Domů
Plynárenství
Ministři zemí V4: Dodávky plynu musí proudit přes Ukrajinu

Ministři zemí V4: Dodávky plynu musí proudit přes Ukrajinu

Společné prohlášení ministrů Visegrádské čtyřky, zodpovídajících za energetické záležitosti členských zemí, poukazuje na nutnost řešení energetické situace Ukrajiny a apeluje na Evropskou komisi i členské země EU, aby toto téma bylo jednou z jejich priorit.

Prohlášení vychází z konference pořádané 17. září v Ostravě, na které se ministři zemí V4 setkali a projednávali mimo jiné právě situaci na Ukrajině. Ministři se v něm odvolávají na princip solidarity, který je jedním ze základních pilířů politiky Evropské unie.

Ministři dále upozorňují, že reforma ukrajinského energetického sektoru je nezbytná pro zajištění budoucích dodávek plynu pro tamní obyvatele.

Zástupci zemí V4 také vítají dosažení předběžné dohody mezi Ukrajinou, Ruskem a Evropskou unií v podobě „zimního balíčku“, který by měl Ukrajině zajistit dodávky zemního plynu pro nadcházející zimu.

Spory mezi Ruskem a Ukrajinou trvají už léta

Napjaté vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem ohledně dodávek zemního plynu panují již delší dobu a několikrát vedly dokonce k pozastavení přísunu této suroviny.

Naposledy se tak stalo na počátku letošního července, kdy ruská plynárenská společnost Gazprom pozastavila dodávky plynu na Ukrajinu z důvodu neshody představitelů obou zemí ohledně dodávek pro třetí čtvrtletí tohoto roku.

Nejistá situace okolo tranzitu plynu přes území Ukrajiny tak nutí Gazprom, který mimo jiné letos v červnu prohlásil, že po roce 2019 přes Ukrajiny žádný plyn do Evropy nepoteče, hledat pro svůj plyn alternativní cesty.

Jednou z nich by se měl stát plánovaný plynovod Turkish Stream, kterým bude ruský plyn proudit do Turecka a z něj dál do Evropy. K zajištění bezpečnosti dodávek by mělo dále přispět rozšíření kapacity stávajícího plynovodu Nord Stream, vedoucího skrz Baltické moře do Německa.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Biometan může nahradit ruský plyn v autobusech. Města v něm vidí soběstačnost
11. srpen 2022, 17:44
U koho jsou energie nejlevnější a na jak dlouho podepsat smlouvu? HN srovnaly nabídky největších dodavatelů elektřiny a plynu
10. srpen 2022, 18:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se