Domů
Plynárenství
Kypr a Izrael významně pokročily v řešení sporu o ložisko plynu v moři
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Kypr a Izrael významně pokročily v řešení sporu o ložisko plynu v moři

Plynárenství
Bez komentáře
20. září 2022, 09:41
ČTK
Kypr a Izrael dosáhly významného pokroku v řešení dlouhotrvajícího sporu o ložisko zemního plynu v moři. Země jsou podle dnešního prohlášení odhodlány rychle uzavřít dohodu, protože Evropa nyní hledá nové zdroje energie.

V kyperském nalezišti Aphrodite, o které se vede spor, je podle odhadů přibližně 129 miliard metrů krychlových plynu. Izrael tvrdí, že část tohoto naleziště spadá pod jeho nedaleké pole v jeho výlučné ekonomické zóně.

Jednání se táhnou již několik let, ale zdá se, že potřeba Evropy zbavit se po invazi Moskvy na Ukrajinu ruských energetických zdrojů zvýšila naléhavost rozhovorů. Rusko omezilo dodávky do Evropy, což způsobilo růst cen.

Pole Aphrodite bylo objeveno v roce 2011. Práva na vrty v poli vlastní Chevron spolu s partnery Shell a izraelskou Newmed Energy, uvedla agentura AP. Podle některých odhadů by podíl Izraele v poli měl být zhruba deset procent.

irl mka

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Dodavatel NWT ukončil dodávky plynu. Odběratelům teplo zdraží o 233 procent
5. říjen 2022, 06:57
Evropa se po sabotáži na Nord Streamu strachuje o infrastrukturu. Kritickým uzlem je Balt
4. říjen 2022, 18:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se