Domů
Německo
V Bavorsku se plánuje nová plynová elektrárna
Paroplynová elektrárna Irsching

V Bavorsku se plánuje nová plynová elektrárna

Společnost Siemens usiluje o stavbu plynové elektrárny v jižním Německu. Jak informovala agentura Reuters, projekt plynové elektrárny již dostal svolení od německého antimonopolního úřadu a čeká na schválení projektu od Evropské unie.

Nová plynová elektrárna o výkonu 600 MW by měla vzniknout na jihu Německa. Umístění elektrárny na jihu není náhodné, právě v této oblasti dojde zejména v letech 2020 a 2021 k úbytku výkonu v  jaderných zdrojích. Spekuluje se proto nad tím, že na jihu Německa nebude dostatečná výrobní kapacita k pokrytí spotřeby elektřiny.

V Bavorsku se mimo to brání výstavbě novým větrným elektrárnám, například ve třetím čtvrtletí loňského roku byly postaveny v Bavorsku pouze 4 větrné elektrárny. Důvodem pro pokles v instalacích nových větrných elektráren je zavedení legislativy, která stanoví minimální vzdálenost větrné elektrárny od obydlí na desetinásobek výšky větrné elektrárny.

Elektrárna by měla vzniknout v oblasti jaderných bloků elektrárny Gundremmingen B a Gundremmingen C, které budou uzavřeny v letech 2017 resp. 2021. Cena nové paroplynové elektrárny se má pohybovat kolem 500 mil. EUR.

Odstavení jadenrých elektráren v Německu
Odstavení jaderných elektráren v Německu zdroj: energytransition.de

Nová elektrárna by měla čerpat zejména z výkyvů v ceně elektřiny v případě nedostatku dodávky do sítě, kdy jsou ceny vyšší. Tato období dokáží plynové elektrárny díky flexibilní výrobě efektivně pokrývat.

Zatímco v současné době se výroba elektřiny ze zemního plynu pohybuje v Německu kolem 10 % a od roku 2010 klesala, je možné, že se brzy vrátí k růstu. V posledních letech k poklesu výroby z plynu přispělo například dočasné uzavření paroplynové elektrárny Irsching (bloky 4 a 5).

Pro plynové elektrárny hovoří zejména jejich flexibilita, která je vhodným doplňkem k obnovitelným zdrojům energie, téměř poloviční emise CO2 oproti uhelným elektrárnám a v poslední době taky výhodné ceny zemního plynu na burze, díky kterým paroplynové elektrárny v EU pomalu ožívají.


Poslední z pozitivních zpráv pro paroplynové elektrárny je obnovení provozu nizozemské plynové elektrárny vlastněné společností RWE. Elektrárna se vrací do provozu zejména kvůli lepší ekonomické situaci, za které může vyrábět elektřinu.

Německo bude i nadále potřebovat část výroby z konvenčních zdrojů

Jak upozorňuje agentura Reuters, Německo bude i nadále potřebovat část výroby elektřiny pokrývat konvenčními elektrárnami. Ty zajistí dostatek výkonu i v období, kdy nejsou ideální podmínky pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, a zajistí tak dodávky elektřiny pro velké spotřebitele v regionu jižního Německa, kde sídlí například BMW nebo Audi.

Jedním z řešení, jak nahradit v budoucnu odstavené jaderné elektrárny na jihu, je výstavba vedení vysokého napětí ze severu země, kde je řada velkých větrných parků a další offshore parky mají přibývat. Problému však je proměnlivost ve výkonu větrných elektráren v závislosti na aktuální síle větru a dále pomalá výstavba zmiňovaného vedení, které je oproti plánu výrazně zpožděno.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se