Domů
Plynárenství
DPA: Senát USA schválil sankce kvůli plynovodu Nord Stream 2

DPA: Senát USA schválil sankce kvůli plynovodu Nord Stream 2

Americký Senát dnes schválil sankce proti firmám v souvislosti s plynovodem Nord Stream 2, který bude přivádět plyn z Ruska do Německa. Informovala o tom agentura DPA. Po Sněmovně reprezentantů dal Senát většinou hlasů zelenou balíčku zákonů k rozpočtu na obranu, v němž byl obsažen i zákon týkající se sankcí. Prezident Donald Trump už dříve oznámil, že ho podepíše, jakmile ho bude mít na stole. Česko bude k projektu Nord Stream 2 připojeno plynovodem Eugal.

Německý deník Bild dnes uvedl, že německá vláda očekává, že sankce vstoupí v platnost nejpozději v pátek.

Plynovodem Nord Stream 2 má ruský plyn do Německa začít proudit příští rok. Potrubí povede po dně Baltského moře a vyhýbá se polskému a ukrajinskému území. Doposud bylo postaveno více jak 2100 kilometrů plynovodu, chybí ještě asi 300 kilometrů. Kongres USA chce dokončení tohoto projektu zabránit, zavedení sankcí by ho mohlo přinejmenším oddálit, píše DPA.

Spojené státy argumentují, že plynovod bude pro Německo znamenat závislost na Rusku. Sankce obsažené v „zákonu na ochranu evropské energetické bezpečnosti“ jsou namířené proti provozovatelům plavidel, která pracují při pokládání potrubí pro plynovod v Baltském moře. Trestná opatření se mají týkat i plynovodu Turkish Stream pod Černým mořem, kterým poteče ruský plyn do Turecka. Sankce se dotknou i projektů napojených na stavbu obou plynovodů.

Podle zákona má americký ministr zahraničí po domluvě s ministrem financí do 60 dnů informovat Kongres, která plavidla byla při budování plynovodu nasazena a které firmy je pro to daly k dispozici. Na manažery těchto firem a jejich hlavní akcionáře má být uvalen zákaz vjezdu do Spojených států a pokud mají platná víza, přijdou o ně. Mají být také blokovány transakce těchto lidí, jež se týkají jejich obchodních zájmů ve Spojených státech.

Komentáře

(21)

markusaurelius

17. prosinec 2019, 21:35

Naštěstí manažéři firem jezdí na dovolenou na malorku a prachy maj v eurech takže jim mužou američané maksymálně políbit p-del...

energetik II

17. prosinec 2019, 21:50

Někdy se mi zdá, že USA žijí někde na Měsíci. Celosvětový policajt a četník střílí sankcemi snad už na většinu členských států OSN. A jedině USA jsou ty skvělé a zcela bez viny. No pěkná maškaráda, když si vzpomenu na Srbsko ,Afganistán, Irák, Lybii, Sýrii a to jen z poslední doby. NS II staví myslím minimálně firmy z Německa, Francie, Ruska , Rakouska, Nizozemí a napojí se na něj i ČR ,takže i sankce na nás ?? Pokud jde o Turk Stream tak ještě sankce na Turecko, Bulharsko, Maďarsko, ..... a neměly by být náhodou sankce i na státy, které souhlasily s jeho stavbou ve svých vodách ?? Dánsko ,Švédsko ,Finsko ?? Já myslím, že ano ! A také na nějakou babičku Annu S. z Dolních Věstonic, která si na tom ruském plynu bude ráno vařit čaj ? Ano ! Sankce i na ni. Má vědět na čem si vaří a "nesvobodný plyn" rázně odmítnout ! Případně, pokud ho přeci jen použije se za tento zlý skutek v neděli vyzpovídat panu faráři na Svatém Kopečku.

Josef

17. prosinec 2019, 23:49

Tady je přesně vidět jak EU nefunguje odpověď by měla být jasná sankce proti Americkým technologickým firmám a zákaz dovozu zbraní z USA. Američani si totiž myslí že jsme jejich vazalové a že jim budeme poklonkovat , přitom jediné o co jim jde je vytvářet na evropském kontinentě napětí podle vzoru rozděl a panuj.

