Domů
Plynárenství
Výroba elektřiny z plynu v USA stále roste, v červenci dosáhla nového rekordu
Zdroj: OLE JØRGEN BRATLAND / STATOIL

Výroba elektřiny z plynu v USA stále roste, v červenci dosáhla nového rekordu

Spotřeba zemního plynu pro výrobu elektrické energie ve Spojených státech v posledních letech neustále roste, přičemž v průběhu minulého měsíce zřejmě padl nový denní rekord. K vyšší výrobě elektřiny v plynových elektrárnách přispěly především nadprůměrně vysoké teploty a nízké ceny zemního plynu.

Dlouhá období vysokých teplot letos netrápila pouze Evropu, ale i další části světa. Ve Spojených státech, kde jsou hojně využívány klimatizace, letošní vlna veder mezi 15. a 22. červencem vyhnala poptávku po elektrické energii a spolu s ní výrobu elektřiny v plynových elektrárnách.

Vyšší výrobu elektřiny v plynových elektrárnách podpořily také nízké ceny zemního plynu. Podle EIA byly spotové ceny na americkém Henry Hub, který slouží jako hlavní cenový benchmark pro celou Severní Ameriku, v průběhu letošního června a července o 19 % nižší ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Odhadovaná denní spotřeba zemního plynu v elektroenergetickém sektoru USA (bez států Aljaška a Havaj). Zdroj: EIA

19. července se tak podle předběžných dat denní spotřeba zemního plynu pro výrobu elektřiny vyšplhala na nový rekord. Původní denní rekord z 16. července loňského roku byl letos přitom podle EIA překonán celkem pětkrát.

USA nadále vsází na plynové elektrárny

V posledních letech byla ve Spojených státech zprovozněna řada nových plynových elektráren, které spolu s obnovitelnými zdroji vytlačují z trhu uhelné a jaderné elektrárny.

Elektrárny spalující zemní plyn tak loni v USA tvořily více než polovinu nového výkonu instalovaného ve velkých zdrojích. Většina z těchto zdrojů, zhruba 90 %, byly paroplynové elektrárny, které sice nejsou tak flexibilní jako spalovací turbíny s otevřeným cyklem, nicméně díky parnímu okruhu disponují výrazně vyšší účinností.

Stále populárnější jsou v USA i spalovací motory, které jsou díky vysoké flexibilitě a schopnosti pracovat v širokém výkonovém rozsahu vhodným doplňkem k intermitentním obnovitelným zdrojům.

Výrobě elektřiny z plynu nahrává rostoucí domácí těžba

Spojené státy i nadále navyšují těžbu zemního plynu, která tak v loňském roce opět prudce vzrostla, a vystoupala tak na rekordní hodnoty. Spolu s těžbou roste i výroba elektřiny v plynových elektrárnách, stejně tak i vývoz plynu ze země a to jak plynovody, tak ve zkapalněné formě.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Oprava Nord Streamu? Není zájem, míní analytik. Řeší se, co by Rusku přinesla sabotáž
30. září 2022, 05:00
Ministři EU patrně schválí krizový energetický plán, proberou omezení cen plynu
29. září 2022, 23:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
markusaurelius
7. srpen 2019, 22:23

Naštěstí zatím lidstvo neumí přepravovat elektriku přes Atlantik jinak už by nám začaly vnucovat strašně svobodnou FIRST elektriku z usa...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se