Nejistoty ohledně dodávek ruského plynu do Evropy rostou po ukončení dodávek do Polska a Bulharska
Rozhodnutí Gazpromu pozastavit 27. dubna dodávky zemního plynu do Polska a Bulharska poté, co odmítly platit za ruské dodávky v rublech, způsobilo prudký nárůst cen a vyvolalo obavy, že budou odříznuti další zákazníci v Evropě. Agentura Platts považuje tento krok za precedens, který zvyšuje pravděpodobnost, že v příštích měsících budou zrušeny další kontrakty.
Polská společnost PGNiG dováží ruský plyn na základě dlouhodobého dovozního kontraktu, jehož platnost vyprší na konci roku 2022. V roce 2021 dovezla 9,9 mld. m3 (bcm) ruského plynu, čímž pokryla přibližně 63 % poptávky. V 1. čtvrtletí 2022 představoval dovoz z Ruska přibližně 53 % spotřeby.
Bulharsko dováží ruský plyn na základě desetileté dohody o dodávkách až 2,9 bcm plynu ročně, která má vypršet na konci roku 2022.
Obě země tvrdí, že v reakci na přerušení dodávek nejsou v současné době požadována žádná omezení spotřeby.
Ohrožení dalších smluv a tranzitu plynu?
Z členských států EU zatím pouze Maďarsko veřejně přistoupilo na platby za ruský plyn v rublech. Podle agentury Bloomberg si účet v rublech otevřelo deset evropských odběratelů ruského plynu a čtyři z nich za plyn zaplatili způsobem vyžadovaným Kremlem.
Bulharsko 27. dubna varovalo, že v souvislosti s pozastavením dodávek přezkoumá svou dohodu o tranzitu plynu s Gazpromem, což by mohlo mít dopad mimo jiné na dodávky ruského plynu do Maďarska a Srbska. Klíčovou tranzitní trasou pro ruský plyn do Evropy zůstává Ukrajina, kterou v roce 2021 proudilo o něco méně než 10 % evropské poptávky po plynu.
Schématické znázornění existující sítě evropských plynovodů a LNG terminálů. Zdroj: Clean Energy Wire
Bezprostředně po ruské invazi se objemy ukrajinského tranzitu zvýšily na maximální smluvní úroveň kolem 110 milionů m3 denně (MMcm/d) protože plyn nasmlouvaný společností Gazprom se stal konkurenceschopnějším oproti plynu obchodovanému v evropských obchodních bodech. Od poloviny dubna objemy klesly. Podle údajů ukrajinského provozovatele přepravní soustavy včera toky z Ruska vzrostly na zhruba 65 MMcm/d, čímž se de facto vykompenzovala ztráta objemu dodávaného do Polska a Bulharska.
Dohoda Gazpromu s ukrajinskou společností Naftogaz pro letošní rok zahrnuje tranzitní objemy ve výši 110 MMcm/d plynu přes Ukrajinu do Evropy za podmínek ship-or-pay.
Ceny zemního plynu jsou v Evropě velmi volatilní
Ceny plynu v Evropě prudce vzrostly v souvislosti s rostoucí nejistotou ohledně dodávek z Ruska a hrozbami přerušení dalších toků, pokud zákazníci odmítnou platit za dodávky v rublech.
Potvrzení pozastavení dodávek do Bulharska a Polska z 27. dubna způsobilo, že cena zemního plynu v nejlikvidnějším evropském obchodním bodě TTF vzrostla ve středu ráno o 28 %, a dosáhla tak až 125 Eur/MWh. S nárůstem dodávek plynu přes Ukrajinu se však ceny vrátily zpět k přibližně 105 Eur/MWh.
Středeční cena byla však stále výrazně pod rekordní hodnotou z 8. března, která výrazně přesáhla hranici 200 Eur/MWh (v rámci samotného obchodního dne cena však dosáhla až 345 Eur/MWh) a dosáhla meziročního nárůstu o 1 190 %. Ceny plynu byly v posledních dvou měsících velmi volatilní, přičemž velké cenové výkyvy byly zaznamenány, když Rusko v březnu poprvé informovalo, že bude od zemí, které nepovažuje za přátelské, vyžadovat platby v rublech.
"Platba v řádném formátu bude základem pro pokračování dodávek," varoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v komentáři, který přinesla tisková agentura Prime.
Německý ministr energetiky Robert Habeck 27. dubna uvedl, že k přerušení závislosti na Moskvě bude třeba nahradit až 45 bcm ruského plynu ročně.
