Ukrajina jedná s USA, jak zabránit dokončení plynovodu Nord Stream 2

DomůPlynárenstvíUkrajina jedná s USA, jak zabránit dokončení plynovodu Nord Stream 2

Projekt druhé větve přímé trasy pro přepravu ruského plynu do Německa je dlouhodobě terčem kritiky Ukrajiny a Spojených států amerických, ale rovněž některých zemí EU. Generální ředitel ukrajinské státní společnosti Naftogaz se nechal slyšet, že společnost vyjednává se Spojenými státy o dalších opatřeních, která by měla dokončení budovaného plynovodu zabránit.

Projekt plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit přepravní kapacitu přímé trasy pro přepravu plynu mezi Ruskem a Německem, nabral v posledních měsících značné zpoždění. Důvodem jsou sankce ze strany USA, které argumentují vyšší závislostí Evropy na Rusku.

Přijetí amerických sankcí proti společnostem účastnícím se projektu Nord Stream 2 mělo okamžité dopady, kdy hlavní dodavatel, švýcarská společnost AllSeas Group, zastavil práce na pokládání plynovodu.

Podle předsedy ruské vlády, Dmitrije Medveděva, nicméně ruský plynárenský gigant Gazprom disponuje jinými možnostmi, a výstavba plynovodu tak bude i navzdory sankcím dokončena, avšak se zpožděním. Na začátku letošního roku se hovořilo o zdržení v časovém horizontu několika měsíců až celého roku.

Ukrajina boj nevzdává

Přestože Rusko s Německem trvají na dokončení plynovodu, ke kterému chybí položení zhruba 160 km potrubí v dánských vodách, Ukrajina stále doufá, že projekt dokončen nebude.

Výkonný ředitel ukrajinské státní plynárenské a ropné společnosti Naftogaz Ukrayiny uvedl, že jedná se Spojenými státy o možnostech, jak projekt nadobro zastavit.

„Sankce na Nord Stream 2 byly jedním z nejdůležitějších kroků, které byly podniknuty, a doufám, že vláda Spojených států bude pokračovat ve stejném směru. Hra ještě není u konce. Rusové se pokusí zajistit si vlastní technologickou kapacitu pro dokončení plynovodu. V současné době, také tady, jednáme o tom, jak zaručit, že projekt bude skutečně mrtvý,“ uvedl na jednání Atlantické rady ve Washingtonu D.C. podle S&P Global Andriy Kobolyev, výkonný ředitel Naftogaz Ukrayiny.