Domů
Plynárenství
Ukrajina jedná s USA, jak zabránit dokončení plynovodu Nord Stream 2
The onshore and offshore parts of Nord Stream have been connected with a final weld on 19 August 2011.

Ukrajina jedná s USA, jak zabránit dokončení plynovodu Nord Stream 2

Projekt druhé větve přímé trasy pro přepravu ruského plynu do Německa je dlouhodobě terčem kritiky Ukrajiny a Spojených států amerických, ale rovněž některých zemí EU. Generální ředitel ukrajinské státní společnosti Naftogaz se nechal slyšet, že společnost vyjednává se Spojenými státy o dalších opatřeních, která by měla dokončení budovaného plynovodu zabránit.

Projekt plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit přepravní kapacitu přímé trasy pro přepravu plynu mezi Ruskem a Německem, nabral v posledních měsících značné zpoždění. Důvodem jsou sankce ze strany USA, které argumentují vyšší závislostí Evropy na Rusku.

Přijetí amerických sankcí proti společnostem účastnícím se projektu Nord Stream 2 mělo okamžité dopady, kdy hlavní dodavatel, švýcarská společnost AllSeas Group, zastavil práce na pokládání plynovodu.

Podle předsedy ruské vlády, Dmitrije Medveděva, nicméně ruský plynárenský gigant Gazprom disponuje jinými možnostmi, a výstavba plynovodu tak bude i navzdory sankcím dokončena, avšak se zpožděním. Na začátku letošního roku se hovořilo o zdržení v časovém horizontu několika měsíců až celého roku.

Ukrajina boj nevzdává

Přestože Rusko s Německem trvají na dokončení plynovodu, ke kterému chybí položení zhruba 160 km potrubí v dánských vodách, Ukrajina stále doufá, že projekt dokončen nebude.

Výkonný ředitel ukrajinské státní plynárenské a ropné společnosti Naftogaz Ukrayiny uvedl, že jedná se Spojenými státy o možnostech, jak projekt nadobro zastavit.

„Sankce na Nord Stream 2 byly jedním z nejdůležitějších kroků, které byly podniknuty, a doufám, že vláda Spojených států bude pokračovat ve stejném směru. Hra ještě není u konce. Rusové se pokusí zajistit si vlastní technologickou kapacitu pro dokončení plynovodu. V současné době, také tady, jednáme o tom, jak zaručit, že projekt bude skutečně mrtvý,“ uvedl na jednání Atlantické rady ve Washingtonu D.C. podle S&P Global Andriy Kobolyev, výkonný ředitel Naftogaz Ukrayiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
energetik II
5. březen 2020, 07:50

Ukrajina má dva důvody takto jednat :

1. Ekonomický - ztratila by tučné bezpracné poplatky za tranzit

2. Politicko- strategický - Ukrajina se chystá vstoupit do "západních struktur" a pro možného člena EU i NATO by bylo skvělé, mít v ruce "nátlakovou páku" na svého největšího nepřítele Rusko.

USA mají důvod především svůj vlastní = místo ruského plynu dodávat Evropě svůj LNG.

Josef
5. březen 2020, 21:33

Ukrajina by si měla především uvědomit, že pokud by se měla stát pro Rusko hrozbou, tak se stane nadobro součástí Ruské Federace. Rusové nejsou idioti, aby se nechali zase napadnout mírumilovnými Evropskými státy, které se je snažili v moderní historii 2x zničit a jednou dokonce vyhladit. Ono Rusko není hrozba pro Evropu to Evropa je hrozbou pro Rusko. Rusové díky Evropě trpěli snad jako nikdo na světě jen ve 20.století je nejdříve napadli Němci a pak během války jim tam poslali Lenina, aby tam rozšířil Komunismus a Ruskové prohráli válku. Všechny ty hrůzy, které se Rusům díky Leninovy staly jsou dílem Němců a jejich ideologie od Karla Marxe. Potom se díky jejich snaze Rusko vyhladit se komunismus rozšířil i k nám a do jejich vlastní země. Dodnes v komunismu žije 1,5 miliardy lidí.

Josef Novák
6. březen 2020, 01:11

Do Velké války vstoupilo Rusko samo podle svých spojeneckých závazků, nikdo ho nenapadl. K vyprovokování IIWW Rusko významné přispělo smlouvou Molotov - Ribbentrop, napadením Polska a Finska (prostě si koledovali o přesdržku, až přes ni málem dostali. Zachránili se také díky pomoci USA a GB). Co tam máte dalšího? Koronavirus je zbraní CIA....a Země je placatá?