Carlos

18. prosinec 2019, 00:29

Uvědomujete si, co byste tím embargem způsobil? Asi byste vážně poškodil ekonomiku EU. Uvědomujete si že třeba Intel je americký? Že neexistuje třeba vůbec ekvivalent PC (byť by mohl) stavěný kolem ARMu? Pokud uděláte odvetnou sankci na technologické firmy, tak to klidně může být jako si někam zasunout odjištěný granát.

I jen pokud by to zasáhlo společnosti jako Alphabet, Microsoft, Amazon, Facebook, tak máte problém, protože troufnu si říct že 98% institucí a jistě přes 99% ekonomiky, běží na platformách a službách těchto společností. Já bych se nezlobil, asi bych se hecl, udělal si živnosťák a začal školit a instalovat lidem Linux, ale dopady pro ekonomiku by byly gigantické.

Ano, principiálně lze udělat odvetná opatření (dobře a teď myslíte zbraně pro armádu, nebo i dovoz pro osobní potřebu a maloobchod?), ale pak tedy nechť jsou uvalena embarga a cla i na země, které hrubým způsobem porušují základní principy, na kterých stojí Evropa, což se týká zejména lidských práv. Globální korporace se tomu jistě přizpůsobí. Konec konců čipy by asi mohli dělat i v Hradubicích, pár set kilometrů na jih a přes vodu je nezaměstnanost jak hrůza a kde se udělá plastový výlisek a dá všechno do kupy je principiálně jedno. A ještě se ušetří za mazut.

energetik II

18. prosinec 2019, 08:33

TO : Carlos

Ono není vůbec nutné uvalovat sankce na obří US firmy z oboru technologií. Stačí, když by Evropa nekoupila už ani jediný dopravní letoun Boeing, ale jen samé domácí Airbusy, stačí, když přestane z USA odebírat zbraně/krásný příklad nyní naše vrtulníky z USA za 14 mld. Kč bez výběrového řízení !!! -Itálie už na nás za to podala žalobu, že má vrtulníky stejných kvalit a lacinější ! / , stačí, když řekneme, že Evropa z USA neodebere ani jedenu tunu LNG, ....atd. Nevím ,proč uvalovat sankce na nedemokratickou Čínu, když ta s námi ráda obchoduje a žádné sankce na nás neuvaluje ! Sankce na nás uvaluje náš "přítel ?" USA ! A tedy na sankce je třeba odpovědět zase sankcemi ! Je zajímavé, že patrně Čína vám vadí v porušování lidských práv, ale USA , které pod vylhanými důvody napadly 2003 Irák a zavraždily tam 300 000 lidí, tak to je pro vás "demokratické chování našich přátel ?" Pro mne tedy rozhodně nikoli ! A co největší přítel USA Saudská Arábie, ta je demokratická ?? A jak rád s ní Západ vždy obchodoval i obchoduje !! /US zbraně tam, ropa do Evropy,..../. Turecko je členem NATO , stovky novinářů a opozičních politiků tam sedí jako političtí vězni v base. My se s Erdoganem na jednáních NATO plácáme po zádech a obchodujeme s ním - šly tam třeba tramvaje z Plzně, ČEZ tam stavěl elektrárnu,...atd. Vaše krásné úvahy nejsou tedy realizovatelné ! Pokud jde o Linux, mám ho v PC přes 10 let a jsem zcela spokojený.

Jan Veselý

18. prosinec 2019, 08:41

Mi pro začátek bude stačit clo na hranici EU odvozené od uhlíkové stopy navrhované aktuálně "Uršulou". Jako další krok by mělo být další clo založené na dodržování minimálních podmínek ochrany ŽP, BoZP, placení zaměstnanců, apod.

A hlavně na tohle nikdo nemůže říct ani popel, není to nijak diskriminační.

Carlos

18. prosinec 2019, 09:38

To jsem tu už také několikrát psal, není důvod ničit místní průmysl a jinému v zahraničí to tolerovat. Ale to se obávám... Vlastně by to mohlo být hodně zajímavé, kdo by z toho vyšel nejlépe a kdy by nejrychleji inovoval.