Polsko a Bulharsko uvedly, že mají dostatek zásob a alternativ k ruskému plynu
Polská ministryně pro klima Anna Moskwová uvedla, že země má potřebné zdroje dodávek a zásoby plynu, které jsou naplněny ze 76 %.
Polsko také tradičně tranzituje ruský plyn prostřednictvím plynovodu Jamal-Evropa, který odebírá plyn na hranici s Běloruskem v Kondratkách a přepravuje jej do Mallnova na hranici s Německem. Od konce roku 2021 jsou však toky do Mallnowa většinou nulové a plyn je přepravován v opačném směru západ-východ. Podle dat polského provozovatele soustavy se tak tok plynu přes Kondratki včera zastavil, nicméně v případě poptávky po transitu by mohl být obnoven.
Od začátku roku 2020 dováží Bulharsko ruský plyn prostřednictvím plynovodu TurkStream. V loňském roce také dovezlo přibližně 500 MMcm plynu z Ázerbájdžánu prostřednictvím Jižního plynového koridoru.
Bulharsko tvrdí, že má alternativy k ruskému plynu, včetně kapacity v transbalkánském plynovodu, kterou by mohlo využít v reverzním směru, dovozu LNG do řeckého terminálu Revithoussa a zvýšení dodávek prostřednictvím jižního plynového koridoru.
Maďarsko a Srbsko jsou závislé na tranzitu přes Bulharsko. Srbsko vyzvalo Bulharsko, aby pokračovalo v tranzitu plynu z TurkStreamu do Srbska v případě, že Bulharsko přestane dovážet ruský plyn pro vlastní potřebu.
Zajištění plynu pro následující zimu
Chorvatská plovoucí skladovací a regasifikační jednotka (FSRU). Zdroj: LNG Croatia
Evropská unie navrhla nová pravidla pro zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu. Návrh v letošním roce požaduje naplnění evropských zásobníků plynu na 80 % k 1. listopadu. Od příštího roku by to mělo být dokonce 90 %. Cíle mají být pro členské státy závazné.
S rostoucí nejistotou o dodávky plynu z Ruska roste zájem o dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy, který však v souvislosti s mírným počasím, příznivými podmínkami pro větrné elektrárny a rostoucími zásobami plynu v posledních dnech polevuje. Do Evropy dovážený LNG se nyní oproti obchodnímu bodu TTF prodává s od začátku března rekordní slevou.
EU má v současné době 21 dovozních LNG terminálů, 16 zařízení na pevnině a 5 na moři, s celkovou kapacitou přibližně 1 920 TWh (185 bcm) ročně. Navýšení počtu LNG terminálů je však otázkou několika let. Řešení pro překlenutí tohoto období a snížení závislosti na dodávkách zemního plynu z Ruska již od příští zimy by mohly zajistit plovoucí LNG terminály. Jejich využití plánují Německo, Francie a Itálie.
LNG terminály v EU by do roku 2030 mohly poskytnout dovozní kapacitu přesahující 3 000 TWh (285 bcm) ročně, což by stačilo na pokrytí odhadované poptávky po dovozu plynu v té době, uvedla 25. dubna průmyslová skupina Gas Infrastructure Europe.
Mohlo by vás zajímat:
Jak je vidět Rusko dalo EU dobrou lekci , když zavřelo kohoutky Polsku a Bulharsku - obě země tak budou Ruský plyn kupovat přes jiné státy s patřičnou přirážkou. A co se týče zbytku pak Německo už souhlasilo s platbou v Rublech , stejně tak Rakousko a Madarsko. Ostatní mají prakticky jen 2 možnosti buď také políbi prsten a tím se přidají na stranu těch co budou Ruský plyn kupovat přímo a nebo si ho koupím od Němců nebo Maďarů s přirážkou. Samozřejmě na tomto postupu vydělá nejvíce Rusko ,protože plyn díky neochotě části zemí platit za něj v Rublech dále zdraží. A dále je to také příležitost k tomu, zajistit, aby ty nejvíce protiruské státy , měli citelně dražší energie proti těm co nemají s platbou v Rublech problém. Tím vlastně Rusko zajistí ,aby se protiruské státy potrestaly sami a naopak ta druhá část na tom bude vydělávat. tyto samo řiditelné selektivní sankce navíc způsobí , že EU se bude díky tomu smažit ve vlastní šťávě což byl patrně Ruský cíl, protože ty dolary nebo eura si mohli vyměňovat sami bez součinnosti odběratelů a Rusko z toho nemá žádný přímý profit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se