Domů
Plynárenství
V nefunkčním plynovodu Nord Stream 2 přes noc prudce klesl tlak
Pozemní část plynovodu Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2 AG

V nefunkčním plynovodu Nord Stream 2 přes noc prudce klesl tlak

Plynárenství
19 komentářů
26. září 2022, 15:17
ČTK

V nově vybudovaném, ale nefunkčním plynovodním potrubí Nord Stream 2 přes noc prudce klesl tlak. Provozovatel tohoto rusko-německého plynovodu položeného na dně Baltského moře, kterým plyn po jeho loňském dokončení nezačal pro komerční účely nikdy proudit, příčinu poklesu nezná. S odkazem na mluvčího provozovatele o tom dnes informovala agentura Reuters.

Nord Stream 2 měl zdvojnásobit objem přepravovaného plynu z Ruska do Německa. Jeho zprovoznění zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska v únoru napadla Ukrajinu.

„Někde musí být díra,“ řekl agentuře DPA mluvčí provozovatele Ulrich Lissek.

Tlak podle něj klesl v potrubním rameni A. „Jen nikdo neví kde,“ dodal. Je podle něj možné, že plyn uniká v pobřežní oblasti. Kdyby tomu tak bylo na souši, provozovatel by si toho všiml.

Za normálních okolností je v plynovodu tlak 105 barů. Nyní je na německé straně pouze sedm barů. V potrubí je pouze technický plyn.

Vyšetřování poklesu tlaku pokračuje, podle provozovatele ho ale komplikují sankce, nedostatek personálu a blokované peníze. Provozovatel Nord Streamu 2, který sídlí ve Švýcarsku, informoval o věci příslušné úřady.

Cena plynu pro evropský trh se od loňského podzimu zvyšuje, po letošního vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se cenový růst ještě zrychlil. Plynovod Nord Stream 1, který byl zprovozněn před více než deseti lety a který vede paralelně s plynovodem Nord Stream 2, plyn aktuálně nedodává.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 14:00 SELČ ztrácela téměř šest procent na 175 eur (přes 4300 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem byla těsně pod 40 eury a před dvěma lety kolem 15 eur za MWh. Cena v TTF je pro evropský trh klíčová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Emil
26. září 2022, 15:30

Pokud "Nord Stream 2 měl zdvojnásobit objem přepravovaného plynu z Ruska do Německa", tak tento cíl se přesně daří plnit. Momentálně totiž z Ruska do Německa díky NS2 teče dvojnásobná nula. :-D

Přemek z Mělníka
27. září 2022, 07:45

Nespolehlivé nebo "nespolehlivé" Rusko postavilo druhou rouru NS2 pro nespolehlivého odběratele Německo. A Němci tuto investici za 10 miliard dolarů pozastavili. Asi radši budou mrznout...

Chudák Scholtz jezdí po středním východě a prosí araby, aby mu poslali nějaký LNG. Ano, pošlou většinou tak malé množství, že když se to rozpočítá, tak je to tak plyn pro každého tak do zapalovače....

RF uvádí že do tří let se spustí další roura do Číny a hlásí se další zájemci o ruský LNG ....,Pakistan, Brazilie, JAR, Srí Lanka, Bangladeš, Indonézie.....,a pokud toto vše dopadne, tak odběr Azie a spol. se vyrovná evropským odběrům, které asi skončí, nebo spadnou na miniatůrní odběry.....,ale byznys pojede dál, ten se zastavit nedá.....

Emil
27. září 2022, 08:10

Druhou rouru nepostavilo Rusko ale společnost Nord Stream AG se sídlem ve Švýcarsku, v níž má Rusko prostřednictvím Gazpromu jen cca poloviční podíl. Druhou polovinu financovaly západní společnosti jako např. E.ON. Scholz se nejmenuje Scholtz a Arabové, bez ohledu na to jestli je to hodně nebo málo, jsou do Německa ochotni poslat plynu pořád víc než Rusko, které momentálně není ochotné posílat vůbec nic. Co uvádí RF nemá momentálně ani hodnotu papíru (nebo jiného média) na kterém je to uvedené.

Přemek z Mělníka
27. září 2022, 09:05

Díky za jazykové korektůry....,arabové jsou ochotni posílat větší množství plynu do té doby, než ceny příliš klesnou. Pak uberou podle hesla....,lépě těžit méně za více...., a už si i na vyšší ceny zvykli....

Je věc názoru zda ruské informace k energetice mají cenu tak papíru. To si nemyslím a velká část světa taky. Jinak by od RF raději uhlovodíky neodebírali a nebo neplánovali jejich další odběr....

My už nejsme ekonomický střed světa spolu s amerikou a japonskem, musíme si zvyknout. Azie roste ekonomicky mnohem rychleji, proto ta obrovská spotřeba energii tam....

Martin P
27. září 2022, 10:42

1) arabové?....má být Arabové,

2) Azie?....má to být Asie,

3) amerika a japonsko? .......Amerika a Japonsko.

Ale co už, čím větší chytrák, tím horší známka z diktátu.

Jestli Rusům náhradní trasy potrubí bude trvat vybudovat 3 roky, má Evropa 3 roky na vlastní bioplyn (to ale potrvá využít celý potenciál min. do 2030), pevné i plovoucí terminály na březích Baltského , Jaderského a Severního moře, a dlouhodobé kontrakty se spolehlivými partnery. Je vina Ruska, že evropské peníze půjdou do arabského světa. A Rusko bude muset shánět i tankery, aby se plyn dostal do Bangladéše či Indonésie. Jsem zvědavý, kdo jim je pronajme.

