Domů
Plynárenství
Polský terminál na LNG oficiálně uveden do provozu

Polský terminál na LNG oficiálně uveden do provozu

Necelé dva týdny před polskými parlamentními volbami otevřela polská ministerská předsedkyně Ewa Kopaczowa terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Celková cena terminálu ve Svinoústí na pobřeží Baltského moře přesahuje 940 milionů USD.

Zařízení je již připraveno k provozu a první dodávka LNG od katarského dodavatele Qatargas má být do terminálu dodána mezi 11. a 17. prosincem. První LNG bude sloužit pro najíždění technologií a připravení terminálu na uvedení do komerčního provozu, ten je plánovaný na první čtvrtletí roku 2016. Stavba se potýkala s mnoha komplikacemi, kvůli kterým je zprovoznění terminálu zpožděno o 2 roky oproti původním plánům.

Polsko je jednou z klíčových zemí pro tranzit ruského zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Jamal, který provozuje ruský Gazprom. Spolu s ostatními zeměmi V4 se Polsko pustilo do ostré kritiky plánu na rozšíření plynovodu Nord Stream, který vede po dně Baltského moře a ústí na území Německa a obchází tak území Ukrajiny včetně východní Evropy.

Hlavním důvodem pro hledání nových bezpečnějších tras ruského zemního plynu do Evropy je vyhrocená situace na Ukrajině, která se ovšem v současnosti částečně stabilizovala. Ruský plyn tak již opět proudí prostřednictvím plynovodů Sojuz a Bratrství na Ukrajinu.

Čtyřletý plynový horizont

Klíčovým bude pro celý region rok 2019, kdy má podle Gazpromu dojít k ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu a uvedení do provozu zmiňovanému plynovodu Nord Stream 2. Do té doby se také ukáže, zda polský terminál bude schopný zajistit dodávky pro svou maximální plánovanou kapacitu 5 miliard m³ LNG ročně, což je více než čtvrtina polské roční spotřeby plynu. Následně se bude rozhodovat o případném rozšíření kapacity terminálu o dalších 2,5 miliard m³ LNG ročně.

Zdroj úvodí fotografie: Polskie LNG

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.