Domů
Plynárenství
Nejvíce zkapalněného plynu z USA směřovalo v říjnu do Brazílie, Španělsko předstihlo asijské země
LNG tanker
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Nejvíce zkapalněného plynu z USA směřovalo v říjnu do Brazílie, Španělsko předstihlo asijské země

Vývoz zkapalněného plynu (LNG) ze Spojených států se drží stále na velmi vysoké úrovni, i v uplynulém měsíci směřovalo nejvíce dodávek na brazilský trh. Na druhé příčce se však umístilo Španělsko, které tak předstihlo asijské trhy, které tradičně nabízí americkým exportérům vyšší marže.

Brazílie byla v říjnu podle dat S&P Global Platts hlavní exportní destinací pro americký zkapalněný plyn již třetím měsícem v řadě. Za silným tokem plynu do Brazílie stojí tamní špatná hydrologická situace, jelikož vodní elektrárny jsou hlavním zdrojem výroby elektřiny v zemi.

V současné době však Brazílii trápí nízký stav přehrad, kdy zásoby vody v jihovýchodním a centrálním regionu dosahovaly ke konci října pouhých 37 TWh, tedy bezmála o čtvrtinu nižší hodnoty než v loňském roce. Brazílie by se tak mohla udržet na předních příčkách dovozců plynu z USA během celé zimy.

V případě Španělska vedla k vyšší poptávce po LNG skutečnost, kdy Alžírsko oznámilo, že od listopadu přeruší dodávky plynu plynovodem vedoucím skrz Maroko. Přestože země navýšila kapacitu druhého plynovodu, který Alžírsko spojuje se Španělskem přímo, zvýšení dodávek touto trasou není dostačující pro nahrazení marockého tranzitu.

Dodávky LNG z USA během října 2021 dle cílové destinace Dodávky LNG z USA během října 2021 dle cílové destinace. Zdroj. S&P Global Platts

Podle dat S&P Global Platts tak v minulém měsíci dorazilo do Brazílie celkem 13 LNG tankerů, z toho 11 ze Spojených států. Druhé v pořadí se s 10 náklady umístilo Španělsko, následované Jižní Koreou s 9 tankery. Naopak největší importér LNG na světě, Japonsko, odebral z USA během října pouze 4 náklady.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Novák
3. listopad 2021, 12:00

Chápu dobře, že je zobrazen počet lodí, nikoli množství plynu? (A zatím mne nenapadá, proč Polsko a Itálie neodebraly nic přímo, leda přes ten holandský hub. Možná ten jeden měsíc není statisticky významný výběr.)

JS
3. listopad 2021, 12:21

Ano, myslím, že to chápete správně. Graf ukazuje nicneříkající počty LNG tankerů. Je obrovský rozdíl, jestli připluje loď s kapacitou 50 nebo 150 tis. m3.

Polsko a Itálie nejspíš přes LNG terminály odebíraly. Alespoň aktivita na Svinoústí tomu nasvědčuje. Jen je možné, že neodebrali z USA, ale odjinud.

Nefi
3. listopad 2021, 14:49

Zdravím, všechny. Dovolil bych si vysvětlit pojem reverzní mód. Konkrétně to znamená, že u plynovodu Jamal-Evropa Gazprom bere plyn ze svých zásobníků v Německu, resp. z NS1 a posílá plyn do Polska, aby plnil dohodnuté dodávky. 8. listopadu pak nastane to, že reverzní mód skončí a začne opět proudit plyn plynovodem Jamal-Evropa směrem na západ. Gazprom si zabookoval asi 30-35% kapacity tohoto plynovodu na listopad. Jednak bude plnit dohodnuté dodávky a co je případně navíc, uskladní ve svých zásobnících v Německu a Rakousku, aby byl připraven na vyšší odběry v zimě. Na evropské burzy ovšem přímo nepošle nic.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se