Domů
Plynárenství
Největší evropské ložisko zemního plynu se uzavírá, v posledním roce možná zvýší těžbu nad povolený limit
Groningen stanice Wildervank
Zdroj: Peter Heeling / Creative Commons / CC-Zero (public domain)

Největší evropské ložisko zemního plynu se uzavírá, v posledním roce možná zvýší těžbu nad povolený limit

Na největším evropském ložisku zemního plynu možná v posledním roce běžného provozu vzroste těžba. Nizozemská vláda těžbu v plynárenském roce končícím posledním dnem září 2022 sice dříve omezila na 3,9 mld. metrů krychlových zemního plynu, ale možná bude nucena limit zvýšit. Přesto by těžba neměla překročit dvojnásobek plánované hodnoty.

Ložisko Groningen, které je největším ložiskem zemního plynu v Evropě a desátým největším na světě, vstoupilo do posledního roku regulérní těžby. Po září 2022 by již nemělo být v běžném provozu a do konce roku 2028 by mělo být v pohotovosti pouze při extrémních klimatických podmínkách.

V posledním plynárenském roce by ovšem těžba mohla být nakonec vyšší než povolených 3,9 mld. metrů krychlových zemního plynu. Důvodem pro vyšší těžbu nejsou vysoké ceny zemního plynu na evropském trhu, jak by se dalo očekávat, ale zpoždění ve výstavbě zařízení na přimíchávání dusíku do importovaného zemního plynu.

Náhrada nizozemské těžby totiž není možná jednoduchým dovozem, jelikož v Nizozemsku se těží nízkokalorický plyn (L-gas) s nižším podílem metanu, přičemž zemní plyn z Norska, Ruska či jiných zahraničních zdrojů je takzvaně vysokokalorický (H-gas).

Právě zařízení na přimíchávání dusíku má zajistit, že importovaný vysokokalorický zemní plyn (H-Gas) bude přeměněn na nízkokalorický (L-Gas), který se těží, mimo jiné, v ložisku Groningen.

Nová jednotka na přimíchávání dusíku by měla být hotova do konce srpna příštího roku - přibližně o 4 měsíce později, než se původně plánovalo. Jakmile bude jednotka hotová, zřejmě již nebude těžba prodlužována. Spekuluje se dokonce o tom, že ložisko zcela ukončí těžbu již v roce 2023, namísto plánovaného roku 2028, do kdy mělo složit pro případy extrémních klimatických podmínek.

Pole Groningen, které bylo po desetiletí hlavním zdrojem plynu pro západní Evropu a které provozuje společný podnik společností Shell a Exxon Mobil, dosáhlo v roce 1976 maximální těžby 88 miliard metrů krychlových (bcm) a ještě před pěti lety se těžba blížila 30 miliardám metrů krychlových.

Nizozemský stát v roce 2019 oznámil, že těžba v Groningenu bude ukončena do poloviny roku 2022, aby se omezila seismická rizika v regionu, a plyn se bude těžit pouze v případě extrémního počasí, pro které zůstane v pohotovosti několik lokalit. Těžba ovšem klesá již od roku 2013 – z 54 bcm ročně až na 7,8 bcm v plynárenském roce 2020.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
jiří rýpar
12. listopad 2021, 18:01

přesně ve chvíli uzavření ložiska bych uvalil sankce na ruský plyn a unášel tankery lGBT plynu,koupit nepůjdou..jsou tam molekuly svobody..nový !ministr" zahraničí nám zatopí všem

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se