Domů
Plynárenství
Plyn z Ázerbájdžánu pomůže Bulharsku snížit závislost na Rusku
Spalování plynu. Autor: https://www.flickr.com/photos/royluck/

Plyn z Ázerbájdžánu pomůže Bulharsku snížit závislost na Rusku

Bulharsko předpokládá, že po roce 2020 bude třetinu domácí spotřeby plynu pokrývat surovinou z Ázerbájdžánu. Sníží tak současnou téměř stoprocentní závislost na ruském plynu. Uvedla to dnes ministryně energetiky Temenužka Petkovová.

Balkánská země uzavřela smlouvu s ázerbájdžánskou státní společností SOCAR na dovoz jedné miliardy metrů krychlových plynu ročně z rozsáhlého naleziště Šach Deniz II od roku 2020.

„Kontrakt mezi Bulharskem a společností SOCAR je klíčový pro naše priority v energetice. Dodávky pokryjí přibližně 30 procent spotřeby v Bulharsku, což je vysoký podíl, a výrazně zvýší energetickou bezpečnost země,“ prohlásila podle agentury Reuters ministryně.

V současné době je Bulharsko z 95 procent závislé na dodávkách ruského podniku Gazprom, od kterého surovinu dostává plynovodem přes Rumunsko. Ázerbájdžánský plyn bude do Bulharska proudit z Řecka plynovodem IGB. Ten by měl zahájit provoz koncem roku 2020.

Komentáře

(2)

Petr

7. listopad 2018, 13:33

Bulhaři už tolik nebudou ohrožováni nevyzpytatelnou Ukrajinou, a naopak se v trase více zaměří na nevyzpytatelné Turecko :)

loudil

8. listopad 2018, 10:27

Ano, je to tak. Je také zajímavé, že i při 100 % dodávkách plynu z Ruska v této situaci Buhaři v klidu vstoupili do NATO i EU a dodávky jim nikdo neomezil. NATO je přitom vůči Rusku nepřátelský vojenský útočný pakt. Plyn v klídku dál prudí z Ruska v plné míře , ať si Bulhaři dělají jakékoliv různé vylomeniny v politice a armádě.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.