Polsko zahájí výstavbu plynovodu Hermanowice-Strachocina

DomůPlynárenstvíPolsko zahájí výstavbu plynovodu Hermanowice-Strachocina

Polsko zřejmě již brzy zahájí výstavbu 72 km dlouhého plynovodu mezi městy Hermanowice a Strachocina, který má přispět k větší integraci soustav v rámci střední a východní Evropy. Tamní provozovatel přepravní soustavy, společnost GAZ-SYSTEM, již vybral společnost, která plynovod postaví.

Projekt plynovodu Hermanowice-Strachocina je součástí východní sekce tzv. Severojižního plynového koridoru, který propojí LNG terminál ve Svinoústí na severu Polska se zeměmi střední a východní Evropy a plánovaným LNG terminálem Adria v Chorvatsku. Možnost realizace projektu vysoutěžila v tendru společnost PGNiG Technologie, s níž GAZ-SYSTEM v tomto měsíci podepsal smlouvu.

„Cílem projektu je navýšení energetické bezpečnosti země a modernizace a rozvoj přepravní soustavy na jihovýchodě Polska. Tato investice je velmi významná zejména v kontextu plánované výstavby nového plynovodu mezi Polskem a Ukrajinou,“ uvedla v prohlášení společnost GAZ-SYSTEM.

Kromě posílení přepravní schopnosti polské soustavy nový plynovod rovněž připraví přepravní kapacitu pro plánované propojení Polska s Ukrajinou. Propojení má zajistit 112 km dlouhý plynovod, jímž by plyn měl začít proudit již okolo roku 2020.

Náklady na realizaci projektu GAZ-SYSTEM odhaduje na přibližně 288 milionů zlotých (1,8 miliardy Kč), z čehož více než 110 milionů zlotých na financování investice bylo získáno v rámci operačního programu Infrastruktura a životní prostředí. Termín dokončení plynovodu je zatím stanoven na rok 2019.