Domů
Evropská Unie
Síkela očekává bouřlivou diskusi o navržené pojistce proti nadměrné ceně plynu
Evropská Unie

Síkela očekává bouřlivou diskusi o navržené pojistce proti nadměrné ceně plynu

Evropská Unie
Bez komentáře
24. listopad 2022, 09:26
ČTK

Brusel 24. listopadu (zpravodaj ČTK) – Diskuse členských zemí Evropské unie o návrhu zavést pojistku proti extrémním cenám na hlavní burze pro obchodování se zemním plynem v Evropě bude spíše bouřlivá. Očekává to český ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela, který při příchodu na dnešní jednání s unijními protějšky návrh Evropské komise (EK) označil za problém.

Unijní exekutiva návrh takzvaného mechanismu tržní korekce představila v úterý po měsících polemik o tom, zda a případně jak zastropovat cenu plynu v EU. Opatření by se spustilo v případě, že by cena kontraktů na následující měsíc v klíčovém virtuálním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku po dobu dvou týdnů převyšovala 275 eur za megawatthodinu (MWh) a zároveň byla výrazně nad cenou zkapalněného zemního plynu (LNG) ve světě.

Návrh sklidil kritické reakce od představitelů některých unijních zemí, které dlouhodobě prosazují razantnější intervenci. Důvodem jsou mimo jiné parametry stropu, který by se v navržené podobě nespustil ani na konci letošního léta, kdy cena plynu v TTF přesáhla 300 eur za MWh.

„Já jsem zaznamenal ty některé velmi emotivní reakce v médiích na tento návrh a očekávám, že ta dnešní diskuse bude spíše bouřlivá,“ řekl ráno Síkela.

„Nejdřív jsme měli problém, protože komise nebyla schopna s žádným návrhem přijít. Teď máme opačný problém, a to je ten návrh, s kterým komise přišla,“ dodal.

Na otázku, zda by případná absence dohody na tomto bodě mohla zablokovat další projednávané návrhy, Síkela neodpověděl. Ministři zodpovědní za energetiku dnes jednají také o podmínkách společných nákupů plynu do zásobníků nebo o pravidlech solidárního poskytování plynu sousedním zemím, které se ocitnou v krizové situaci.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516