Zásoby plynu v EU dál rychle klesají. Topnou sezónu by mohly zakončit na 8letých minimech

Jan Budín
Jan Budín
20. únor 2026, 06:22
Bez komentáře
zasoby-plynu-v-eu-dal-rychle-klesaji-topnou-sezonu-by-mohly-zakoncit-na-8letych-minimech

Chladné počasí a vyšší výroba elektřiny ze zemního plynu vedly v letošním roce k meziročnímu růstu spotřeby zemního plynu v EU o téměř 7 %. Uvedený nárůst poptávky v kombinaci s rostoucím exportem zemního plynu na Ukrajinu vyústil v tempo čerpání zásob zemního plynu o téměř 25 % vyšší, než je průměr za posledních pět let. Evropě tak podle analytiků hrozí, že letošní zimu zakončí s nejnižšími zásobami zemního plynu za posledních 8 let.

Evropské státy kvůli chladnému počasí v letošní zimě čerpají ze zásobníků více zemního plynu než v předchozích zimách. Podle dat zveřejněných portálem Bloomberg bylo například v lednu ze zásobníků čerpáno v průměru 7,8 TWh zemního plynu denně.

Aktuálně se naplněnost evropských zásobníků zemního plynu pohybuje lehce nad 30 % a podle analytiků tak hrozí, že ke konci topné sezóny klesne až k 8 letým minimům. Situaci by přitom mohla zhoršit další vlna mrazů či významnější narušení globálního trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG).

"EU zahájila topnou sezónu 2025/26 se zásobami výrazně nižšími než v předchozích letech, když byly zásobníky naplněné jen zhruba z 80 % a zásoby tak byly na začátku listopadu o 8 mld. m³  nižší ve srovnání s 5letým průměrem," uvedl zahraniční portál European Gas Hub a dodal, že k doplnění zásob bude po skončení topné sezóny klíčové zajištění dostatečného objemu LNG.

Dovoz LNG do EU se přitom již v posledních měsících pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních 10 let, když pravidelně atakuje či přesahuje hranici 130 TWh/měsíc. To odpovídá zhruba polovině objemu zemního plynu, který byl za měsíc leden vyčerpán ze zásobníků.

Ceny zemního plynu reagovaly na lednové mrazy poměrně silným růstem. Například cena kontraktu pro nejbližší měsíc na nejlikvidnějším evropském obchodním bodě TTF vzrostla za první tři týdny letošního roku o téměř 40 %. Od konce ledna se situace na trhu nicméně uklidnila a cena uvedeného kontraktu se aktuálně pohybuje zhruba na stejné úrovni jako na začátku roku.

Loading...

Komentáře (0)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

Přihlásit se