Domů
Plynárenství
Média: Poškození plynovodů Nord Stream koordinoval ukrajinský důstojník
Nord Stream

Média: Poškození plynovodů Nord Stream koordinoval ukrajinský důstojník

Plynárenství
10 komentářů
12. listopad 2023, 13:51
ČTK

Loňské poškození německo-ruských plynovodů Nord Stream v Baltském moři koordinoval velitel ukrajinských speciálních sil. Napsaly to v sobotu s odvoláním na anonymní zdroje na Ukrajině i jinde v Evropě americký deník The Washington Post (WP) a německý magazín Der Spiegel. Podle nich jde o zatím nejpřímější signál spojující ukrajinské vojenské a bezpečnostní činitele s kontroverzním sabotážním činem, který západní představitelé označili za nebezpečný útok na evropskou energetickou infrastrukturu.

Podmořské exploze loni v září poničily plynovod Nord Stream 1, který byl do přerušení dodávek ze strany Ruska o měsíc dříve hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do Německa a dalších zemí včetně Česka. Výbuchy poničily také plynovod Nord Stream 2, který však nikdy nebyl uveden do provozu. Plynovody byly dlouho terčem kritiky ze strany Spojených států a některých jejich spojenců. Ti varovali, že plynovod kvůli zvýšené závislosti na ruském plynu ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy.

Proti plynovodu se dlouhodobě stavěla také Ukrajina, která si stěžovala, že Nord Stream umožní Rusku obcházet její plynovodní soustavu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve výslovně popřel spekulace, že za poškozením podmořského potrubí stál Kyjev.

Z vyšetřování mezinárodního týmu novinářů vyplývá, že klíčovou koordinační roli při sabotáži měl důstojník Roman Červinskyj, který sloužil u ukrajinských speciálních sil a podílel se na řadě dalších tajných operací. Podle zdrojů obeznámených s případem vedl šestičlenný tým, který si pronajal člun a plachetnici a s pomocí potápěčského vybavení umístil na plynovody nálože.

Červinskyj údajně nejednal na vlastní pěst, nýbrž z rozkazu nadřízených velitelů, kteří se v konečném důsledku zodpovídali náčelníkovi ukrajinského generálního štábu Valeriji Zalužnému. Podle WP byla sabotážní operace koncipována tak, aby Zelenskému a jeho okolí zůstala utajena.

Červinskyj, který byl letos v dubnu zatčen a obviněn ze zneužití pravomocí v jedné z dalších tajných operací ukrajinských speciálních sil, z vazby v Kyjevě prostřednictvím svého právníka jakoukoli svou roli v případu plynovodů odmítl. Uvedl, že jeho uvěznění je politickou odplatou za kritiku prezidenta Zelenského a jeho administrativy – včetně šéfa kanceláře Andrije Jermaka, kterého viní ze špionáže pro Rusko.

Americký deník a Der Spiegel uvedly, že požádaly ukrajinskou vládu o reakci na své vyšetřování, ale nedostaly odpověď.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
miro novak
12. listopad 2023, 14:04

uz robert habeck celu dobu upozornoval, ze za tym nemohol byt putin ani nahodou

Omega
12. listopad 2023, 20:04

Tak jsem si ten WP přečetl. Shrnuto - spousta podezření bez jediné ověřitelné informace - prostě kategorie JPP (jedna paní povídala)

Takže pořád nevím, kdo to zničil - jestli USA (zvýšit dodávky LNG do Evropy a vydělat + zhoršit vazby německo/rusko), nebo Ukrajina (poškodit Rusko zničením nevyužívaného potrubí), nebo Rusko (omezit platby za neplnění smluvních závazků z důvodů vyšší moci).

intfor
12. listopad 2023, 20:44

Nevíme a možná s jistotou nikdy vědět nebudeme. Otázkou je jestli také tajné služby nevědí a pokud vědí, tak jestli to třeba za 50 let zveřejní.

Někde ke zprávě přidávají: "To uváděla i tajná zpráva CIA, kterou zveřejnil na internetu příslušník americké Národní Gardy Jack Teixeira. „Všichni zúčastnění o plánování a provedení informovali přímo Zalužného, takže o tom Zelenskyj nemusel vědět,“ uvádí CIA."

intfor
12. listopad 2023, 20:46

Nevíme a možná se nikdy nedozvíme.

Někde přidávají: "To uváděla i taj ná zpráva C I A, kterou zveřejnil na internetu příslušník am. Národní Gar dy Jack Teixeira. „Všichni zúčastnění o plánování a provedení informovali přímo Zaluž ného, takže o tom Zelen s kyj nemusel vědět,“ uvádí C I A.

miro novak
12. listopad 2023, 14:07

inak by ma zajimalo, co je na teroristickom cine kontroverzneho.

Richard Vacek
12. listopad 2023, 16:31

Obávám se, že zjistit skutečnost je stejně obtížné jako o Vrběticích. Když rozhoduje ideologie, jde pravda stranou.

Tomáš Foldyna
12. listopad 2023, 19:07

I tak nevíme nic, protože to celé může být součást nějaké jiné hry klidně i uvnitř Ukrajiny a přichází to "náhodou" v zajímavém čase. I kdyby to bylo tak, netušíme kým byl zaplacen nebo motivován ukrajinský "kooridinátor".

Ano, přátelé východního režimu v tom mají jasno. Vlastně oni mají ve všem jasno.

Jan Stehlik
12. listopad 2023, 20:46

Je to zajímavé . Toto vyšetřování je od novinářu . Ti v principu nemají žádné pravomoci . Jaké potom mají výsledky řekněme vládní vyšetřovatelé ? Ti určitě už dopadli tyto malé ryby a normální by bylo že sedí za katrem a vypovídají informace . Kdyby to vedlo k rusum , okamžitě by toho byla plná propaganda . Jenže nějak ticho po pěšině a zameteno pod koberec .

Takže asi se to nikdy nedovíme a všechno budou pouze dohady . Poškození jsou evropa a rusko . Vydělává na tom USA a Asie + ručníkáři . Za energie budem platit jak mourovatí.

Pravoslav Motyčka
12. listopad 2023, 22:13

Je to asi příprava na příměří. Rusové ví , že to neudělali. Podezřívají Nato , takže říct že je to součást války na Ukrajině je pro západ dobré východisko.

Michal K.
13. listopad 2023, 07:55

nepovazujem to za moc pravdepodobne. Ved sam strycek Bajden do kamier povedal, ze sa postaraju o to aby sa prud 2 nikdy nerozbehol.

Takze toto moze byt len sucastou informacnej hmly, aby sa odviedla pozornost.

Nicmenej, ak by to bola pravda, tak je to zaujmava situacia.

Nemci podporuju Ukrajinu vojensky aj financne, a Ukrajina im za to nici infrastrukturu.

Nehovoriac o tom, ze je to utok na infrastrukturu NATO. Aj ked akcieschopnost NATO je otazna. Nevedia zastavit ani paserakov ludi v stredozemnom mori a tak ochranit svoje hranice

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se