Domů
Plynárenství
Plynovod Baltic Pipe je po úspěšných aukcích kapacity o krok blíže k realizaci

Plynovod Baltic Pipe je po úspěšných aukcích kapacity o krok blíže k realizaci

Provozovatelé přepravních sítí v Polsku a Dánku, společnosti GAZ-SYSTEM a Energinet, ukončili na konci října aukce kapacity plánovaného plynovodu Baltic Pipe. Díky aukcím bylo zjištěno, že na trhu je dostatečná poptávka po přepravní kapacitě.

Plynovod Baltic Pipe je určen k transportu plynu z Norska, přes Dánsko do Polska a také z Polska do Dánska a Švédska. Cílem projektu je podle webových stránek GAZ-SYSTEM vytvořit nový dodávkový koridor na evropský trh.

Baltic Pipe je na seznamu projektů společného zájmu EU a je součástí tzv. Severo-jižního propojení a propojení baltských trhů (BEMIP), dvou významných infrastrukturních strategií EU. Studie proveditelnosti projektu, jež byla spolufinancována z fondu Connecting Europe Facility (CEF), byla odrazovým můstkem pro provedení prvotního vyhodnocení tržního zájmu o Baltic Pipe včetně analýzy možné kapacity projektu. Výsledkem analýzy poté byla vyhodnocena možná přepravní kapacita až 10 miliard metrů krychlových (bcm) plynu ročně do Polska a až 3 bcm ročně z Polska do Dánska a Švédska.

V minulosti byl projekt financován také prostřednictvím Trans-evropských energetických sítí (TEN-E).

Mapa Baltic Pipe. Zdroj: gaz-system.pl

O osudu projektu může být jasno již v příštím roce

Po úspěšném završení aukcí, kdy se několik zájemců zavázalo k 15letým kontraktům, nyní oba provozovatelé soustav provedou tzv. ekonomický test projektu, který by měl být hotový nejpozději do 30. listopadu tohoto roku. Výsledku testy budou veřejně oznámeny. Po vyhodnocení aukcí kapacity a získání pozitivních výsledků ekonomického testu by projekt dále pokračoval.

Ještě v letošním roce by bylo zahájeno zkoumání environmentálních dopadů, dále také socio-ekonomické analýzy a byly by dokončeny konceptuální designové studie projektu . V lednu 2018 by poté potenciálně byly podepsány dohody se zájemci o kapacitu. Za předpokladu, že by k finálnímu investičnímu rozhodnutí došlo již v roce 2018, by tak první dodávky plynu bylo možné očekávat v roce 2022.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.