Domů
Plynárenství
Platts: Rusko bude i nadále největším dodavatelem plynu do Evropy, jeho podíl do roku 2040 ještě vzroste
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Platts: Rusko bude i nadále největším dodavatelem plynu do Evropy, jeho podíl do roku 2040 ještě vzroste

Evropa je vzhledem k omezené lokální těžbě dlouhodobě závislá na dovozu zemního plynu z třetích zemí, největší objemy plynu do EU tradičně putují z Ruska. Podle posledního dlouhodobého výhledu společnosti Platts Analytics zůstane Rusko i nadále dominantním dodavatelem plynu do Evropy, přičemž v průběhu tohoto a následujícího desetiletí jeho podíl na trhu ještě vzroste.

Přestože EU v posledních letech a desetiletích činí postupné kroky k omezení závislosti na dodávkách plynu z Ruska, například podporou dovozu plynu z Ázerbájdžánu či rozvojem infrastruktury pro dovoz (LNG), dodávky plynu z Ruska jsou pro evropské odběratele vzhledem k nízkým produkčním a přepravním nákladům silně konkurenceschopné.

„Do roku 2035 očekáváme rekordní tržní podíl Ruska o hodnotě 38 %,“ uvádí ve svém výhledu Platts Analytics.

Podle Platts Analytics by dodávky plynu z Ruska pomocí plynovodů do zemí severozápadní, střední a východní Evropy, a rovněž Itálie, měly do roku 2040 vzrůst ze zhruba 130 miliard metrů krychlových v loňském roce na 150 miliard kubíků. Naopak dodávky plynu z Norska by měly postupně klesat kvůli poklesu tamní těžby plynu. Zatímco v současné době Norsko do Evropy dodává ročně na 110 miliard kubíků, do roku 2025 Platts očekává pokles na 100 miliard a do roku 2040 dále na pouhých 60 miliard.

Stejně jako dodávky plynovody z Ruska by měl růst i dovoz plynu v jeho zkapalněné podobě. Do roku 2025 by podle výhledu Platts měly dosáhnout 90 miliard kubíků ročně a dále v roce 2030 svého maxima o hodnotě 130 miliard kubíků. Poté by měl dovoz LNG klesat až na 100 miliard kubíků v roce 2040.

Více plynu z Ruska má rovněž směřovat na Číny a na trh s LNG

Přestože má podle výhledu Platts Analytics Rusko postupně navyšovat objem plynu proudícího plynovody do Evropy, růst poptávky mají táhnout především jiné trhy. Celkově by těžba plynu v Rusku měla vzrůst ze zhruba 650 miliard kubíků v roce 2020 na 750 miliard kubíků v roce 2025 a poté pozvolněji až 810 miliard kubíků v roce 2040.

S růstem těžby má zároveň značně stoupat i vývoz plynu ze země, podle projekcí Platts konkrétně z 240 miliard kubíků v loňském roce na 390 miliard kubíků v roce 2040. Z toho nárůstu má zajistit 65 miliard vývoz LNG a stejný objem růst dodávek plynovody do Číny.

„Neochota Evropy navýšit svou závislost na ruském plynu a rizika spojená s poptávkou kvůli transformaci energetického sektoru poskytují Rusku dostatek podnětů k diverzifikaci jeho exportního portfolia,“ uvádí Platts Analytics.

Export plyn do Číny zahájilo Rusko ke konci roku 2019 pomocí plynovodu Síla Sibiře o přepravní kapacitě 38 miliard kubíků ročně, které má být dosaženo během několika následujících let. Rusko přitom již nyní plánuje navýšit kapacitu po export plynu do Číny pomocí projektu Síla Sibiře 2, plynovodu o kapacitě 50 miliard kubíků ročně vedoucím přes Mongolsko.

„Plynovod Síla Sibiře 2 bude znamenat přímou konkurenci Číny a Evropy pro odběr plynu, zatímco bude pro Gazprom pojistkou proti riziku změny poptávky v Evropě,“ stojí v reportu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(36)
AP
1. duben 2021, 14:20

My se trápíme se zapojením Ruska do jaderného tendru a zranitelnost/závislost Evropy na ruském plynu nikomu nevadí. Německo dokonce svoji závislost zvyšuje!

