Domů
Plynárenství
Těžební kvóty u Groningenu nepovedou k vyšší těžbě z ostatních nizozemských plynových polí
Groningen stanice Wildervank
Zdroj: Peter Heeling / Creative Commons / CC-Zero (public domain)

Těžební kvóty u Groningenu nepovedou k vyšší těžbě z ostatních nizozemských plynových polí

Nizozemsko v září oznámilo záměr další snížení těžebních kvót v ložisku Groningen. Úplné ukončení těžby v tomto poli se očekává v polovině roku 2022. Vláda zároveň ale oznámila, že snížení těžby v Groningenu nepovede ke zvýšení těžby v dalších 240 malých plynových ložiscích země. Celková produkce plynu v Nizozemsku by tedy měla klesat.

Nižší těžební kvóty pole Groningen

V září 2019 nizozemské ministerstvo financí oznámilo, že chce snížit produkční kvóty pole Groningen na 11,8 miliard metrů krychlových (bcm) zemního plynu pro plynárenský rok začínající v říjnu 2019. Původně navržená kvóta byla 15,9 bcm.

Úplné ukončení těžby z tohoto ložiska se očekává v polovině roku 2022. Kvóta pro předchozí plynárenský rok, tedy od začátku října 2018 do konce září 2019, byla nastavena na 19,4 bcm plynu.

„Těmito opatřeními vláda naplňuje slib udělat vše proto, aby byla těžba plynu ukončena co nejdříve to bude možné.“ z prohlášení nizozemské vlády

Nizozemská vláda zároveň uznala, že toto urychlené snížení produkce pole Groningen bude mít „finanční dopady“. Snížení plánované těžby z 15,9 bcm na 11,8 bcm připraví nizozemsko o 400 milionů euro (přibližně 10,3 miliardy korun) do státního rozpočtu pro rok 2020.

Vývoj roční těžby plynu na ložisku Groningen v Nizozemsku
Vývoj roční těžby plynu na ložisku Groningen v Nizozemsku. Zdroj: NAM

Desítky menších ložisek v Nizozemsku nenahradí těžbu v Groningenu

V pátek 4. října 2019 nizozemský ministr pro ekonomiku a klima Eric Wiebes v dolní komoře parlamentu prohlásil, že snížení produkčních kvót Groningenu na 11,8 bcm nepovede k zintenzivnění těžby v ostatních 240 polích Nizozemska.

„Nizozemsko se  postupně zemního plynu zbavuje, ukončení těžby plynu v Groningenu v roce 2022 nevede k vyšší produkci z dalších 240 malých plynových polí v Nizozemsku. Vytěžený objem plynu se každý rok snižuje.“

Eric Wiebes, holandský ministr pro ekonomiku a klima

Toto nutně neznamená, že těžba každého jednotlivého ložiska bude klesat, nicméně celková produkce klesat má. Zároveň bude podle ministra domácí produkce zemního plynu preferovaná před importy, dokud bude těžba „bezpečná a zodpovědná“.

Nizozemsko bude potřebovat LNG i plyn z Norska a Ruska

Těžba na dvou ze čtyř polích Groningenu již byla ukončena. V březnu 2018 byla ukončena těžba v Loppersum a v dubnu téhož roku v Eemskanaal. Před zavedením těžebních kvót bylo v Groningenu v roce 2013 vytěženo 54 bcm zemního plynu.

Vzhledem k tomu, že se v Groningenu těží nízkokalorický plyn, musí Nizozemsko momentálně konvertovat více vysokokalorického plynu na nízkokalorický, aby pokles těžby z pole vykompenzovalo. Podle serveru Platts rychlý pokles těžby v Groningenu povede k vyšší závislosti na dodávkách LNG a plynu z Norska a Ruska.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
9. říjen 2019, 14:21

Pro mě je neuvěřitelné proč stát , který měl z toho ložiska 400 mld korun ročně - když se těžilo naplno prostě každý rok nezaplatí nějaké škody na budovách které způsobovalo zemětřesení a ložisko nevytěží. Teď budou na budovách škody sice nulové jenže ztráty budou takové jako kdyby každý rok spadlo 25 tisíc nových budov + cena za dovoz plynu tomu tedy říkám stupidní politika.

9. říjen 2019, 18:08

Myslím, že kromě výpadku příjmu, bude muset ještě naopak platit těžařům kompenzace...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se