Pavel K
27. září 2022, 10:59

To Přemek z Mělníka:

V Rusku je energetika nástrojem politiky, takže ani informace o energetice nemají cenu média na něm obsažené. Mám vypozorovaný dojem, že ruští představitelé mluví pravdu jen tehdy, když se spletou.

Ivan Novák
26. září 2022, 17:51

Je trochu záhada, proč byla informace o poklesu tlaku v NS2 zveřejněna. Příhoda dokládá, že

výstavba a svého druhu zakonzervování nebyly provedeny kvalitně (kdo bude stejným lidem a firmám věřit příště?), úniky metanu při provozu plynovodů existují (ač by je klimaalarmisté rádi ignorovali), a kdyby byl NS2 v provozu, odběratelé plynu výlučně z něj by teď měli dramatický problém i bez ruské války (kdo by po dnešku ještě tlačil na jeho zprovoznění?). Nic, co by provozovateli NS2 a jeho investorům dávalo naději aspoň do vzdálené budoucnosti.

Ivan Novák
26. září 2022, 20:26

Dodatek, asi vysvětlující, že věc nešlo utajit: Dánové doporučují lodím u Bornholmu zvýšenou opatrnost, neboť tam jdou z moře bubliny.

Richard Vacek
27. září 2022, 06:00

Třeba se jednalo o prostou sabotáž. Důvodů pro něco takového by se našla celá řada.

Ladislav Novák
27. září 2022, 16:06

Z Nord Streamu uniká plyn do moře. Obří bublinkové kolo vyfotily dánské stíhačky

https://vtm.zive.cz/clanky/nord-stream-unik/sc-870-a-218610/default.aspx

feliz navidad
27. září 2022, 08:32

Tak už klesl tlak i na obou trubkách NS1.

Michal K.
27. září 2022, 11:05

co som nasiel na nete:

Němci pracují s dvěma teoriemi – podle první z nich mají sabotáže na svědomí Ukrajinci nebo síly s nimi spojené, podle druhé teorie šlo naopak o útok Rusů.

Ivan Novák
27. září 2022, 11:31

Napadá mne další teorie, pro Němce méně přitažlivá: vybuchla tam munice z WW2. U Borholmu je jakési její hromadné pohřebiště, Dánové kvůli tomu protahovali povolovací proces výstavby NS2 ve snaze určit podmínky, za kterých bude potrubí pokládáno bezpečně, možná přitom nedosáhli 100% úspěchu. Anebo, ze světa konspirací, Arabové jistě také mají miniponorky a obchodní zájmy ... a co třeba pojistný podvod, ty trouby by do rentabilního provozu v dohledné době nešly ... na vojně se mění situace každým okamžikem.

Petr prochaska
27. září 2022, 12:26

Další varianta je sabotáž některé ze zemí NATO, což je i nejpravděpodobnější.

PetrD
27. září 2022, 12:47

A jaký důvod by k tomu měla

některá země NATO?

Komu by to mohlo pomoci:

- producentům plynu, protože to zvýší nervozitu a ceny plynu stoupnou

- Rusku, pokud se mu podaří přesvědčit západ, že za tím stojí Ukrajina. Byť v současné době neproudí ani jednou rourou NS nic.

- Rusku, protože se dá ukázat západu, že jeho kritická infrastruktura je zranitelná. Například jasný signál Polsku, že plyn z Norska taky nemusí téci.

- Ukrajině, pokud se Rusko chystalo obnovit dodávky přes NS, tak by to nešlo udělat. Vzhledem k tomu, že se k tomu nechystalo, tak by operace byla zbytečný risk.

Další možnosti mě nenapadají, leda snad nějaký pojišťovací podvod.

Nedokážu posoudit, jestli opravdu je útok na tu trubku tak složitý a nedal by se zvládnout amatérsky pomocí shazování náloží z nějakého člunu. Pak by to mohla být akce vyšinutého magora.

Jan Stehlik
27. září 2022, 13:23

Kdo vítězí? Vítězí poláci, Ukrajinci a USA . Poražení jsou Němci a Rusko, protože tím už padá páka vydírání plynovody a ovlivnění nemecka.

Prospěch z toho budou mít dlouhodobě Arabové, sever Afriky a USA jako dodavatelé.

Jan Stehlik
27. září 2022, 13:24

Oprava. Prospěch z toho budou mít samozřejmě i Norové .

PetrD
27. září 2022, 13:34

Němci jsou poražení, protože "padá páka vydírání plynovody a ovlivnění nemecka."

Cože?

Přemek z Mělníka
27. září 2022, 14:24

re Martin P ...,když nejsou argumenty, tak se obvykle machruje s češtinou. A navíc nemáte pravdu. Má žena je korektorkou a gramatiku češtiny ovládá dokonale....., zeptal jsem se....

....platí oboje, jako je žid a Žid, tak jsou i arabové a Arabové, podobně Japonsko a Amerika. Je fakt že národy s velkým písmenem na začátku, tak to je slušnější a uctivější....

Podobně Azie a Asie, platí oboje, ale druhý název je běžnější....čeština se vyvíjí jako příklad třeba u slova president a prezident atd....

Za další, na diskuzích není přehlídka češtinářské dokonalosti. Mít státnici z češtiny tu není podmínkou. Tankery pro RF staví a pronajímá jižní Korea, a něco i rusové sami. Byznys je byznys....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se