Práce na podmořské části plynovodu TurkStream začnou příští rok

DomůPlynárenstvíPráce na podmořské části plynovodu TurkStream začnou příští rok

Práce na podmořské části plynovodu Turkish Stream, známého také jako TurkStream, začnou v druhé polovině příštího roku. Řekl to dnes novinářům generální ředitel ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Jednou z větví plynovodu má téct plyn do Turecka a druhou do Evropy. V provozu má být plynovod do konce roku 2019.

Zatím ještě nebylo určeno, kde v Evropě půjde druhá větev plynovodu na břeh. Gazprom, italská energetická firma Edison a řecký obchodník s plynem DEPA v únoru podepsaly memorandum o porozumění týkající se budoucích dodávek zemního plynu Černým mořem do Řecka a z Řecka do Itálie.

V prosinci by měly firmy rozhodnout o trase a místě dodávek do Evropy, napsala agentura Reuters.

Projekt TurkStream navrhlo Rusko před několika lety jako náhradu za nezdařený plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán.

Projekt se ocitl u ledu, když turecké stíhačky loni v listopadu sestřelily u syrsko-tureckých hranic ruský bombardér, a vztahy obou zemí tak prudce ochladly. Turecko se později za incident omluvilo a oba prezidenti se v srpnu sešli v Rusku, aby oznámili návrat k předkrizovým poměrům.