Domů
Plynárenství
Nord Stream 2 bude mít vážné dopady nejen na Evropu
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Nord Stream 2 bude mít vážné dopady nejen na Evropu

Do plynovodu Nord Stream 2 bude dodáván plyn z ruského plynového pole Bovanenkovo. Jedná se o jedno z největších polí a podle Gazpromu jsou zásoby odhadovány na 4,9 biliónu metrů krychlových. Podle posledních informací Gazpromu bude Nord Stream 2 zprovozněn v roce 2020.

Do projektu Nord Stream 2 bude plyn dodáván z ruského plynového pole Bovanenkovo, jehož zásoby jsou odhadovány na 4,9 biliónu metrů krychlových.

Komerční, nebo geopolitický projekt?

Polovina projektu v hodnotě 9,5 miliardy euro (přibližně 246 miliard korun) je financována Gazpromem a druhá polovina je krytá evropskými partnery, Wintershall, Uniper, Shell, Engie a OMV. Nord Stream 2 je podle Gazpromu čistě komerční a nikoliv geopolitický projekt. Ovšem přesto jsou s plynovodem spojována témata jako spory s Ukrajinou, nebo americké sankce proti těm, kteří jsou v projektu zainteresovaní.

Některé východoevropské, severské a baltské země, stejně jako USA se obávají, že zprovoznění Nord Stream zvýší závislost EU na Rusku a povede k izolaci Ukrajiny. Zároveň je ale nutné zdůraznit, že se jedná o nejkratší trasu, jak do Evropy dostat ruský plyn – Henninga Kotheho, vedoucího projektu NS2, je Nord Stream ve srovnání s trasou přes Ukrajinu asi o 2000 km kratší.

Rok zprovoznění se posouvá

Finsko, Švédsko, Německo a Rusko již výstavbu plynovodu schválily, nicméně Dánsko stavební povolení ve svých teritoriálních vodách nevydalo. Naopak Gazprom vyzvalo, aby předložilo návrh jižní, alternativní, trasy plynovodu, jelikož severní trasa byla zamítnuta z environmentálních důvodů. Konsorcium Nord Stream 2 se vůči tomuto rozhodnutí odvolalo.

Podle původního plánu měl být plynovod zprovozněn ke konci roku 2019. Nicméně v polovině května Gazprom naznačil, že by mohl být uveden do provozu v roce 2020. Odsunutí zprovoznění vytvoří nový tlak na uzavření dohody mezi Ruskem a Ukrajinou o prodloužení tranzitní dohody.

Infrastruktura přispívá k tání permafrostu na Sibiři

Rozšiřování plynárenské a ropné infrastruktury významně ovlivňuje životní styl domorodého obyvatelstva v oblasti. Pastviny pro soby se zmenšují a samotnému podnikání v chovu sobů je bráněno výstavnou nových plynovodů a cest.

Kvůli rostoucím teplotám se někteří experti obávají tání permafrostu. To by mohlo vést k úniku skleníkových plynů, ale také potenciálních nemocí ukrytých ve zmrzlé zemi. V uplynulých letech region zaznamenal šíření smrtelné bakterie antraxu.

Většina současné infrastruktury je v oblasti s vysokým rizikem povrchového tání permafrostu. Průmysl plyn před zahájením přepravy sice chladí, nicméně podle některých odborníků to v určitý moment již nebude stačit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
Jaroslav Plaček
2. červen 2019, 08:17

Všechno je to jen o tom, že Amerika se potřebuje zbavit svého drahého plynu a komu ho prodat ? No přece Evropanům. A když to nepůjde po dobrém, tak po zlém. Zakázat jim kupovat plyn od Putina a přinutit je kupovat ten drahý americký. Inu co taky čekat od našich nejvěrnějších spojenců a přátel, že ?!

