Domů
Plynárenství
Síkela jednal s norskou firmou Equinor, mimo jiné o navýšení dodávek plynu do ČR
Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Síkela jednal s norskou firmou Equinor, mimo jiné o navýšení dodávek plynu do ČR

Plynárenství
Bez komentáře
11. říjen 2022, 20:16
ČTK

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se dnes setkal s vedením norské ropné a plynárenské firmy Equinor. S jejími zástupci jednal mimo jiné o možnosti navýšení dodávek norského plynu do Česka. Síkela to dnes uvedl na twitteru. Spolupráce EU s Norskem bude podle něj pro budoucnost dodávek plynu klíčová. Equinor je největší norský producent ropy a plynu, většinu společnosti vlastní stát.

Dohodu o dodávkách plynu právě se společností Equinor již podepsal například polský plynárenský gigant PGNiG. Polská firma má díky kontraktu v příštích deseti letech získat ročně 2,4 miliardy metrů krychlových norského plynu, přičemž dohoda platí od 1. ledna 2023.

Norsko plánuje udržet těžbu plynu na současné vysoké úrovni až do konce desetiletí kvůli vysoké poptávce z Evropy. Ta se snaží nahradit dovoz plynu z Ruska kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu.

V Praze dnes začalo neformální jednání evropských ministrů pro energetiku. „Tváří v tvář důsledkům této bezprecedentní geopolitické krize je naší největší prioritou zvýšení bezpečnosti dodávek plynu a snížení naší energetické závislosti. Naším cílem jako předsednické země je řešení energetické krize,“ řekl Síkela. „Chceme umožnit zavedení takových systematických opatření, která budou podporovat diverzifikaci dodávek plynu, energetické úspory a urychlí rozvoj nízkoemisních a obnovitelných plynů a vodíku,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se