjištěním tohoto stavu si nijak nepomůžeme ani náhodou. Tak to platilo vždy a platit bude zase v kritických situacích obecně. Jestli máte lepší názor či návrh řešení, sem s ním, týká se to všech Vás nevyjímaje.

Michal K.
8. červenec 2022, 10:27

Nemci uz cez 20 rokov buduje OZE.

Tu ohurujucu nezavislost neni mozne prehliadnut

Miloslav Černý
9. červenec 2022, 16:26

Před 20 lety teprve začali, to jenom pro upřesnění a přiblížili se už 50% a jestliže se bude tento trend nadále zrychlovat jaká je tendence, tak není důvod, aby nenaplnili své cíle o celkové nezávislosti na energiích.

Josef Štancl
8. červenec 2022, 11:49

Dobrý den, jaké rezervy v OZ máte na mysli?

Miloslav Černý
8. červenec 2022, 12:16

Ty rezervy může vidět jenom ten, kdo se o tuto tématiku včetně nových poznatků ve vývoj hlouběji zajímá. Jenom škoda, že až v této nelehké době jsme k tomu nuceni přistoupit více. Vlastně jak kdo, komu se nelení tomu se ..... Tak to bylo vždycky a není důvod, aby to neplatilo opětovně jinak.

Josef Štancl
8. červenec 2022, 18:14

Zkuste prosím alespoň naznačit, kde ty rezervy hledat . Třeba se divím něco zajímavého. Zatím to vypadá, že využití OZ vyjdou dráž a jsou neefektivní s pohledu stálosti a akumulace.

Miloslav Černý
9. červenec 2022, 13:02

Máte pravdu v té efektivitě, která bude hrát důležitou roli. Ale i to cenové porovnání se musí hodnotit s nevylučování jakých koli i třeba dlouhodobých okolností a tady bývá účelová tendence nezahrnovat všechny vlivy, pro příznivé či úmyslně opačné posouzení. Největší význam, jak se ukazuje, sehraje akumulace energie obecně. I po zpětném roční prostudováním lze i v těchto příspěvcích najít slibné do budoucna života schopné, projekty, které stále přibývají. Mě nejvíce zaujala akumulace do pevného MgH nebo do kapalného třeba CO2, je toho vícero, akumulace EE do třeba Na bateriových uložišť a podobně, do roztavených solí (latentní teplo). U zdroje prvotní energie mě zaujal snadnější způsob dostupnosti (žádné vrtání) do hlubokých geologockých vrstev 20 km o 500 stupňů C. kde koli na světě. Ta kreativita je rozsálá a není důvod všechno sázet na vélké jádro typu JEDU o kterém dnes nemůžeme mít jistotu za 20 let uvedením do jistějšího prvotního dlouhodobého provozu aspoň k dosažení návratnosti původní nemalé investice. To nejde spojovat s dobou před 20lety, jak se o to mnozí snaží.

Maly Jarda
8. červenec 2022, 03:09

Když Putin vypne plyn tak se na nás a na nějakou pronajatou kapacitu Západ vykašle a okamžitě nás hodí přes palubu

nikdo
1. září 2022, 01:11

Pokud nedodají plyn tak budou riskovat že jim nedodáme elektřinu.

Jimi
8. červenec 2022, 08:16

... další lži kterými nás krmí Putin a jeho propaganda :) Jardo, k čemu vám ty rubly budou? ;)

rosta kosta
8. červenec 2022, 15:49

Jake lzi? Minulej rok takhle hodil zapad pres palubu verne spojence Kurdy a Armeni taky koukali, jak je cele evrope jedno, co s nima Azerove delaji.

Dva roky spatky za zadrzovali obycejne respiratory a rousky na letistich a zabavovali se sklady.

A vy zijete sen, ze nam zapad bude dodavat plyn, kterej muze mit sam??? A ano, za tyhle lzi mne plati primo sam Putin a v rublech.

Láďa
8. červenec 2022, 20:41

Jarda a nejen on to dělá zadara. Co hůř oni tomu věří.

Petr prochaska
8. červenec 2022, 15:38

Otázkou je, jak se zachová Německo. Ze začátku by mohl nějaký plyn proudit, pak ale řeknou, že to není technicky možné a nepůjde k nám nic.

Josef Štancl
8. červenec 2022, 09:50

S naší vládou je čím dál větší sranda. Když už máme kapacitu terminálu, mohli by ještě sehnat plyn a přepravní kapacitu ?.

Martin P
8. červenec 2022, 12:09

Ta vláda hlavně řeší h...na ve skříni po té minulé vládě. 25% norského plynu, trubky do Polska a společný terminál na Baltu, to už mohlo být v běhu nebo dokonce hotové (prodloužením kontraktu). Mám obavu, že na některé věci je potřeba víc času než necelý rok.

Co by ale mohli určitě změnit je úsporný tarif nedělit v poměru 1/4 :3/4 letos a příští rok, ale alespoň 1:1, protože jinak zadělají SPD na 15%ní úspěch ve volbách nebo něco podobně děsivého.

Cesta přes dividendy ČEZ lotos a příští rok a poté 100%ní výroba vlastněná státem do 2 let neřeší jen momentální situaci, ale i pozdější snadnější výstavbu JE jediným akcionářem.

