Domů
Plynárenství
Evropa se podle šéfa IEA musí připravit na úplné přerušení dodávek ruského plynu
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Evropa se podle šéfa IEA musí připravit na úplné přerušení dodávek ruského plynu

Plynárenství
6 komentářů
22. červen 2022, 17:22
ČTK

Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol vyzval Evropu, aby se okamžitě připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během této zimy. Evropské vlády by podle něj měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny, uvedl Birol v rozhovoru s listem Financial Times.

Nedávné ruské rozhodnutí omezit dodávky plynu do evropských zemí by podle šéfa IEA mohlo být předehrou k dalšímu snižování exportu ruského plynu. „Evropa by měla být připravena pro případ úplného zastavení dodávek ruského plynu,“ řekl Birol listu Financial Times. „Čím více se blíží zima, tím jsou nám záměry Ruska jasnější. Domnívám se, že snižování dodávek má bránit Evropě v plnění zásobníků a zvýšit vliv Ruska v zimních měsících,“ dodal.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý týden výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Gazprom opatření zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín firmou Siemens Energy. Německý ministr hospodářství Robert Habeck však omezení dodávek označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu.

„Nevylučuji, že Rusko bude dál hledat různé problémy a záminky pro další snižování dodávek plynu do Evropy a možná tyto dodávky dokonce úplně zastaví,“ uvedl Birol v prohlášení zaslaném agentuře Reuters.

V loňském roce Evropská unie z Ruska dovezla 155 miliard krychlových metrů zemního plynu. Ruský plyn se tak podílel zhruba 45 procenty na celkovém dovozu plynu do EU a zhruba 40 procenty na celkové spotřebě plynu v EU.

Birol uvedl, že nejnovější opatření evropských zemí ke snížení spotřeby plynu, která zahrnují větší využívání uhlí k výrobě elektřiny, jsou vzhledem k rozsahu nynější krize ospravedlnitelná, a to navzdory obavám z růstu uhlíkových emisí. Upozornil, že zvýšení výroby elektřiny z uhlí je pouze dočasné a pomůže uchovat zásoby plynu pro vytápění v zimních měsících. Dodal rovněž, že zvýšené emise ze spalování uhlí by mělo kompenzovat urychlení evropských plánů na snížení závislosti na dovozu fosilních paliv a budování kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Birol nicméně varoval, že dosavadní kroky evropských vlád zřejmě nebudou dostatečné, pokud se dodávky plynu z Ruska zcela zastaví. „Domnívám se, že s blížící se zimou budou přicházet další a rozsáhlejší opatření týkající se poptávky,“ uvedl. Dodal, že reálnou možností v případě přerušení ruských dodávek zůstává zavedení přídělového systému v zásobování plynem.

Šéf IEA rovněž uvedl, že evropské země by se měly snažit odložit veškeré plány na ukončování provozu jaderných elektráren, aby tak pomohly snížit množství plynu používaného při výrobě elektřiny. Německo v současnosti čelí kritice, že navzdory nynější krizi nadále plánuje uzavření všech svých zbývajících jaderných elektráren, píše Financial Times.

pmh mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ladislav Novák
22. červen 2022, 18:06

Úplné přerušení dodávek plynu z Ruska je snad ve hře už od zahájení rabovací války Ruskem proti Ukrajině v letošním roce. A kdo s tím nepočítá, je nejspíš blázen. ;-)

Rejpal
23. červen 2022, 00:29

Jestli Rusové zastaví plyn , nebude ani elektřina , protože firmy s omezeným odběrem plynu začnou okamžitě nahrazovat plyn el. energií a ta logicky dojde , firmy přejdou na noční výrobu, pak začnou generátory a bude problém s naftou. A jestli si někdo myslí , že domácnosti nebudou zasaženy, pak se mýlí ono na ně taky dojde jen o něco později. Může to také vypadat tak ,že plyn bude velmi omezený a elektřina půjde jen část dne , doufejme, že k tomu nedojde.

Richard Vacek
23. červen 2022, 06:18

K energetické náhradě plynu potřebujeme dalších 5 jaderných bloků. Bohužel Rusko nám je jako ne-přátelské zemi asi nepostaví.

Ladislav Novák
23. červen 2022, 08:56

A vy byste chtěl, aby nám jaderné elektrárny stavěl náš bývalý okupant, Rusko, vedoucí teroristickou likvidační válku proti své bývalé "sovětské republice" Ukrajině a zneužívá dlouhodobé závislosti ostatních zemí, které ruské gaunerství a válečné zločiny odsuzují, k omezování dodávek uhlíkatých paliv?

Říká vám něco pojem ENERGETICKÁ BEZPEČNOST?

Ladislav Novák
23. červen 2022, 08:56

A vy byste chtěl, aby nám jaderné elektrárny stavěl náš bývalý okupant, Rusko, vedoucí teroristickou likvidační válku proti své bývalé "sovětské republice" Ukrajině a zneužívá dlouhodobé závislosti ostatních zemí, které ruské gaunerství a válečné zločiny odsuzují, k omezování dodávek uhlíkatých paliv?

Říká vám něco pojem ENERGETICKÁ BEZPEČNOST?

Karel Navratil
23. červen 2022, 07:47

Ano, tato zima prověří naší nafouknout,plyn z Ruska pro některé staty nepoteče...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516