Domů
Plynárenství
Výroba elektřiny z plynu v USA stále roste, v červenci dosáhla nového rekordu
Zdroj: OLE JØRGEN BRATLAND / STATOIL

Výroba elektřiny z plynu v USA stále roste, v červenci dosáhla nového rekordu

Spotřeba zemního plynu pro výrobu elektrické energie ve Spojených státech v posledních letech neustále roste, přičemž v průběhu minulého měsíce zřejmě padl nový denní rekord. K vyšší výrobě elektřiny v plynových elektrárnách přispěly především nadprůměrně vysoké teploty a nízké ceny zemního plynu.

Dlouhá období vysokých teplot letos netrápila pouze Evropu, ale i další části světa. Ve Spojených státech, kde jsou hojně využívány klimatizace, letošní vlna veder mezi 15. a 22. červencem vyhnala poptávku po elektrické energii a spolu s ní výrobu elektřiny v plynových elektrárnách.

Vyšší výrobu elektřiny v plynových elektrárnách podpořily také nízké ceny zemního plynu. Podle EIA byly spotové ceny na americkém Henry Hub, který slouží jako hlavní cenový benchmark pro celou Severní Ameriku, v průběhu letošního června a července o 19 % nižší ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Odhadovaná denní spotřeba zemního plynu v elektroenergetickém sektoru USA (bez států Aljaška a Havaj). Zdroj: EIA

19. července se tak podle předběžných dat denní spotřeba zemního plynu pro výrobu elektřiny vyšplhala na nový rekord. Původní denní rekord z 16. července loňského roku byl letos přitom podle EIA překonán celkem pětkrát.

USA nadále vsází na plynové elektrárny

V posledních letech byla ve Spojených státech zprovozněna řada nových plynových elektráren, které spolu s obnovitelnými zdroji vytlačují z trhu uhelné a jaderné elektrárny.

Elektrárny spalující zemní plyn tak loni v USA tvořily více než polovinu nového výkonu instalovaného ve velkých zdrojích. Většina z těchto zdrojů, zhruba 90 %, byly paroplynové elektrárny, které sice nejsou tak flexibilní jako spalovací turbíny s otevřeným cyklem, nicméně díky parnímu okruhu disponují výrazně vyšší účinností.

Stále populárnější jsou v USA i spalovací motory, které jsou díky vysoké flexibilitě a schopnosti pracovat v širokém výkonovém rozsahu vhodným doplňkem k intermitentním obnovitelným zdrojům.

Výrobě elektřiny z plynu nahrává rostoucí domácí těžba

Spojené státy i nadále navyšují těžbu zemního plynu, která tak v loňském roce opět prudce vzrostla, a vystoupala tak na rekordní hodnoty. Spolu s těžbou roste i výroba elektřiny v plynových elektrárnách, stejně tak i vývoz plynu ze země a to jak plynovody, tak ve zkapalněné formě.

Komentáře

(1)

markusaurelius

7. srpen 2019, 22:23

Naštěstí zatím lidstvo neumí přepravovat elektriku přes Atlantik jinak už by nám začaly vnucovat strašně svobodnou FIRST elektriku z usa...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.