Domů
Plynárenství
Ruské plány na navýšení vývozu LNG komplikuje ztráta přístupu k západním technologiím. Země se tak urychleně snaží vyvinout vlastní
Terminál na zkapalněný zemní plyn Yamal.
Zdroj: Yamal LNG

Ruské plány na navýšení vývozu LNG komplikuje ztráta přístupu k západním technologiím. Země se tak urychleně snaží vyvinout vlastní

Poté, co Rusko v posledních dvou letech výrazně omezilo vývoz zemního plynu do Evropy skrz plynovody, se země snaží přesměrovat export na moře. Navýšení kapacity pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) by zemi umožnilo opět zvýšit svůj vývoz plynu, a navýšit tak příjmy do státního rozpočtu. Výstavbu nových zkapalňovacích linek však komplikuje skutečnost, že země po invazi na Ukrajinu přišla o přístup k západním technologiím, které byly v minulosti klíčovými pro ruský energetický sektor, zejména v oblasti budování zkapalňovacích zařízení a terminálů pro vývoz LNG.

Rusko má na poli vývozu zemního plynu ambiciózní plány, kdy chce do konce současné dekády ztrojnásobit kapacitu pro vývoz LNG. Rozšíření kapacity exportních terminálů by tak zemi umožnilo vyvážet více plynu. Vývoz plynu v jeho zkapalněné podobě obecně nedosahuje stejné efektivity jako v případě přepravy pomocí plynovodů, nicméně vývozci nejsou závislí na konkrétních odběratelích podobně jako země dovážející LNG nejsou závislé na jednom konkrétním dodavateli.

Vývoz plynu ve zkapalněné formě je nicméně náročný z technologického hlediska, přičemž v minulosti se Rusko v této oblasti spoléhalo na západní dodavatele. Podle serveru Bloomberg se však země v poslední době intenzivně soustřeďuje na vývoj vlastních technologií pro zkapalňování plynu, které mají nahradit původní špičkové západní technologie.

Podle serveru obdržel ruský soukromý vývozce Novatek v dubnu patent na svůj proces ACM (z angl. Arctic Cascade Modified). Tato technologie vychází z technologie používané na čtvrté zkapalňovací lince LNG terminálu Yamal, která využívá zařízení ruského původu. Přestože čtvrtá zkapalňovací linka s ruskou technologií funguje, její uvádění do provozu nebylo zdaleka bezproblémové.

"Nejde o samotnou technologii, veškeré vybavení je kompletně vyrobeno v Rusku. Ruské společnosti takové zařízení dříve nevyráběly. Jak turboexpandéry, tak kompresory jsou zcela nové. Je nutné přiznat, že naši výrobci a továrny se musí nejprve naučit, jak vyrábět dobré výrobky. Máme reklamace téměř vůči všem dodavatelům zařízení pro čtvrtou linku. Funguje to, ale je to špatné," uvedl podle serveru The Barents Observer při zprovozňování linky v roce 2021 Leonid Michelson, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Novatek.

Přestože vývoz plynu Rusku nepřináší tak vysoké příjmy jako vývoz ropy, stále se jedná o nezanedbatelné příjmy pro tamní ekonomiku, která se musí potýkat se zvýšenými výdaji a západními sankcemi. Rozšíření kapacity pro vývoz LNG je tak pro Rusko jedním z klíčových zájmů.

"Domácí technologie pro vývoz LNG z arktických oblastí se stala absolutní prioritou pro Putinovu vládu. Zatím se sice ani zdaleka nejedná o zcela fungující náhradu západních technologií, ale Rusko je v době válečné ekonomiky motivováno ji nadále vyvíjet," uvedla Morena Skalamerová, která působí na Leidenské univerzitě v Nizozemsku v oblasti ruských a mezinárodních studií.

