Domů
Plynárenství
Finský Gasum vypověděl smlouvu o dodávkách plynu od Gazpromu
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

Finský Gasum vypověděl smlouvu o dodávkách plynu od Gazpromu

Plynárenství
Bez komentáře
22. květen 2023, 19:47
ČTK

Finský státní velkoobchodník s plynem Gasum vypověděl smlouvu o nákupu plynu od ruské plynárenské společnosti Gazprom prostřednictvím plynovodů. Oznámil to dnes finský podnik. Gazprom již loni v květnu firmě Gasum zastavil dodávky prostřednictvím plynovodů kvůli sporu ohledně plateb. Podniky od té doby vedly rozhovory o řešení sporu, napsala agentura Reuters.

Společnost Gazprom Export, která je exportní divizí Gazpromu, potvrdila, že smlouva byla vypovězena. „Gazprom Export potvrzuje, že od finské společnosti Gasum obdržela oznámení o vypovězení dlouhodobého kontraktu na dodávky plynu prostřednictvím plynovodů,“ uvedla. Dodala, že zahájila právní rozbor dalších kroků v této záležitosti.

Gazprom loni začal po evropských odběratelích požadovat, aby za jeho dodávky platili v rublech. K požadavku přikročil kvůli hospodářským sankcím, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho útoku na Ukrajinu.

Finsko loni požadavek na platby v rublech odmítlo. Arbitrážní tribunál v listopadu rozhodl, že Gasum není povinen platit v rublech. Zároveň však oběma stranám nařídil rozhovory o řešení situace.

Ilustrační foto

„Strany nebyly schopny situaci vyřešit v době stanovené arbitrážním tribunálem. Proto Gasum dlouhodobý kontrakt na dodávky zemního plynu vypověděl,“ uvedl finský podnik.

Upozornil, že tento krok se týká pouze dodávek prostřednictvím plynovodů. „Dlouhodobý kontrakt Gasumu na dodávky zkapalněného zemního plynu s firmou Gazprom Export zůstává v platnosti,“ dodal.

pmh jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se