Novak

18. prosinec 2019, 16:59

Pak skončí Evropský export, protože nelze čekat, že nebudou odvetná opatření. A domácí trh (Evropský) nejspíš všechny neuživí. Chudší část populace (ta větší) si jaksi domácí výrobky nemůže dovolit, protože jsou předražené hlavně právě z vámi výše uváděných důvodů.

Richard Vacek

18. prosinec 2019, 05:48

Toto přítel příteli nedělá.

Jan Veselý

18. prosinec 2019, 08:43

Erdogan prý dostal od Trumpa všechno, co chtěl. Stačilo na něj chvíli zběsile řvát po telefonu. Zvládl by to někdo z vedení EU nebo Německa?

Carlos

18. prosinec 2019, 09:34

Já bych to brigádně vzal :D

Jan Veselý

18. prosinec 2019, 10:33

A jak bys to Carlosi pojal? Zupácké řvaní ála svobodník Halík? Hysterický výstup? Prušácké buzerování na tři doby? Jedovatý sykot ukřivděné hysterky? :-)))

Carlos

19. prosinec 2019, 00:08

Mnooooo, to si ještě nechám projít hlavou, ale myslím že by si to za rámeček nedal.

Co o něm víme, tak hysterky na něj nefungují.

Tak zkusím buď řvaní, nebo buzerování, eventuálně nenápadné mafiánské vyhrožování. "Vy máte tak nádherné hřiště ve Skotsku, byla by škoda, kdyby někdo postavil na 18. jamce vrtuli, nemyslíte?

Je opravdu krásné, ale mám obavy že tam tu vrtuli někdo bude muset postavit.... I když... Možná bychom se mohli dohodnout..."

Jenom mi budou muset na jedno odpoledne propůjčit nějaký hezký titul, nevím, něco jako: Vysoký komisař EU pro seřvávání světových vůdců po telefonu. :D

energetik II

18. prosinec 2019, 10:16

Evropa /EU/ bohužel stále netáhne v podstatných věcech za jeden provaz a jak se obávám, ani to není možné. Přitom nominální HDP má přibližně stejně velké jako USA , za úroveň svých firem se stydět nemusí / Airbus, Nokia, Mercedes, Audi, Shell, rakety Ariane , ....atd/ a že nevydává tolik na přípravu války jako USA, to je mi na Evropě naopak krajně sympatické. Ostatně onen požadavek vydávat 2 % má v USA stejné kořeny, jako ten zákaz z ruského plynu ,totiž jen ekonomické. Pro přihlouplé obyvatelstvo v ČR oznámí mainstream sdělovací prostředky, že budeme vydávat 2 % kvůli "děsně zbrojícímu a nebezpečnému Rusku" , které ovšem vydává na zbrojení už 10 krát méně jak samy USA a asi 15 krát méně jak NATO. Pořadí států s největšími výdaji na zbrojení 2018 : 1.USA , 2.Čína , 3. S.Arábie, 4.Indie, 5.Francie , 6. Rusko. Tedy už i Indové a Arabáši vydávají více jak Rusko ,ale nám se stále servíruje, že Rusko je připraveno se utkat s NATO už brzy a jeho tanky budou brzy v Paříži či dokonce v Madridu. Důvod ?? Když budou všechny evropské státy NATO vydávat 2 %, no to bude nových objednávek pro US zbrojní firmy ,které jsou největší výrobce zbraní na světě ! Objednávky se pak jen pohrnou, Bulhaři, Rumuni, Češi, Poláci,..... ti všichni náhle roztočí obrátky US zbrojního průmyslu na 200 % ! Rusko není nebezpečné, nebezpečné jsou požadavky vojenskoprůmyslového komplexu USA.

energetik II

18. prosinec 2019, 10:26

Také se mi zdá, že ve dvojce Erdogan - Trump tahá už Trump za "kratší konec". Příkladů je spousta !

