Domů
Plynárenství
Německo připravuje zákon o státních rezervách plynu. Stanoví minimální zaplněnost zásobníků

Německo připravuje zákon o státních rezervách plynu. Stanoví minimální zaplněnost zásobníků

Plynárenství
3 komentáře
14. březen 2022, 17:18
ČTK
V Německu by od května měl platit zákon o státních rezervách plynu, podle kterého budou muset být zásobníky se zemním plynem v Německu naplněny k 1. prosinci z 90 procent. Podle deníku Rheinische Post s tím počítá ministr hospodářství Robert Habeck. Tímto opatřením chce Německo, které je závislé na ruském plynu, posílit svou energetickou bezpečnost a vyhnout se výraznému kolísání cen této suroviny v chladných měsících.

O zákonem nařízených rezervách plynu hovoří německá vláda od začátku ruské invaze na Ukrajinu, která vedla k dalšímu růstu cen energetických surovin. Kabinet kancléře Olafa Scholze proto připravuje návrh zákona, podle kterého by k 1. srpnu musely být zásobníky naplněny z 65 procent, do 1. října z 80 procent a k 1. prosinci z 90 procent. O opatření chce parlament poprvé jednat ještě tento týden, schválení ministr Habeck očekává nejdéle do dubna, aby zákon mohl od května platit.

Evropa se tuto zimu potýkala s vysokými cenami energií a s nízkými zásobami plynu ve skladovacích zařízeních, čemuž chce Habeck v budoucnu díky povinnému naplňování zásobníků před zimní sezonou předcházet. Německo chce takto posílit i svou energetickou bezpečnost, neboť v případě plynu je na dodávkách z Ruska závislé z 55 procent.

Habeck krátce po ruské invazi ujistil německou veřejnost, že Německo je pro tuto zimu energeticky zabezpečeno,. Zároveň řekl, že na příští zimní sezonu se musí připravit, mimo jiné zajištěním dostatečných zásob. Habeck rovněž opakovaně prohlašuje, že Německo se z hospodářských důvodů nemůže od ruských dodávek ihned odstřihnout, ale že v nadcházejících týdnech a měsících svou závislost na Rusku sníží. Cestu Habeck vidí v diverzifikaci zásobování a především v rozvoji obnovitelných zdrojů energie.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Zemní plyn na příděl a návrat k uhelným elektrárnám? Evropské země zvažují alternativy odklonu od ruských energií
23. červen 2022, 14:04
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
miro novak
15. březen 2022, 09:32

povinne kvoty uskladnenia situaciu dramatizuju, niet lepsieho motora rastu cien ako zakonom stanovena povinnost nieco nakupit aj ked za sialenu cenu.

Martin
15. březen 2022, 10:38

Nechci tady nějak nabourávat myšlenku Německa, ale zajímalo by mě provedení v praxi.

Velcí dodavatelé už si dost plynu nasmlouvali na zimu za ještě nízké ceny s dodávkou v čase.

A to co jim ještě chybí, tak když teď léto stojí přes 100 EUR/MWh a první kvartál následujícího roku se dá pořídit o 20 EUR levněji tak dodavatelé budou celí žhaví, když jim to zvýší už tak vysoké ceny, které budou dále muset přenést na konečného zákazníka.

To se pak dostaneme do situace, že ty zásobníky nikdo nebude chtít ..... a tudíž nastane paradoxní situace, že nebude vlastně firma, která by to měla plnit ....

Vojvodik Petr
15. březen 2022, 18:35

RWE se jich proto zbavila.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se