Miloslav Černý
8. červenec 2022, 12:44

S tou budoucí stavbou JE by jsme měli být obezřetnější. Stát nebývá dobrý hospodář. Na cizím se dobře hospodaří a takový megalomský projekt v podobě JEDU k tomu bude přímo vybízet. S přihlédnutím k rozvoje OZ všeho druhu ne jenom u nás za dvacet let se může snadno proměnit v Pyrrhovo vítězství.

Emil
8. červenec 2022, 13:48

Když se stát projeví jako stejně "špatný hospodář" jako při výstavbě těch současných bloků, tak se kvůli takovému "Pyrrhovu vítězství" asi málokdko bude zlobit.

Miloslav Černý
8. červenec 2022, 17:05

Doba se podstatně změnila a i nadále bude. Dnes již nejsou pro takové jádro tak výhodné podmínky. Do hry vstupuje spousta ne známého na tož za 20 a více let, co bude muset být taková el. v provozu, aby se vůbec zaplatila původní nákladovost a byla zajištěná po celou dobu plnohodnotná bezpečnost z důrazem na přepravu a manipulaci vyhořelého či nového paliva. Jestliže se rýsují již jiné varianty podstatně očištěné od nebezpečných potenciálních možných jevů, budou stále více sílit tendence na jejich větší rozšíření a omezení toho potencionalně nebezpečnějšího. 100% není technika natož lidský faktor.

Emil
8. červenec 2022, 17:41

Doba se podstatně změnila, takže potřeba čistých disponibilních zdrojů elektřiny je dnes větší než kdy dřív. Dřív totiž jádru konkurovalo levné uhlí nebo zemní plyn, ty jsou ale do budoucna v podstatě mrtvé, a cokoliv dalšího je tzv. "future-tech", u kterých není vůbec jasné, kdy a jestli vůbec se prosadí. Zajištění bezpečnosti i manipulace s palivem je díky novým moderním technologiím rovněž jednodušší než kdy dřív.

To jste ale odvedl řeč od tvrzení o "špatném hospodáři" úplně někam jinam, jak je vaším zvykem k obvyklým obecným frázím.

Martin P
9. červenec 2022, 08:11

Současná situace je zrcadlově opačné té před 6-8mi lety, kdy se zatrhnula stavba dalších bloků v Temelíně. Ten, kdo to tehdy torpédoval, argumentoval hlavně nízkými cenami (plynu) a tedy dlouhou , resp. žádnou ekonomickou návratností. Přitom bezemisní elektřinu v noci budeme potřebovat kvůli elektromobilitě, vytápění pomocí TČ a výrobě vodíku (na ten už moc nezbyde) tak jako tak a ceny se vyvíjejí nepravidelně - nyní jsme na vrcholu pokřivené sinusoidy nebo ještě stále stoupáme.

Mimochodem k té dopravě , naštěstí EK došlo, že se mají diverzifikovat způsoby snižování emisí nejen přes baterie, ale i přes syntetické uhlovodíky a vodík.

Fialova vláda teď hraje o to - buďme na chvíli pozitivní - že pokud ustojíme ceny energetických vstupů krátkodobě v letech 2022 a 2023 a ve střednědobém výhledu : 1)uvedeme v realitu výstavu bioplynových stanic jako částečnou cca 25%ní náhradu dovozového CH4,

2) část CH4 k nám, do Polska a Slovenska poteče z Ukrajiny jako jejich vlastní surovina z šelfu Černého moře , Charkovské a Lvovské oblasti (třeba za smluvní ceny kompromisní těm minulým a současným vysokým) - podle toho, kdy a jak skončí válka - plynu tam je min. 2 biliony m3 - pro nás samotné přes 200let spotřeby, pro střední Evropu tím méně,

3) český stát bude do 2 let vlastnit jaderné zdroje a ostatní výrobní zdroje a bude moct snadněji rozhodovat jako 100%ní akcionář ČEZu, kde se co postaví nového. Tím se otevře cesta ke stavbě min. 3 velkých bloků v obou lokalitách,

4) legislativně bude umožněna samovýroba z FVT bez klacků pod nohy, a za slušné výkupní ceny - stihnutelné během jedné sezóny,

5) větrnou elektřinu spíš brát od Poláků a Němců ve formě přebytků, posílit tedy distribuční soustavu pro nás, pro Poláky, pro Němce, a mít z toho profit na poplatcích,

6) dlouhodobým cílem by mohlo být nachystání třetí lokality v Čechách poblíž Chvaletic nebo Opatovic či Mělníka ke stavbě dalších jaderných zdrojů, třeba již v malé modulární formě - tedy tam, kde jsou dráty a chladící voda,

7) dlouhodobým dalším cílem stavba jedné až dvou přečerpávaček v Krušných horách, 8) podpora výzkumu baterií, které nejsou na bázi lithia - kdo četl poslední zprávy o Bolívii, bude vědět, že i tady může Evropu kdosi držet pod krkem,

9) výroba a recyklace baterií na našem vlastním území - v krizi se to ukazuje hmatatelněji než kdy dřív, jak je nevýhodné vyrábět v Asii.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se