Domů
Plynárenství
V Dambořicích byl uveden do provozu nový zásobník plynu

V Dambořicích byl uveden do provozu nový zásobník plynu

Společnost Moravia Gas Storage, která je dceřinou firmou MND a patří do skupiny KKCG Karla Komárka, dnes uvedla do provozu v Dambořicích na Hodonínsku podzemní zásobník plynu. Patří k nejmodernějším v ČR a s objemem 450 milionů metrů krychlových i k největším, řekla ČTK mluvčí skupiny KKCG Dana Dvořáková. Investice dosáhla výše 2,5 miliardy korun a napůl se na ní podílel ruský energetický kolos Gazprom, jenž také bude největším zákazníkem.

Zásobník vznikl v místě, kde už je částečně vytěžené ropné ložisko, což je nejvhodnější a nejpřirozenější místo pro následné uskladňování plynu. Tvoří ho totiž vhodné porézní horniny, které jsou nezbytné pro vtláčení a uskladňování plynu.

Zároveň mají i přírodní ‚těsnění‘ v podobě jílů a dalších neprodyšných hornin, které celý podzemní prostor ohraničují. Při provozu zásobníku se zde bude ropa dále těžit.

Zásobník je vybavený technologií, která umožňuje flexibilitu při vtláčení a zpětné těžbě plynu. Také splňuje nejnáročnější bezpečnostní požadavky a pracovat u něj bude 19 odborníků.

Ilustrační foto

„Stavbu jsme zahájili před dvěma lety a na konci loňského roku skončily montážní práce. Na jaře proběhly úspěšné komplexní zkoušky vtláčení a těžby plynu,“ uvedl člen představenstva MND Miroslav Jestřabík.

Při prodeji skladovací kapacity vlastník postupoval dle platných pravidel pro přístup třetích stran stanovených evropskou a českou energetickou legislativou, což znamená, že veškerá prodaná kapacita byla zájemcům vyčleněna na základě aukčních mechanismů.

Společnost také vzala zpět žalobu, čímž ukončuje několikaletý spor ohledně neplatnosti rozhodnutí Evropské komise, které nařizovalo zrušení výjimky z povinnosti přístupu třetích stran.

Naposledy MND otevíraly nový zásobník v roce 2012 v nedalekých Uhřicích. Ten stál téměř miliardu korun a má kapacitu 100 milionů metrů krychlových.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.