Belgie požaduje prošetření významného omezení vývozu elektřiny z Francie
Belgický energetický regulační úřad Creg požaduje společné francouzsko-belgické vyšetřování "masivního" omezování francouzské přeshraniční přenosové kapacity vedení, které má za dopad omezení vývozu elektřiny ze země. Francouzský provozovatel přenosové soustavy uvedl, že zažívá napjatou situaci v síti.
Probíhající omezení přenosové kapacity přeshraničních vedení, k nimž byl francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE nucen přistoupit, aby zajistil bezpečnost sítě, významně ovlivnily vývoz elektřiny z Francie. Již tak nízké francouzské velkoobchodní ceny elektřiny tak zůstaly výrazně pod cenami v Belgii a Německu.
"Od 11. března začala RTE masivně snižovat francouzský vývoz [elektřiny]. Tyto problémy významně ovlivňují trh," uvedl dle agentury Montel jeden z německých obchodníků.
Podle Creg byly přeshraniční toky mezi Francií a všemi sousedními zeměmi omezeny na zhruba 40 % maximální přenosové kapacity. Podle RTE budou tato omezení pokračovat až do začátku května a podobná omezení se pak budou opakovat od srpna do poloviny října.
Dlouhodobá přenosová kapacita mezi Francií a Německem, která je k dispozici trhu před aukcí na spotovém trhu, činila v uplynulém týdnu v průměru 2,6 GW. To je méně než polovina oproti průměrným 5,7 GW v prvním březnovém týdnu, uvádí Montel.
Aktuálně je tak možné pozorovat velké rozdíly velkoobchodních cen elektřiny mezi Francií a okolními zeměmi. 20. dubna rozdíl francouzské spotové ceny elektřiny oproti německé dosahoval až zhruba 80 EUR/MWh, 40 EUR/MWh v případě Belgie a až 100 EUR/MWh v případě Itálie.
"V normálním kontextu, s normálními propojovacími kapacitami, jsou tyto cenové rozdíly mnohem menší," řekl mluvčí společnosti Creg.
Příčiny jsou nejasné
"V současné době je Creg a účastníkům trhu známo příliš málo informací o hlavních důvodech tohoto snížení kapacity," uvedl belgický regulátor.
Creg se tak rozhodl kontaktovat francouzského regulátora CRE s cílem společně identifikovat příčinu a rozsah těchto problémů, aby se co nejvíce minimalizoval dopad na tržní ceny.
Výše přeshraničních přenosových kapacit je na propojeném a integrovaném trhu, jako je Evropa, klíčová pro cenotvorbu na velkoobchodním trhu s elektřinou. Přeshraniční kapacity, které jsou k dispozici trhu, mohou být významně omezeny pouze v případě nedostupnosti prvků přenosové soustavy, jako jsou například vedení nebo transformátory, a to vlivem poruchy nebo plánované údržby.
Nedostupnost prvků sítě
RTE ve zprávě zveřejněné pro účastníky trhu ve středu uvedla, že "zažívá napjatou situaci" v síti.
Agentuře Montel následně sdělila, že musela uplatnit snížení přenosové kapacity na hranicích, aby zajistila bezpečnost elektrizační soustavy. Příčinou je významný vývoz elektřiny z Francie do Belgie, Německa, Švýcarska a Itálie, ke kterému dochází od 5. března, v kombinaci s nedostupností prvků sítě, včetně nezbytné údržby v oblasti Lyonu.
Mohlo by vás zajímat:
Francie má energii, Belgie, Německo, Švýcarsko a Itálie chce z Francie energii, proč si raději nepostaví své zdroje energie? Nejlépe nějaké nezávislé na denní době, oblačnosti a větru. Proč?
To bude mít více důvodů, je třeba za přemýšlet,
Asi má zase Francie problémy s výrobou ve svých JE, jako je měla za své nedávné zimní krize. Holt asi opět zanedbaná údržba nebo problémy se sváry?
Dosáhla už výroba ve francouzských JE své dřívější maximální úrovně před kovidem? Nebo pořád haprují? Emil Novák to bude vědět.
Emil Novák by doporučoval přečíst si článek, kde se jasně píše, že jde o omezení v přenosové soustavě, tudíž s výrobou nemá nic společného, ač by si to Vaněček nepochybně moc přál. Jestli má někdo problém s výrobou elektřiny, tak není ve Francii, jak ukazují mnohem nižší ceny oproti většině sousedních zemí, i fakt že Francie je suverénně největší exportér elektřiny v EU.
