Domů
Plynárenství
Úřednice Komise: Evropa si musí na konci zimy udržet dost plynu v zásobnících
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

Úřednice Komise: Evropa si musí na konci zimy udržet dost plynu v zásobnících

Evropské zásobníky plynu v posledních týdnech „praskají ve švech“, kdy je řada z nich již zcela naplněna a nezbývá téměř žádné místo pro další vtláčení. Podle úřednice z Generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku je nezbytné, aby si Evropa udržela relativně vysoký stav zásob plynu i na konci zimy. Úroveň naplnění zásobníků je jedním z klíčových faktorů poptávky po plynu mimo topnou sezónu, což má rovněž silný vliv na ceny plynu na evropském trhu.

Relativně teplý podzim, silné dodávky plynu do Evropy plynovody z Norska a dalších regionů spolu s ne příliš silnou konkurencí na globálním trhu se zkapalněným plynem pomohly v poslední době udržet ceny plynu na evropském trhu stabilní, i přes postupný nástup topné sezóny. Jedním z hlavních faktorů, které v posledních týdnech tlačily ceny plynu ještě stále dolů, je téměř kompletní naplnění podzemních zásobníků s plynem napříč Evropou.

Podle Pauly Pinhové, která zastává funkci ředitelky pro energetickou bezpečnost u Generálního ředitelství pro Energetiku (DG ENER), je však nutné, aby stav naplnění zásobníků zůstal relativně vysoký i po této zimě.

"Myslím, že jsme připraveni, ale opravdu nemůžeme jen tak sedět a odpočívat. Víme, že zásobníky jsou nyní plné, ale nemůžeme si dovolit jen tak využít veškerý plyn během této zimy,“ uvedla podle serveru S&P Global Pinhová.

Evropa si podle Pinhové musí podobně jako po konci loňské zimy udržet velkou rezervu, která umožní doplnění zásobníků před další topnou sezónou. Evropská komise se podle ní už nyní připravuje na zimu 2024/2025.

Během loňské zimy se zásobníky chvíli nezvykle plnily

Naplnění evropských zásobníků před začátkem topné sezóny je v současné době důležitější než kdy předtím. V reakci na zásadní omezení dodávek zemního plynu plynovody z Ruska Evropská unie loni plošně zavedla regulaci stavu zásobníků, které tak členské země musí naplnit před zimou a udržovat určitou minimální hladinu i v průběhu samotné zimy.

Po loňské zimě zůstaly zásobníky plynu v EU naplněny z více než poloviny. To byl rovněž jeden ze zásadních faktorů, které pomohly od začátku roku stlačit ceny plynu na místních trzích. V průběhu posledního týdne loňského prosince díky vysokým teplotám dokonce došlo k situaci, kdy se zásobníky několik dní plnily, což je v zimním období atypické.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Pravoslav Motyčka
17. listopad 2023, 16:15

Mě to celé připadá jako tragikomedie , základem by mělo být snížení spotřeby plynu. Zejména ve vytápění budov je lze plyn, ale i další paliva nahradit tepelnými čerpadly a i když tím roste spotřeba elektřiny i tak dochází k cca poloviční úspoře primárních paliv a to i za předpokladu ,že by se všechna elektřina vyráběla z paliva ,které ušetří tepelné čerpadlo. Ve skutečnosti k tomu v praxi nedojde , protože nárůst výroby el. energie z OZE pokryje nárůst potřeby tepelných čerpadel, toto bude platit , dokud bude nutno pálit fosilní paliva na její výrobu i při dobrých podmínkách pro OZE.

