Objevují se první možné signály o zpoždění plynovodu TurkStream, který má otevřít přímou cestu ruskému plynu do Turecka. Zatímco offshore část projektu v rukou Gazpromu postupuje podle plánu, suchozemská část může mít problémy. Tuto část projektu má na starost turecká státní společnost Botas, provozovatel tamní přepravní sítě. Ta však prozatím nijak nepotvrdila časový rámec realizace projektu, který je dán dohodou do konce roku 2019. Dle analytiků se zvyšují šance na dostavění plynovodu po roce 2019.

Zpravodajský portál Platts informoval o vývoji plynovodu TurkStream. Offshore část plynovodu TurkStream od Gazpromu postupuje dle plánu, ale podobné vyjádření zatím nepřišlo od Turecka, které má na starost pozemní část projektu, tvrdí zástupci projekční společnosti pracující na plynovodu TurkStream. Ta má být dle plánu dostavěna v roce 2019.

„V současné době jediný časový plán na dostavbu a začátek dodávek plynu, který máme k dispozici, je rok 2019 specifikovaný v mezivládní dohodě,“ sdělil zástupce z projekční společnosti.

První pozemní část plynovodu bude postavena tureckým provozovatelem domácí přepravní sítě Botas. Ta povede od Kiyikoyi na pobřeží Černého moře do Luleburgazu. Tam se TurkStream napojí na hlavní tranzitní plynovod provozovatele Botas spojující západ a východ východ země.

Zástupci společností zainteresovaných v plynovodu TurkStream uvedli, že Botas potvrdil připravování dokumentu Environmental Impact Assessment (dopad na životní prostředí). Botas prozatím nicméně neoznámil, kdy bude dokument připraven a předložen turecké vládě ke schválení.

Turecko a dál

Zástupci dále sdělili, že dokud nebude jasně dán časový rozvrh pro suchozemskou část Kiyikoy-Luleburgaz plynovodu TurkStream, nebudou schopni navrhnout časový plán pro stavbu plánovaných plynovodů z Luleburgrazu do Evropy přes turecko-řeckou či turecko-bulharskou hranici.

V komentáři na možné další cesty plynovodu TurkStream do Evropy se zástupci vyjádřili, že pouze ví o probíhajících jednáních Gazpromu s mnoha možnými zeměmi a možnými odběrateli. Zatím nebyla oznámena žádná výsledná jména.

Zpoždění s sebou nese následky

Schválení či případné odmítnutí různých částí projektu trvá běžně několik měsíců, přičemž tato rozhodnutí lze poté ještě právně napadnout, což by dále zdrželo celý projekt. Ačkoliv zástupci plynovodu TurkStream neřekli přímo, že by očekávali zpoždění projektu po roce 2019, analytici naznačují, že s více než dvěma roky do konce plánovaného dostavění projektu se zvyšuje možnost nenaplnění cíle do konce roku 2019.

Jakékoliv zpoždění dostavby plynovodu TurkStream po roce 2019 znamená pro Gazprom vyjednávání o prodloužení současné přepravní smlouvy s Ukrajinou. Ta obsahuje transbalkánský plynovod, který v současné době zásobuje Turecko a jihovýchodní Evropu.

Zdroj úvodní fotografie: eugal.de

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *