Polský terminál na LNG oficiálně uveden do provozu

DomůPlynárenstvíPolský terminál na LNG oficiálně uveden do provozu

Necelé dva týdny před polskými parlamentními volbami otevřela polská ministerská předsedkyně Ewa Kopaczowa terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Celková cena terminálu ve Svinoústí na pobřeží Baltského moře přesahuje 940 milionů USD.

Zařízení je již připraveno k provozu a první dodávka LNG od katarského dodavatele Qatargas má být do terminálu dodána mezi 11. a 17. prosincem. První LNG bude sloužit pro najíždění technologií a připravení terminálu na uvedení do komerčního provozu, ten je plánovaný na první čtvrtletí roku 2016. Stavba se potýkala s mnoha komplikacemi, kvůli kterým je zprovoznění terminálu zpožděno o 2 roky oproti původním plánům.

Polsko je jednou z klíčových zemí pro tranzit ruského zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Jamal, který provozuje ruský Gazprom. Spolu s ostatními zeměmi V4 se Polsko pustilo do ostré kritiky plánu na rozšíření plynovodu Nord Stream, který vede po dně Baltského moře a ústí na území Německa a obchází tak území Ukrajiny včetně východní Evropy.

Hlavním důvodem pro hledání nových bezpečnějších tras ruského zemního plynu do Evropy je vyhrocená situace na Ukrajině, která se ovšem v současnosti částečně stabilizovala. Ruský plyn tak již opět proudí prostřednictvím plynovodů Sojuz a Bratrství na Ukrajinu.

Čtyřletý plynový horizont

Klíčovým bude pro celý region rok 2019, kdy má podle Gazpromu dojít k ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu a uvedení do provozu zmiňovanému plynovodu Nord Stream 2. Do té doby se také ukáže, zda polský terminál bude schopný zajistit dodávky pro svou maximální plánovanou kapacitu 5 miliard m³ LNG ročně, což je více než čtvrtina polské roční spotřeby plynu. Následně se bude rozhodovat o případném rozšíření kapacity terminálu o dalších 2,5 miliard m³ LNG ročně.

Zdroj úvodí fotografie: Polskie LNG

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují