Domů
Plynárenství
Německo nadále podporuje Nord Stream 2 navzdory dalším událostem v ukrajinské krizi
Zdroj: Flickr / Jay Phagan,

Německo nadále podporuje Nord Stream 2 navzdory dalším událostem v ukrajinské krizi

Někteří němečtí politici uvažují o „trestu“ pro Rusko za probíhající krizi na Ukrajině, jako jednu z možností někteří vidí konec podpory projektu plynovodu Nord Stream 2. Německý ministr zahraničí prohlásil, že ukončením politické podpory by se nic nevyřešilo a naopak by neměl kdo hájit zájmy Ukrajiny.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval ohledně možného ohrožení projektu Nord Stream 2. Někteří členové německého parlamentu začali uvažovat o ukončení podpory plynovodu Nord Stream 2 jakožto pokárání za současné chování Ruska na Ukrajině. Zbývající část projektu za 11 miliard euro je tak politickou zbraní Německa vůči Rusku.

Plynovod jako politická zbraň

Po výše uvedeném ohlase několika členů parlamentu v pondělí vystoupil ministr zahraničí, Heiko Maas, člen sociálních demokratů. V prohlášení uvedl, že plynovod Nord Stream 2 je komerční projekt a ten by pokračoval, i kdyby německé firmy a vláda daly od projektu ruce pryč.

„I tak by se to postavilo, ale potom by zde nebyl nikdo, kdo by bojoval za alternativní tranzit plynu přes Ukrajinu. To je důvod, proč považujeme za důležité zůstat politicky angažovaní,“ uvedl Maas.

Tím, že se Německo bude i nadále podílet na projektu, mu zůstane politický vliv vůči energetické politice Ruska.

Nicméně někteří politici zamýšlejí i jiné formy „trestu“ za současnou ukrajinskou krizi. Například politička Annegret Kramp-Karrenbauer, která je horkým kandidátem na pozici Angely Merkelové, uvedla jako jednu variantu snížení množství plynu který bude proudit plynovodem Nord Stream 2.

Dle slov političky by EU měla zvážit svoji zvyšující se energetickou závislost na Rusku, pokud by selhaly diplomatické pokusy o zmírnění situace.

Plyn přes Ukrajinu

Projekt Nord Stream 2 by měl zdvojnásobit kapacitu již existujícího plynovodu Nord Stream. Navýšení přepravní kapacity by bylo do určité míry na úkor tradiční cesty ruského plynu přes Ukrajinu. Nicméně Rusko prohlašuje, že i po uvedení plynovodu do provozu Ukrajina bude nadále hrát roli v tranzitu plynu.

Rusko aktuálně zadrželo tři ukrajinské lodě  včetně posádky čítající 24 námořníků. Dle Ruska lodě nelegálně vpluly do ruských vod. Ukrajina na druhé straně tvrdí, že danou cestou lodě smí legálně využívat, aby se dostaly k ukrajinským přístavům v Azovském moři

Na summitu G20 kancléřka Angela Merkelová žádala ruského prezidenta Putina, aby námořníky propustil. Nicméně nezmínila žádné případné sankce vůči Rusku.

Autor úvodní fotografie: Jay Phagan

Komentáře

(1)

pavel

12. prosinec 2018, 17:13

uvědomují si ti idioti že když nebude dvojka je v podstatě konec levného plynu rus po ukončení přepravní smlouvy už nepustí ani kubík přes ukrajinu a slavní emeričani sem dovezou kulový a tato situace nastane za pár měsíců

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.