Domů
Plynárenství
Ruský Gazprom loni dodal do Evropy opět méně plynu, meziročně o polovinu
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Ruský Gazprom loni dodal do Evropy opět méně plynu, meziročně o polovinu

Dodávky zemního plynu do Evropy skrz plynovody vedoucí z Ruska v loňském roce opět poklesly. Poté, co toky plynu z Ruska začaly v roce 2022 prudce klesat, došlo k dalšímu snížení objemu i loni. Skrz poslední dvě dopravní trasy, kterými Gazprom plyn do Evropy dodává, loni přitekl méně než poloviční objem než předloni. Ve srovnání s předcovidovými roky se tak jednalo o ani ne pětinu původních objemů. V případě dodávek zkapalněného plynu se situace nijak zásadně nezměnila s objemem srovnatelným s rokem 2022.

Rusko v loňském roce vyvezlo do Evropy skrz plynovody pouze zlomek objemu plynu, který dodávalo ještě před několika lety. Podle propočtů agentury Reuters loni do Evropy přiteklo skrz plynovody z Ruska pouhých 28,3 miliard metrů krychlových plynu. Agentura přitom vycházela z dat Evropského sdružení provozovatelů přepravních soustav (ENTSO-G) a informací společnosti Gazprom o exportu skrz Ukrajinu.

Rusko přitom ještě v roce 2022 dodalo do Evropy pomocí plynovodů téměř 64 miliard metrů krychlových. Předloni byl po část roku ještě stále v provozu plynovod Nord Stream, podobně plyn tekl i přes Bělorusko do Polska. V současné době ruský plyn do teče Evropy již pouze skrz dvě hlavní přepravní trasy – Ukrajinu a Turecko.

Ve srovnání s historickými hodnotami tvořily dodávky předloni i loni pouhý zlomek původních objemů. Roční objemy dodané do Evropy skrz plynovody dosahovaly v letech 2018 a 2019 zhruba 175 až 180 miliard metrů krychlových.

Objem dodaného LNG byl loni beze změny

Na poli dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) se situace v loňském roce příliš nezměnila. Podle Reuters loni ruský export LNG do Evropy poklesl o necelá 2 % na 15,8 milionů tun. To odpovídá přibližně 22,1 miliardám metrů krychlových plynu, tedy zkapalněný plyn tvořil již téměř polovinu veškerého objemu dodávek ruského plynu do Evropy.

Dovoz LNG z Ruska sice během posledních dvou let značně stoupl, navýšení však ani zdaleka nedokázalo pokrýt výpadek dodávek plynovody. Do Evropy loni zamířila zhruba polovina celkového ruského exportu LNG, zbytek poté do Asie. Rusko plánuje v následujících letech výrazně navýšit svou exportní kapacitu pro LNG, tyto plány nicméně naráží na západní sankce.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Roman Kosařík
3. leden 2024, 16:47

Nu a co budou nuzáci z Chudobince s plynem dělat, až jim Ukrajina stopne tranzit nadobro a spolu s partnery (mezi něž patří i naše MND) rozjdede vlastní těžbu? Na další trubku do Číny nemají v Gazpromu peníze a strejček Si nemá zájem to zatáhnout ze svého, i když u něj byl vrchní skřet orodovat. Ostatně i v Evropě můžeme díky zvyšování kapacity LNG terminálů postupně plyn z Chudobince opustit úplně ve prospěch diverzifikace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se