Stan
2. červen 2019, 08:50

Článek jako by ho psal pasáček koz.... Prý závislost? Tak nekupujte !! Prý životní prostředí pro soby.... Prý co Ukrajina. Není povinností Ruska vyhazovat prachy pro potřeby nácínků! Když někdo nechce ruský, resp. německý plyn, ať si koupí jinde když doma nemá!! Jak jednoduché Watsone

Stan
2. červen 2019, 08:54

Uvědomte si, že se nejedná o ruský plyn, ale je to německý plyn!! tzn. že se v Rusku jen těží, a přes investice do Severních potoků Němci, ho prodává německé konsorcium!

Ing. Bizon
2. červen 2019, 14:44

Jé, to je moc pěkný pohled, nedivil bych se kdybychom to ještě slyšeli... až Američanům uděláme ústupek někde jinde nebo jim dlouho půjdem na ruku, tak se možná "ošklivý ruský plyn ze země zla" změní na "ekologický německý mírový plyn" a celý problém energetické závislosti najednou zmizí :D

mirek Havran
2. červen 2019, 13:06

celá Evropa brojí proti Putinovi ,ale Německo za zády spojencu uzavírá s rusy výhod.smlouvy na ropu a plyn.A svým spojencum doporučuje 2x dražší plyn z USA.Kdo bude platit prázdné tankery na cestě zpět-že by amíci? vemte si jak veliký přínos nám přinesli fotovolt.elektrárny-dražší energii.kdo z obyč.lidí si ji pořídil?

Loudil
29. květen 2019, 14:46

No to se musím jen smát : "Zlý Putin výstavbou dálkových plynovodů brání utlačovaným domorodcům v podnikání při chovu sobů. Takže kočovní Eskymáci jsou jen - "další Putinova oběť. Ten člověk toho má už opravdu hodně na svědomí !" Zajistil, aby Le Penová nyní vyhrála Eurovolby ve Francii , zajistil vítězství Trumpa v USA, zajistil aby Angláni hlasovali pro Brexit, rozdmýchal nepokoje v Katalánsku, destabilizoval celý Blízký Východ, otrávil Skripala, ...atd. atd. atd. Myslím , že dřívější -"těžké váhy historie" - Čingischán a Alexandr Veliký mu skutečně nesahají ani po kotníky ! Pro mne jsou však důležitá fakta a nikoli plané žvanění. Taková fakta jsou dvě. Obří plynové pole Bovanenkovo má zásobu 5 bilionů metrů krychlových plynu, pokud by se měla někdy vytěžit polovina, zůstává stále - 2,5 bil. metrů krychlových . Tato vytěžená polovina může zásobit NS2 na plný roční průtok po dobu 50 let, tedy do roku 2070. Příští půlstoletí tedy můžeme být klidní. A druhý významný fakt je ten, že plynovod vedený přes Ukrajinu by byl o více jak 2000 km delší jak NS II. Tedy kvůli pánům Porošenkovi a Trumpovi se má pokládat o 2000 km trubek navíc ! Aby se zkorumpované Ukrajině plnila státní kasička z tranzitu. A aby nám , kdykoli se jí zase -"přestane dařit", přiškrtila kohout.

Peter
29. květen 2019, 15:04

Pan odbornik Loudil, očividne ste v problematike zorientovaný...Žiadnych nadbytočných 2000 km nových rúr sa nemá položiť! Tie tam sú od konca 60. rokov a vedú ako správne tušíte aj cez Česko. Čiže alternatívou voči NS2 je už existujúci plynovod vedúci cez UA ďalej na západ. NS2 je teda duplicitným projektom, ktorý navyše rozdeľuje Európu. K ostatným veciam sa nebudem vyjadrovať.

Loudil
29. květen 2019, 16:56

To : Peter

Spotřeba plynu v Evropě poroste , je čistší jak uhlí a Němci odstavují své jaderky. Plynovod Bratrství sice od 60 let existuje , ovšem přepraví ročně asi 100 mld. metrů krychlových plynu , víc nezvládne. Obě větve NS dají ročně 110 mld. metrů krychlových, o něco více jak Bratrství. Navíc 50 let starý plynovod asi bude vyžadovat i větší nároky na běžnou údržbu jak zcela nový, kompresní stanice, samotné potrubí,...Proč stále provozovat něco , co je o 50 let starší a ještě o 2000 km delší ? I další plynovod v tomto směru Sojuz už má svých 40 let života za sebou. Delší plynovod musí mít i zákonitě větší provozní náklady. Kdyby měla dálnice Praha- Brno jen 15 km místo 200 km, asi by její každoroční údržba stále úměrně méně. Stejné to bude i u plynovodů. Čím starší a delší, tím také horší a nákladnější na údržbu. A to vůbec nehovořím o zcela nestabilní Ukrajině , která má na svém území doutnající válečné ohnisko, kde se vraždění místních lidí účastnily její polofašistické bojůvky. Vést plynovod přes Ukrajinu je podobné, jako vést ho přes Somálsko.

Michal
1. červen 2019, 16:11

Mate pravdu jen v něčem, ale uvědom té si ze plyn není elektřina a je potřeba ho někde skladovat když klesne spotřeba. Což si mislim ze NS 2 ne umí. Tak či onak bez ushovy na Ukrajině se Rusko jen těžko obejde. A tím pádem i EU.

rejpal Josef
1. červen 2019, 21:47

Pane Michale, než něco vyplodíte, pamatujte si, že slova létají, ale psané zůstává. Vaše čeština je prachbídná, téměř 10 chyb na třech řádcích by bylo za 5- i ve třetí třídě základní školy. Vaše úvaha o skladování na Ukrajině, proč ? Je věcí každého odběratele, kde si ho uloží. Exportér prostě do trubek pustí je tolik, kolik je odebíráno. Všechny ty tanečky kolem jsou jen politicko- ekonomická hra. Znepříjemnit život Putinovi, zajistit finance Ukrajině, a přimět EU, aby odebírala plyn z břidlic z USA.

josef
29. květen 2019, 17:01

Existujícím plynovodom cez Ukrajinu bude plyn dodávaný iba Ukrajine - to vonkoncom potvdil Vladimír Putin aj samotnej Angele Merkelovej, ale ani o meter dalej - len tedy do Čopa. "ideálny" príklad bol v roce 2009, kedy si Ukrajina brávala kontingent plyna do Európy, pretože sama ho nemala mať kvoli tomu, že neplatila Rusku. Čiže preto ten obchvátik cez more...

Petr Majevský
30. květen 2019, 22:33

Peter.Žvaníte blbosti.Potrubí přes Ukrajinu potřebuje generální opravu.A kdo ji zaplatí?Sám jste odborník tak leda na žvanění.Potrubí je na konci životnosti a Vy budete,v případě havárie,první,kdo obviní Rusko z viny za ekologickou havárii.Tyto informace jsou běžně přístupné na netu.Tak si je najděte a teprve potom někomu nadávejte do "odborníků".Sám jste na tom ještě hůř!

Martin Pácalt
29. květen 2019, 19:36

"Pro mne jsou však důležitá fakta a nikoli plané žvanění." To jste mně pobavil. V jiné nedávné debatě jste poslal přes Nord Stream 1 a 2 ropu, i když jde o plynovody, jeden v provozu, druhý ve výstavbě.

Loudil
29. květen 2019, 22:18

TO : Pácalt

Počítám, že mi ten nechtěný omyl budete připomínat ještě 3 roky. Vy jste si nikdy nehodil do čaje sůl místo cukru ? Tak vidíte. A přesto vás nepovažuji za blba. Takže ještě jeden aktuální fakt. Včera 28.5.19 bylo dosaženo první řetězové reakce na druhém reaktoru EPR - 1750 v čínském Taishanu. O 5 let rychlejší stavba jak ve finském Olkiluoto. Blahopřání do Číny.

Pavel
30. květen 2019, 13:09

včera jsem se ožral jako dán - tak jsem to v práci kam jsem došel pozdě hodil na putina a ještě jsem dostal pochvalu že jsem tu jeho zákeřnou podpásovku vydržel

Jiří Rýpar
30. květen 2019, 16:08

Děkuju za normální informovaný komentář...pěkně

ivan
31. květen 2019, 07:03

naštěstí těžba břidlicového plynu je ekologičtější, bez chemie..... nezpůsobuje oteplování....

to víte nás dotlačili k bojkotu Ruska, zvyšování nezávislosti na ruském plynu drahou výstavbou plynovodu napojujícího nás na západoevropskou síť a teď nedostaneme tranzitní poplatky, naopak budeme platit tranzit abychom dostali tentýž ruský plyn. Napojení na SRN jsme si zaplatili komplet sami, tady to financuje Rus...... Dá to fušku připadat si jako kamarád západu.

např když v dobách, kdy plácali Havla po zádech jací jsme kamarádi tak USA dávaly na naše zboží i 300% antidumpingové clo....

prostě jsme slabí, jen mi vadí u toho ty povinné tanečky štěstí.... atd

ivan
31. květen 2019, 07:09

.... a obávám se, že brzo nebudeme muset řešit problém ruského plynu a ropy, Čína je blíž, stavební povolení tam si vydají sami, Čína platí a nedržkuje ani na Rusko či Putina a bere cokoliv odkudkoliv a vše. Budeme ještě prosit za naše pohodlí topení plynem. Sečtěte počty "spotřebitelů" EU+USA a pak se podívejte na počty bohatnoucích spotřebitelů v Číně a připravující se Indii.... nebudeme stát za pozornost. Stačí sčítání, ani se nemusí násobit.

jindr
31. květen 2019, 15:54

Ty jsi opravdu Zbloudil-Loudil a Debil.

Čuro
29. květen 2019, 15:25

Očekával bych zde (oenergetice.cz) méně politiky, daleko více by mě zajímalo jaký vliv bude mít NS2 v energetickém mixu evropy a jiných energetických souvislostí.

Josef
29. květen 2019, 15:51

Pro nás je NS2 výhodný, protože budeme plyn posílat dál a budeme mít 2 trasy. Pro Slovensko je to také dobré - bude mít také 2 trasy a bude moci posílat plyn dál do Maďarska a na Ukrajinu pokud nepojede Družba. Jinak NS2 je ekonomický projekt, který zlevní plyn většině národů EU. Závislost na Rusku se nemění ta je pro nás 100%.

josef.skovron
29. květen 2019, 17:05

Nebyl jsem na Sibiři, ale četl jsem několik cestopisu poslední doby. Všechny se shodují, že místní se už nehrnou do chovu sobů, který byl vždy dotován státem. Tedy stěží těžba plynu negativně ovlivní místní obyvatelstvo, spíše naopak, nabídne jim byť nekvalifikovanou práci. Shrnutím, je že sice nějakým způsobem ovlivni ekologii v místě negativně, ale prospěje ekologii a ekonomice jinde. Těžba břidlicových plynů v USA a Kanadě je určitě vážnějším zásahem . Po této těžbě bude krajina mrtvá snad navždy. Nehledě mnohonásobně zvýšené zemětřesení a kdo ví zda to nepovede k spuštění nevratitelných procesů s jejich supervulkánem.

john Dienstbier
29. květen 2019, 18:47

Velmi dobry postřeh. Frakovani ma daleko horší dopad na životní prostředí ale to nikdo moc neřeší. Amerika prostě potřebuje evropu závislou na usa protože nechce přijít o dominantní postaveni.

venda
29. květen 2019, 18:40

Přátelé, byl někdo z vás v Rusku? I kdyby dolovali na území věštším než Francie a Německo dohromady, tak to je tak 12% jejich území. Nedovedu pochopit, že na jedné straně se propaguje jeden svět po heslem globalizace- což je špatně, a na druhé straně se furt hledá nepřítel!

Loudil
29. květen 2019, 22:36

TO : venda

Souhlas. Už mne taky nebaví pořád číst toto : Pozor ten plyn je z Ruska , hrůza , vždyť budeme závislí ! Pozor , mobily Huawei jsou z Číny , nejsou tedy z demokratické země , buďme ve střehu a dejme hlavy dohromady, zda nás nesledují. Počítám, že brzy nám Američané zakáží jíst fíky z Iránu, jelikož na něj USA uvalily sankce.

Ing. Bizon
30. květen 2019, 00:00

Bohužel máte naprostou pravdu=/

Rusové sice dodávají plyn Německu celou studenou válku, ale přesto nám pořád nutí argument "energetické bezpečnosti"....

Druhá možnost je plyn z Íránu, ale ten je teď "velký zlosyn" takže každému kdo by s ním obchodoval hrozí sankce...

Ta správná možnost je samozřejme zkapalněný plyn z Ameriky a Kataru, který je sice o cca polovinu dražší pokud vím, ale to je cena za to že to kupujeme od "těch hodných=)". Navíc je potřeba drahá infrastuktura, i když nějaké LNG terminály už v Evrope jsou což zase není špatné kvůli diverzifikaci.

Samozřejmně když si chcete koupit čistě defenzivní zbraně od "těch zlých", musíte počítat s Rizikem sankcí (S-400=) A když cizí telekomunikační firma získá náskok ve 4G, tak ji odříznete obviněním ze špionáže (která se prokázala zatím jen v našem táboře, viz. Google Prism, Apple zadní vrátka...

Nedělám si žádné iluze, všichni jsou stejní bastardi. Ale ta současná propagandička, že jedna země je strážce světového míru, a druhá je příčina všeho zla ... trochu trapné. Nepamatuju si minulý režim, ale ta tehdejší stupidní až směšná propaganda které se teď smějem mi příjde trochu podobná jak dnes=)

Loudil
30. květen 2019, 09:46

TO : Ing.Bizon

To já zažil minulý režim mnoho let a mohu jen potvrdit, že naše dnešní západní ideologická propaganda je přesně jako ta minulá socialistická, jenom obrácená naruby o 180 stupňů. Dříve pro nás byly krvavým zlosynem USA, dnes je zase musíme vidět povinně v Rusku a Číně. A kdo je v nich nevidí, je - "krajně podezřelý člověk, kterého je nutné se štítit" a v diskuzích je často označen za "placeného ruského trolla". Dnes tedy prožíváme - "socialismus naruby".

HPD
2. červen 2019, 00:18

Hezky to rekl, ac z opacneho duvodu, Putin po prvni Zemanove navsteve: "...pan Zeman si plete Rusko se SSSR..."

xyz
31. květen 2019, 08:41

Pánové zapomínáte na jeden hrozně, hrozně důležitý fakt, ten plyn z USA je "freedom gas"

Emanuel
3. červen 2019, 12:25

Nejekologičtější a nejlevnější je využívání zemského tepla pomocí většího množství zhruba pěttisíc metrů hlubokých vrtů. Geotermální elektrárny a teplárny jsou například na Islandu a USA. Proč ne v ČR? Po odebrání části tepla z horké vody z těchto vrtů se většinou ještě využívá vlažná voda z nich k oteplování a zalivce zeleniny ve sklenících na pěstování zeleniny, nebo k oteplování rybníků s chovem ryb. Tato technologie přitom produkuje jen minimum skleníkových plynů. Využíváním této technologie v ČR by se také zvýšila surovinová nezávislost ČR.

Novak
30. květen 2019, 12:11

Každá těžba má nějaký dopad, zpravidla ne pozitivní. Tj. bráno z čistě ekologického pohledu by jediná volba byla plyn nepoužívat, jesli je to reálné si musí každý posoudit sám.

A geopolitiku do toho vnáší právě ta strana, která křičí chyťte zloděje... Ale není to klasická geopolitika, nýbrž jiná forma obchodní politiky, upadající, odcházející hegemon okolo sebe trošku kope, jako když umírá kůň.

Bart
30. květen 2019, 20:48

Jak může proboha Nord Stream zvýšit závislost na Rusku? Vždyť je to jen jiná trasa pro stejný plyn. Takové kecy by si nedovolilo ani Rudé Právo blahé paměti, a to byli nějací demagogové!

Všecko je to o penězích - Amerika chce, aby všichni kupovali její plyn, tak hází vidle do Nord Streamu a chce bombardovat Irán. Saudská Arábie a Irák sice taky produkují velké množství, ale ti aspoň recipročně nakupují US zbraně, ale zlý Putin a ajatolláh si vyrábějí své - a vůbec ne špatné.

A to fakt nasere.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se