1. Turecko povede do Evropy Putinův plyn přes své území ,aby se obešla Ukrajina. Podobně jako NS II.

2. Rosatom staví Turkům jaderku 4 x 1200.

3. Erdogan i přes řvaní Trumpa koupil S- 400 od Putina.

4. Erdogan se často účastní jednání o Sýrii ve trojce : Erdogan, Putin, Rouhání

5. Turecko prohlásilo, že vyvraždění 7 milionů Indiánů v USA byla genocida

6. Turecko se směje požadavkům na vrácení Severního Kypru

7. Turecko vyrazilo do severní Sýrie proti Kurdům = přátelům USA a armáda USA to tam zabalila tak rychle, že na stolech ještě po US Army zbyly talíře s rozjedeným obědem a v postelích rozečtené knížky

P.S. Pokud s USA cvičí Erdogan, proč to nezkusit taky ??

JVr

18. prosinec 2019, 17:51

Hmm, to bychom si ale také mohli říci ohledně Ukrajiny ;) Němci se tváří jak jsou s nimi za dobře, a jak je podporují, a zároveň staví plynovod co obejde jejich území čímž přijdou asi o 5% HDP ;)

energetik II

18. prosinec 2019, 11:09

Ještě jedno aktuální info k tomu zbrojení. Čína včera slavnostně zařadila do výzbroje svou druhou letadlovou loď, tentokráte už vlastní konstrukce - Shandong. Délka 315 metrů, výtlak 65 000 tun, na palubě je 36 stíhačů J-15. Dosáhla velmi krátkých časů výstavby i cvičných plaveb :

březen 2015 - položení kýlu v loděnicích

26.duben 2017 - spuštění na vodu

17.prosinec 2019 - zařazení k námořnictvu

Od položení kýlu po zařazení do výzbroje 4 roky a 8 měsíců. Velmi dobrý čas na tak obří plavidlo.

Ivan Novák

18. prosinec 2019, 14:24

Uvidí se, jestli je ta loď už úplně čínské konstrukce včetně know-why. Podle legendy kopírovali v předminulém století Japonci britské lodě tak čile, že když pak jednu, co v Glasgow byla ještě na papíře, spustili na vodu, převrátila se.

U NS2 jde o to, že ti Švýcaři, co kladou troubu patentovaným způsobem, budou muset pro americký trh snížit cenu a nechat tam víc pro zprostředkovatele.

energetik II

18. prosinec 2019, 16:19

TO : Novák

Čína se učí rychle, její třetí letadlovka, která se nyní staví v Šanghaji bude opět o 20 000 tun výtlaku větší a letouny už z ní nebudou startovat ze "skokanského můstku", nýbrž elektromagnetickým katapultem, který poprvé zavedly USA na své nejnovější letadlovce G.Ford. Ostatně tato letadlovka G.Ford má tolik problémů se vším možným, že i když byla na vodu spuštěna 2013, tak bojových akcí bude schopna až 2022, tedy po 9 letech od spuštění. I se stavbou 4 roky + 9 = 13 let. Čína to dala za necelých 5 let, i když jejich letadlovka je menší a nemá jaderný pohon, stále velice slušné !

Novak

18. prosinec 2019, 17:05

Doník se svou partou je velký komik a zdá se, že čímdál větší část světa na něj se.e. Jak se svět zrychluje, tak se taky zkracuje životnost impérií, Řím trval několik století, středověké říše jednotky století, Britské impérium tak 200 let a Americké se nejspíš nedožije ani stovky.

energetik II

18. prosinec 2019, 21:43

TO : Novák

Já si velmi cením toho, že právě moje generace má tu krásnou a zajímavou možnost "být u toho" , tedy u střídání hlavního impéria světa. Naposledy k tomu došlo někdy kolem 1890 , kdy USA ekonomicky předstihly Anglii. Tedy za života mého pradědy. Nyní můžeme sledovat postup Číny před USA v přímém přenosu a - "vychutnat si mnohé pikantní detaily", jak stará odcházející mocnost začíná být nervózní při pohledu , jak se její čas nezadržitelně krátí. Mám ale ten pocit, že Čínu pak už jen tak lehko někdo nevystřídá. Snad možná někdy Indie, protože bude mít více obyvatel. Počet lidí ale není všechno , Nigérie má 210 mil. obyvatel a Němci jen 80 , do výkonu německé ekonomiky má ale Nigérie zatraceně daleko !

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.