Jan Kopecký
17. listopad 2023, 17:29

pokud by mělo dojít k poloviční úspoře plynu pomocí paroplynové elektrárny s účinností 55 % a ztrátami ve vedení jen 17 % (a zanedbali bychom ostatní ztráty), musel by být průměrný topný faktor TČ přes 4,6. Obávám se že toho běžná TČ co si lidé pořizují (vzduch-voda) do stávajících RD místo plyn. kotlů, nedosahují (spíše tak průměrný topný faktor za topnou sezónu je cca 2, nemám změřeno, je to odhad dle rozhovorů s těmi co si TČ pořídili). To je pak lepší topit plynem přímo. Samozřejmě chápu Váš argument fotovoltaikou, nicméně ta v zimě moc nevyrábí. Nejlepší je za mne kvalitní zateplení, které sníží spotřebu na zlomek původní, místo dotačního byznysu FVE a TČ.

Pravoslav Motyčka
18. listopad 2023, 16:00

V těch ztrátách se mýlíte , vy počítáte tzv. Hrubou výrobu jenže to je elektřina vyrobená na svorkách alternátoru v elektrárně. Proti ní stojí celá spotřeba elektrárny včetně hlavního čerpadla , účinnost výroby el. energie se počítá ne proti hrubé výrobě ,ale proti výstupu z elektrárny. Ztráty jsou jen ztráty v přenosu , ty jsou malé , na přednáškách nám říkali že mezi elektrárnou a předávacím místem tzn. zákazníkem je to asi 6%. Je to už nějaký čas co jsem ze školy. Moderní paroplyn . el. má účinnost okolo 60% když vezmu ztráty 6% pak k u zákazníka je to 0,6 x 094 = 56,6% tepelné čerpadlo má Scop 3,5 do radiátorů a cca 4,5 do podlahovky. Berme budoucnost tak polovina TĆ pojede do podlahy v daleké budoucnosti to bude velká většina , ale dejme tomu že máte SCOP 4 . takže 0,566 x 4 = 2,264 to je koeficien využití primárních paliv mezi moderní PPE a moderním tepelným čerpadlem. Proto je topení tepelným čerpadlem levnější než plynem. Nic jiného v tom není.

Názor ,že vyhodit plynový kotel za TČ a je blbost není správný protože topení čerpadlem je levnější než plynem a to plyn čeká ještě zavedení uhlíkové daně za 3 roky. Pokud dnes topíte TČ budete mít levnější elektřinu o 2kč /kWh pro celou domácnost , když si kupíte TČ po dotaci za dejme tomu 250 0000 ( což je za kvalitní čerpadlo) tak za jen s tou levnou elektřinou pro domácnosti máte během jeho životnosti většinou zaplacenou , neplatíte

žádný paušál za připojení plynu žádné revize kotle , nový kotel suma sumárum jen tím ušetříte za 15 let cenu čerpadla po dotaci a tomu každý rok úsporu za topení to máte jako zisk. S plynem se můžete těšit okorát tak na uhlíkovou daň a příplatek za vodík zaplatíte tak dotaci na tepelné čerpadlo někomu jinému a nakonec Vás stát stejně donutí si tepelné čerpadlo taky koupit ne přímo jen přes daně a cenu plynu.

Xoor
20. listopad 2023, 09:02

"...příplatek za vodík...." čeps koupil zásobníky a nakonec i vytunelovaný net4gas, aby se to nějak vrátilo, museli se zvednout POZE a další distribuční poplatečky. Připadá mi, že tohle je ten opravdový důvod, né (jen) OZE. Tudíš to zaplatí i ti, co s plynem nemají nic společného a nejvíce ti, co přešli právě na TČ. Rád bych se mýlil.

Petr prochaska
17. listopad 2023, 23:26

TČ je dobré do novostavby, aby se splnil energetický štítek. Nahrazovat stávající plynový kotel TČ je hloupost. FVE je dobrá na vytápění až od poloviny února. A i kombinace plynu a FVE je možná - pomocí FVE nahřívat akumulační nádrž nebo bojler, a když to nestačí tak zapnout plynový kotel.

Pravoslav Motyčka
18. listopad 2023, 23:03

FVE nemá absolutně šanci vytopit dům v zimě topným tělesem.... tedy jedině před solární účet společnosti MND.... pak to funguje....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se