Domů
Plynárenství
Německu pro tuto zimu podle svazu INES nedostatek plynu nehrozí, výhled pro následující zimu je také pozitivní
Uniper - Zásobník plynu Etzel
Zdroj: Uniper

Německu pro tuto zimu podle svazu INES nedostatek plynu nehrozí, výhled pro následující zimu je také pozitivní

Plynárenství
1 komentář
10. leden 2023, 14:22
ČTK

Německu za současné zimy ani v případě extrémních mrazů nehrozí nedostatek plynu. Řekl to dnes šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Bleschke, který novinářům představil aktualizovaný výhled pro nynější zimu. Německo má podle Bleschkeho rovněž dobré podmínky pro nadcházející zimu, kdy dokáže naplnit zásobníky i zcela bez ruského plynu a za snížených dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG).

„Německo zbývající částí zimy projde dobře,“ řekl Bleschke.

Poznamenal, že k energetické bezpečnosti Německa zásadně přispěly dosavadní úspory ve spotřebě.

Ještě v listopadové analýze svaz nevylučoval nedostatek plynu, pokud by se Německo potýkalo s podobně chladnou zimou jako v roce 2010. Za takového scénáře by podle INES hrozilo už na konci ledna vyprázdnění zásobníků. Podle aktuálního výhledu zásobování Německa plynem neohrozí ani mrazivé teploty v souběhu s dalšími rizikovými faktory, jako je možné celkové zastavení dodávek plynu z Ruska do Evropy od 15. ledna a omezený dovoz LNG do Evropy.

Pokud Německo zasáhnou silné a dlouhotrvající mrazy, tak by se zásobníky mohly ke konci března vyprázdnit na 20 procent. Na přelomu března a dubna ale INES počítá se zlomem, kdy Německo začne plyn opět ukládat. Zásobníky by pak mohlo zcela naplnit do konce srpna.

Nejrizikovější scénář bere v úvahu nejen mrazy, ale také omezený dovoz LNG a zcela zastavené zásobování plynem z Ruska do Evropy. V takovém případě by do konce března hrozilo celkové vyprázdnění zásobníků, zásobování plynem by ale i tak bylo zajištěno. Následné plnění zásobníků by bylo pomalejší, ale už ke konci září by opět byly plné.

Moskva do Evropy plyn stále ještě vyváží přes Ukrajinu a Turecko, naopak přímé propojení Německa a Ruska plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře je od loňského září zcela zastaveno. Produktovod Nord Stream poškodily výbuchy, což generální tajemník NATO Jens Stoltenberg označil za sabotáž.

Evropa společně s Německem prochází nezvykle teplou zimou, což se pozitivně projevuje na stavu plynových zásobníků. Ty německé jsou plné z více než 91 procent. Pokud bude zima nadále teplotně příznivá, jako tomu bylo v roce 2020, tak se německé zásobníky dostanou na nejnižší úroveň na přelomu ledna a února se zaplněností 84 procent a zcela plné budou do konce července.

INES vypracoval i scénář, ve kterém vychází z normálních teplot bez dramatických výkyvů. Jako model slouží rok 2016. V takovém případě kapacita německých úložišť bude až do dubna pozvolna klesat na 65 procent, kdy se opět začne s plněním pro další zimu. Nejpozději na konci srpna by zásobníky mohly být zcela plné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Zdeves Pavel
11. leden 2023, 22:05

No a za jakou cenu, to se neuvádí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se