Ondřej
5. březen 2020, 08:13

Tak, třeba je v našem zájmu, aby se nám dodával plyn přes Ukrajinu, protože přece nikdy s dodávkou přes tuto stabilní rozvinutou a nezkorumpovanou zemi nebyly problémy, nebo aby nám dodávali plyn američani, protože je přece levnější a nikdy nám nehrozili různými sankcemi(pozn.: toto je ironie). Jinak koukejme ohnout hřbetík a poslouchejme.

Dušan
5. březen 2020, 17:26

Dosť komická "irónia" ... lebo to je pravda : )

S Ukrajinou sme NIKDY nemali problémy čo sa týka dodávok plynu - vždy iba s Ruskom, lebo ono je náš zmluvný partner. A to "spoľahlivé" Rusko nám dva krát urobilo problémy s dodávkami. V roku 2009 sa Rusi ani neunúvali nám oznámiť, že pre problémy s Ukrajincami chcú stopnúť plyn a v roku 2014 nás naťahovali obmedzením dodávok s "technických príčin" ....

A lacný ruský plyn máme preto, že existuje americký skvapalnený .... čiže to môžeme ďakovať Amíkom .. nie Ruskom.

Sankcie dávka kde, kdo .... i Rusi .... takže tu si nemajú s USA čo vyčítať.

Ondrej
5. březen 2020, 18:14

Problému s Ukrajince mi????. A Američani sem vozit plyn nebudou, když ho nekoupime. Když ho koupíme tak za vyšší cenu. Stále stejná klišé....

Lukas
5. březen 2020, 10:53

Jako co USA a Ukrajinu do toho?!

Vyhovaraju sa na to, ze Rusko je agresor ale v skutocnosti im ide iba o to, ze by ukrajina prisla o peniaze za tranzit a USA by malo potom me si odbyr! A kazdy im to zerie...nech rusko len co najskor dokonci ten plynovod, lebo ten teroristicky narod z USA by bol dokonca schopny vykonat nejaku dyverznu akciu. Vobec by ma to neprekvapilo.

Btw Ukrajinu by som nikdy neprijal do E.Unie ani do NATO, vladne tam mafia, korupcia a na vychode krajiny vojna.

KeB
5. březen 2020, 12:50

A tu válku na východě Ukrajiny mají na svědomí taky USA? Nebo to hodné Rusko, které nám nikdy nezastavilo plyn? Já jen abych věděl...

Josef Novák
6. březen 2020, 01:15

Tak to nás s trestně stíhaným STBákem ve Strakovce a senilním dobytkem na Hradě konečně z EU vymetou? Sláva, mé vlhké sny se stanou skutečností!

Ivan Novák
5. březen 2020, 15:26

Investory NS2 nenapadlo, že nebude hotovo před americkou volební kampaní a že D. Trump bude podporovat odbyt amerického LNG demonstrací síly, kterou EU přetlačit nemůže, protože má máslo obcházení Krymských sankcí na hlavě a naopak nemá ty pověstné Stalinovy "papežské" divize. Proto najali unikátně zdatné Švýcary, místo aby od začátku použili ruskou loď (schopnou té potřebné velepřesné navigace), co teď pluje k Baltu z Vladivostoku. Výsledkem je připomenutí poznatku, že politika je pokračováním byznysu jinými prostředky. Příště, pokud nějaké nastane, budou všichni neameričani opatrnější, a tedy dražší, o což šlo.

Dušan
5. březen 2020, 17:28

No tieto voľby snáď ruskom platené agentúry už toľko Trumpa nebudú podporovať ....

Peter Kochjar
6. březen 2020, 16:37

Toto je v novinach.

1.Rusko za polroka znížilo cenu plynu pre Moldavsko o 40 percent.

2.Rusko znížilo cenu plynu aj pre nás! - Slovensko-ruská spoločnosť.

3.Poľsko žiada, aby Rusko drasticky znížilo cenu zemného plynu

4.Rusko znížilo Bulharsku cenu plynu o 40 percent .

Europa nože ďakovať za tieto ceny VE, Azerbajdžan, USA a teplej zime.

Čim viac Tč, VE, fotovoltaiky tým menej plynu z Ruska a USA.

Přestaňme financovat zbrane a teroristov za petrodollare.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se