Další zkouškou pro náhradu západních technologií domácím dodavatelským řetězcem bude podle serveru Bloomberg nadcházející údržba zařízení projektu Sachalin-2, která bude vůbec poprvé provedena bez účasti západních dodavatelů. Údržba, která začne v červenci, má podle současných plánů trvat 40 dní, přičemž její prodloužení by mohlo omezit nabídku LNG na spotovém trhu a podpořit ceny na globálním trhu s plynem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jimi
4. květen 2023, 13:58

Jak kdybych to před 6-9 měsíci neříkal :) tak hlavně že místní odborníci se mi to snažili vymluvit

Ajrocket
4. květen 2023, 14:00

Bez západu si ani neškrtnou.

Ivan Švančara
4. květen 2023, 15:04

takze ked ako zapad prideme o odberatela, mam teraz jasat od radosti?

Poslali prveho cloveka do vesmiru, ze by nezvladli stlacit plyn?

Jimi
5. květen 2023, 07:52

On je asi rozdíl Sovětský svaz včetně Pobaltí, Ukrajiny a středoasijských zemí, který měl porobenou půlku Evropy a Rusko, které vytahuje 60 let staré tanky, protože neumí rok zabrat jedno malé město...

Ajrocket
6. květen 2023, 00:17

Nedělejte z Ruska to co není. Stačí přestat být závislý, všechno jde.

Ivan Švančara
6. květen 2023, 19:31

takze rusko ma prestat byt zavisle?

Pravoslav Motyčka
4. květen 2023, 21:58

No jistě Rusko je bez západu nahrané to vidí každý mají tam inflaci 3,5 procenta tady je 16% už 2 roky za sebou. Pokles životní úrovně o 25%. Čína pod americkými sankcemi bude mít letos největší růst HDP za posledních několik let v USA krachují banky a celosvětově probíhá dedolarizace.

Jimi
5. květen 2023, 07:51

Rusko má inflaci 40% podle lidí co tam žijí a nakupují zboží. A i oficiální číslo je nad 10%, ne 3,5% jak píšete vy.

Čína přijde za generaci o 400 milionů lidí v produktivním věku (důchod plus mrtví mínus čerstvě dospělí), takže jim přeju hodně štěstí.

Dedolarizace probíhá už tři dekády a furt je tři dekády daleko, něco jako fúze :)

Zdeves Pavel
4. květen 2023, 15:01

Na tom zařízení není nic technický nepřekonatelného, prostě kompresory a chladiče. Možná za rok bude západ brečet, kdo že tato zařízení dodává.

PetrD
4. květen 2023, 15:55

však použijou stejné motory jako do Armaty, které mají původ v ukradených plánech na motory pro Königstigera

Jirka94535
5. květen 2023, 09:04

Nebude to tak technicky vymakaný, ale účel splní. Čína bude mít s náhradou procesorů větší makačku než technologii zmákne, chytré lidi na to má, potom nastane problém spíše pro západ i pro nás. Některé sankce se mi z dlouhodobého hlediska zdají minimálně sporné.

Jan Stehlik
5. květen 2023, 11:02

Já nevím, mikropčipy už si čínané vyrábějí sami . Ty nejlepší asi ne , tam jsou ještě pozadu , ale na běžné telefony jim to stačí . O tom my si jenom mužem zdát . Evropa umí dělat jen luxusní kabelky a zbude zde turistický skanzen. On ten západ je dnes okolo miliardy lidí , ale zbytek světa už také má slušné školství a technologie . My stále jakoby žijem v 50 let starém bludu o rozvojovém světě , a přitom nás také k nim svět řadí.

Michal K.
5. květen 2023, 12:06

a my (myslim EU) robime vsetko preto aby sme to tu rozlozili. Vid napr. automobilovy priemysel

Zdeves Pavel
5. květen 2023, 14:51

No stačí srovnat industrializaci v roce 89 a nyní. Prakticky jen výroba aut pro cizí firmy. Průmyslové komplexy které jsme vyráběli a stavěli po světě jsou již tabu. I ty JE co nás drží nad vodou jsme v podstatě postavili sami. Teď nám to má někdo postavit na klíč. Jsme bohatá země již 30 let se mzdou ve výši ani 40% te německé. Naši novodobí kolonizátoři si přes mateřské firmy vytáhnou tak půl bilionu a dále cca 300mld. jako vyvedeny zisk každý rok, ale mi zrušíme pošty.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se