Není to naše divadlo "jaderný tendr s východním strašákem" zbytečné? Nebo je to práce plynařů (Šnobr J&T) nebo předvolební příprava...

Radovan
1. duben 2021, 14:48

Spíš bych viděl problém v tom že Rusko diverzifikuje (také díky EU) a tím snižuje závislost na EU jako na hlavním odběratele. Tím se zvyšuje riziko že v případě krize přesměruje dodávky jinam, což do teď bylo skoro nemožné ale politika Evropy žene Rusko k takovým krokům že ten potenciál bude.

Jindřich Nesrsta
2. duben 2021, 08:09

Ani bych se nedivil, když na Rusko neustále pliveme. Můžeme se dočkat i doby, kdy budeme muset kupovat plyn mnohem dražší, ne z Ruska, ale od našich ,,přátel" ze zámoří.

Arimatejský
2. duben 2021, 10:47

Putin chce jistotu, že během zbývajících 20let jeho vlády Rusko nezbankrotuje. Není ale blázen a ví, že Mongolsko nemá čím platit a na Čínu jako lokálního rivala nemůže spoléhat. Proto je kapacita Síly Sibiře tak malá a o 2uz léta jen mluví.

St
2. duben 2021, 19:57

Pane Arimatejský Síla Sibiře je plánovaná na nějakých 65 mld. m3 plynu ročně, což mi nepřijde zrovna málo, když obě větve NS mají mýt nějakých 100 mld. m3 plynu ročně.

Arimatejský
2. duben 2021, 21:57

Co a jak bude Nord stream mýt? Myslíte jako Gulf stream omývá Evropu? Píšete podivnou češtinou, neučili vás v Piťeru?

Tomáš Krátký
2. duben 2021, 23:12

Arimatejský: Máte tu češtinu taky špatně...

Josef
1. duben 2021, 15:18

No tak ona je to jednoduchá matematika, pokud chcete plyn za relativně dobré ceny, pak to nemůže být LNG a počet odběratelů dodavatelů je tím značně limitován a pokud si nezajistíme levnější plyn z Ruska, pak ho dostane Čína. V podstatě to samé platí i o JE , pokud si to koupíme jinde bude to dražší a Rusové svoje JE postaví v Maďarsku, Bělorusku , Pakistánu, Iránu a v dalších zemí. Jinak samozřejmě vize o tom jak plyn v EU končí nejsou reálné, protože je tady odpor proti stavbě jaderných elektráren a politický odklon od uhlí a ropy. Spotřeba plynu poroste.

Dušan
1. duben 2021, 16:39

Plyn má alternatívu .. otázka je len cena ...

A tu je ten malý "detail" .... pre Rusko sme stále najlukratívnejší trh, kde zarobí najviac.

Pre Rusko sme jednoducho rozhodujúci trh a to, že si buduje alternatívy na tom nemení absolútne nič.

Ten starý socialistický vtip "plyn stop" dnes plati ... ale presne naopak : ) ... to Rusi sú v hrôze, že by sme od nich neodoberali ...

Pokým pre nás by bola náhrada problém finančný ... pre Rusov by to bol problém existenčný ...

Richard Vacek
2. duben 2021, 09:06

Pravděpodobně nevíte, že i kdyby Rusko úplně přestalo vyvážet uhlovodíky, jeho obchodní bilance by byla vyrovnané.

Pavel Veselý
2. duben 2021, 10:43

No je realitou, že před sankcemi bylo RF i významným dovozcem potravin. Po sankcích byl v loni vývoz potravin z RF na úrovni asi 12 mld. US a dále stoupá. Prakticky dosahuje úrovně vývozu zbraní. To je výsledek tupé Evropské politiky. Zatímco naši vývozci byly pod sankcemi v RF se během dvou let situace změnila. Mimochodem tam v zemědělství začal významně podnikat i Kellner. Kdykoliv odmítneme obchod a obchodní spolupráci s RF jdeme sami do kopru. A tak to je jak z plynem, tak bude i s jadernou energií.

Josef
2. duben 2021, 13:02

Ono je to tak. Jenže to musíte vidět i z druhé strany. Rusko sice dováželo potraviny, ale dováželo tím i dotace do jejich výroby a pšenici vyváželo vždycky. Dnes potraviny vyváží, ale pro lidi jsou dražší třeba litr mléka stojí v Rusku v přepočtu 26kč. U nás ho koupíte za polovinu. Jinými slovy prohra je na obou stranách. Ale je pravda ,že Rusko je dnes mnohem samostatnější než dříve a zcela nezávislé na západních zemích.

Dušan
6. duben 2021, 23:43

To sotva ...

Za rok 2019 export 407 mld. z toho uhľovodíky 246 mdl.

Import - 238 mld.

Ak odpočítam uhľovodíky, tak je to cca 160 mld. a nepokrýva to import ani zďaleka ...

Nie náhodou cez kurz rubla ruská ekonoomika "dýcha" podľa cien surovín na svetových trhoch.

Jediné čo sa Rusom určite darí to je makroekonomiká stabilita, ktorá je však vykúpená nízkou životnou úrovňou ľudí a nie je náhoda, že priemerný Rus vyprodukuje štatisticky cca 80 % čo Slovák a životná úroveň je napriek tomu niekde na 40 % .... priemerne samozrejme .... milióny ľudí so slušnou životnou úrovňou nemôžu zakryť fakt, že Rusko má nizku životnú úroveň väčšiny obyvateľstva.

Emilk
3. duben 2021, 08:01

Je to permanentní útok na čez. Privatni projekt zeleni napadat nebudou.vidite,ze by napadali opatovice, komorany? Plyn produkuje temer stejně mnozstvi co2 jako uhli. Navic v plynu je gasolin-mazut.

Výhoda jaderný je,ze mate v bazenu palivo na 2+ roky. Plyn kdyz se zastavi treba výbuchem tak brzy dojde. Leden na ukrajine.

St
3. duben 2021, 12:58

My se tím rozhodně netrápíme. To jen někteří mají fobii ze všeho ruského. Nám ostatním, rozumným lidem je jasné, že bez JE se v nejbližší době neobejdeme, pokud nechceme drancovat přírodu spalováním uhlí, biomasy i zemního plynu, zaneřáděním spoustou větrníků a solárů. Proto by tu elektrárnu měl stavět kdo to opravdu umí a kdo nám nabíde nejlepší podmínky ať už se týče ceny či zapojení našich firem do projektu. Ale jinak máte pravdu ruská JE vadí, ale Ruský plyn zvláště pokud půjde z Německa ne.

markusaurelius
1. duben 2021, 22:18

Po této informaci stařeček bajdík zase havaruje na schodech....

ijn
2. duben 2021, 09:39

očekávám, že vláda ČR upustí od vyhodnocování vlivů na ŽP záměrů Neemisní energetického zdroje upustí a povolovací procesy záměrů budou v reálném čase povoleny. Deklaratorní postoje Senátorů budou odmítnuty. Jejich marná snaha o sabotáž české energetiky bude i potrestána. Doufám!

Arimatejský
2. duben 2021, 10:50

Taková hloupost a vy ji sem vytapetujete hned dvakrát.

Pokorný Jiří
2. duben 2021, 10:36

V první řadě je nutné s energiemi lépe hospodařit. Stále se staví nehospodárné jaderné elektrárny bez možnosti využití odpadního tepla. Mnoho zbytečné transformace. Řešení: Stavět místo nich menší teplárny s využitím odpadní (mechanické) elektrické energie. Napsal je zaké do HoN Třebíč novin. Spotřebu na vytápění českých domácností (RD,domů)) lze snížit izolací téměř až na nulu nebo minimum. V průmyslu prosazovat úsporná řešení. Obyvatelstvo ČR si to nemůže dovolit, nejsou na to peníze. Peníze dlouho nebudou na nic. Pracoval jsem jako mistr na R400kV Slavětice pro JE Dukovany.

S pozdravem Pokorný Jiří

Milan Marko
15. duben 2021, 15:01

I kdyby stál nový 1200MW blok 215 miliard, je to 20.000 Kč na jednoho obyvatele. Za kolik zateplíte na nulovou spotřebu jeden RD nebo byt v paneláku?

