Ruský plyn z TurkStream poteče do Evropy přes Bulharsko a Srbsko

DomůPlynárenstvíRuský plyn z TurkStream poteče do Evropy přes Bulharsko a Srbsko

Srbská společnost Gastrans, která je většinově vlastněná ruským Gazpromem, získává povolení na výstavbu nového plynovodu v Srbsku. Podobně v minulém měsíci Bulgartransgaz přijal finální investiční rozhodnutí týkající se rozšíření tamější plynárenské infrastruktury. Tyto projekty mají navazovat na budovaný TurkStream a přivézt tak ruský plyn do Evropy.

Srbský plynovod již získává povolení

Dceřiná společnost Gazpromu vlastní 51 % společnosti Gastrans, provozovatele plánovaného srbského plynovodu. Zbývajících 49 % Gastrans pak vlastní srbská firma Srbijagas, která se věnuje přepravě, distribuci, uskladňování a obchodování s plynem v Srbsku.

Plánovaný srbský plynovod má být dlouhý 403 km, začínat na srbsko-bulharské hranici (kde bude navazovat na níže popsanou infrastrukturu) a vést až k hranici s Maďarskem. Jeho kapacita je plánovaná v objemu 11 miliard m3 zemního plynu ročně. CEO Gazpromu Alexei Miller se v minulém týdnu setkal s prezidentem Srbska Alexanderem Vucicem, kde se plynovodní projekt řešil jako jedna z priorit, neboť má navazovat na plynovod TurkStream. Podle informací zprostředkovaných portálem Platts tento infrastrukturní projekt nyní již získává první povolení k výstavbě.

Infrastruktura je připravována i v Bulharsku

Přijetí finálního investičního rozhodnutí o výstavbě plynovodu Gastrans plánuje začátkem března. V minulém měsíci finální investiční rozhodnutí o rozšíření vnitrostátní infrastruktury přijal i provozovatel přepravní soustavy v Bulharsku Bulgartransgaz. Zároveň se rozšíření bulharské soustavy dostalo do problémů, když Bulgartransgaz pozastavil tender na výstavbu nového plynovodu. Pozastavení je způsobeno stížností společnosti Atomenergoremont u bulharského regulátora, která vyžaduje detailnější informace týkající se projektu. Nyní se tedy bude čekat na rozhodnutí regulátora.

Výše popsané kroky v obou zemích ovšem poukazují na to, že zemní plyn z TurkStream bude do Evropy přiveden přes Bulharsko a Srbsko do Maďarska a poté až na obchodní hub Baumgarten v Rakousku.

TurkStream má nahradit ukrajinský tranzit

V roce 2018 Gazprom do Srbska tradiční importní trasou přes Ukrajinu a Maďarsko dodal 2,15 miliard m3 zemního plynu. Pokud ovšem do konce tohoto roku nebude prodloužena tranzitní dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou, tak bude Gazprom své stávající zákazníky zásobovat druhou větví TurkStream s kapacitou 15,75 miliard m3 plynu. První větev plynovodu se stejnou kapacitou je určena k zásobování Turecka. I v tomto případě má TurkStream nahradit dodávky v současnosti přepravované přes Ukrajinu.

Sekce TurkStream ležící v Černém moři byla dokončena v listopadu 2018. Podle oficiální zprávy Gazpromu bylo tohoto milníku dosaženo o měsíc dříve, než se původně plánovalo. Plánuje se, že plynovod bude uveden do provozu na konci 2019.

Zdroj úvodní fotografie: Gazprom