Vinkler
2. duben 2021, 12:47

Víte na teplárně není nejdražší topení nebo ta teplárna, ale rozvody energie. Ty asi nebude někdo stavět. Jedou a nebo se renovují ty staré - z totáče.

Carlos
2. duben 2021, 13:51

Problém u sítí je jejich využití v průběhu roku. Přes léto malý odběr, přes zimu odběr vysoký. Není tu nějaká snaha o to aby teplárny získávaly odběratele tepla pro chlazení, byť by na to šly udělat a asi i najít vyráběné, jednotky.

Bob
3. duben 2021, 11:41

Když máte trubky teplovodu pro vytápění a ohřev TV, nejde současně rozvádět chlad. A nějaké absorpční chladicí jednotky, které by v každém vchodu paneláku vyráběly z tepla chlad jednak neznám, a za druhé by byly drahé a také by byl problém s instalací a umístěním.

Tomáš
2. duben 2021, 13:30

Pokorný. Tu práci v JE vám nevěřím ani náhodou. Bez JE nebudeme schopni odstoupit od uhlí. My nemáme podmínky pro obnovitelné zdroje jako přímořské a jižní státy. Myslím jen asi třetinové. A dále stabilizovat síť i pro náš robustní průmysl potřebujeme stacionárními zdroji.

Carlos
2. duben 2021, 13:48

To je inženýrský problém. Nic co by se nedalo vyřešit.

Arimatejský
2. duben 2021, 22:02

Robustniho průmyslu neschopného úspor je třeba se zbavit, v montovne nikdo nezbohatl.

Vinkler
3. duben 2021, 07:54

Máte představu, čím se budete vy živit? Svěřte se.

Tomáš
2. duben 2021, 13:25

To senátorské obstruktní odkladiště stojí nevýslovné prostředky daňových poplatníků.Úspory by měly být směrovány právě tam.

Carlos
2. duben 2021, 13:53

Jasně... ale elektrárna s nebezpečím prodražení za státní peníze se poplatníků nedotkne.

T
2. duben 2021, 14:13

A roztridene plasty,co nejdou vyuzit stejne skonci ve spalovne.Pondeli CT 1.Asi tak.

Chemik
3. duben 2021, 09:06

Po roztříděných plastech v odbytu problém nebude. O ty bude zájem v chemickém průmyslu. Jako surovina pro zpětné vyráběné v původní kvalitě, takže spalování je holý nesmysl.

T
3. duben 2021, 09:15

Pane chemiku,tak se podivejte na CT 29.3. Kolaps s plasty 21 .30.,jak to cele ,,funguje,,,nebo spis nefunfuje!

Chemik
5. duben 2021, 09:56

To co uvádíte je důvod, proč se na to více zaměřit. Je třeba tu cestu prošlapat ke schůdnosti hlavně po ekonomické stránce.

Pavel
3. duben 2021, 21:02

To je blábol. Ta diverzifikace na ruský způsob kvůli vlastnímu embargu znamená, že dováží evropské zboží přes Bělorusko samozřejmě s přirážkou. Export plynu do číny se realizuje z ložisek ve východní Sibiři. Do Evropy se dováží plyn z poloostrova Jamal, který je tisíce kilometrů na západ do jakéhokoli smysluplného plynovodu směřujícího na východ. Zrušení exportu do Evropy by znamenalo odepsání investic za stovky miliard a snížení příjmů do ruského státního rozpočtu v o desítky miliard.

St
3. duben 2021, 21:41

Pane Arimatejský omlouvám se za překlep a děkuji za upozornění. Máte naprostou pravdu, že tam má být mít. Jde vidět, že jste pozorný čtenář.

Na Vaši narážku ohledně Petrohradu nebudu reagovat, toto krásné město si nezaslouží aby jste si jej bral do úst.

St
3. duben 2021, 21:43

Pane Arimatejský kolega ijn nenapsal nic hloupého. Prostě má jen obavy, pokud by senátu vyšel jeho záměr, tak bychom měli EE podstatně dražší pokud bychom měli to štěstí, že by ji byl relativní dostatek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se