Opět útěk stranou. Ano, Francie může mít i nižší ceny, její energetika (EDF) je vlastněna státem, to u nás není.
Co je za problém s přenosem? Je to omezeno všemi směry. Špatná údržba jako to bylo s JE?
Opět útěk stranou. Ano, Francie může mít i nižší ceny, její energetika (EDF) je vlastněna státem, to u nás není.
Co je za problém s přenosem? Je to omezeno všemi směry. Špatná údržba jako to bylo s JE?
To je přeci nesmysl. 30 let se nám tvrdí, že stát je neefektivní a nemůže tedy být levnější než soukromý kapitál. Vždyť proto jsme ten náš státní majetek zprivatizovali.
Spotové ceny jsou stanovovány na tržním principu, nehraje v nich žádnou roli kým je vlastněna EDF.
Niekedy je lepsie mlcat ako rozpravat/pisat blbosti ak clovek nema co vecne povedat ;)
to se povedlo pane Vaněček, Francie má problémy, proto si v Belgii a Německu stěžují, problémová Francie si pokryje svých 100% ale má evidentně problémy v energetice. Belgie a Německo, a samozřejmě další sice nemají dostatek výkonu v síti ale nemají v energetice probémy. Já čekal že místní oze uderka se nebude mít jak vyjádřit, že bude tiše sedět v koutě a šoupat nohama, jste samé překvápko
ad Milan Vaněček 21. duben 2024, 12:12
Asi má zase Francie problémy s výrobou ve svých JE, jako je měla za své nedávné zimní krize. Holt asi opět zanedbaná údržba nebo problémy se sváry?
tak toto bude pravdepodobne nasledok vydatnejsieho nedelneho obeda .. pretoze inak vedec faseho formatu by nemal mat problem s porozumenim pisaneho textu
pretoze ak si ten clanok precitate este raz, tak zistit, ze problem s vyrobou ma Nemecko a Belgicko .. a len by radi dotiahli ten chybajuci vykon za lacny peniaz z Francuzska, ktoremu sa to prestava pacit (pretoze im to zvysuje cenu na domacom trhu)
Proč by měl mít každý stát EU vlastní zdroje?
Kromě obtíží s kapacitou přenosu a ohmovým zákonem třeba proto, abychom nemuseli čekat jen na dobu a množství, když někdo bude mít přebytky? Zvláště, když téměř všechny okolní státy budou mít roční bilanci zápornou.
Já bych se Vámi nedržel tak zkrátka: Proč by měl mít nějaký stát EU vůbec nějaké zdroje? Konec konců v zásuvce je té elektřiny dost, že. Vždy se o to někdo postará.
Francie měla dlouho přebytky, podobně jako ČR, které stále vyvážela. Pak přišla jejich jaderná krize, až polovinu jaderných reaktorů museli dočasně odstavit a Francie by zmrzla, kdyby nedovážela, především z Německa.
To máte všichni krátkou paměť, když jste na to zapoměli?
No a EU se snaží o to aby státy posilovali přeshraniční výměnu elektřiny, to umožňuje řešit takové krize, a současná činnost Francie jde proti tomu. Proto ten protest. Je to tak těžké pochopit??
Krátkou paměť máte spíš vy, Vaněčku, nebo to spíš opět záměrně překrucujete. "Až polovinu jaderných reaktorů odstavili v létě roku 2022", kdy by těžko mohla Francie zmrznout, v zimě už měla opět vyrovnanou bilanci a navíc to vůbec nijak nesouvisí se současnou situací, kdy je Francie už druhým rokem opět největší exportér elektřiny v Evropě.
a nepřišla ona spíš zima než krize?
Desinformace, či záměrné zamlčení části faktů: V létě 2022 měla Francie polovinu reaktorů v údržbě (to se oba shodnem), pak jste zamlčel, že v prosinci i lednu jim pořád chyběl velký výkon vnjádru a teprve někdy v březnu již mohli omezovat dovoz především z německých uhelných elektráren...
Desinformace tu neustále píšete vy sám, Vaněčku: v prosinci ani v lednu jim žádný "velký výkon v jádru" nechyběl, naopak v lednu byla Francie čistým exportérem.
Takže potvrzujete: v listopadu i v prosinci výkon JE chyběl.
Původně jste tvrdil, že jim chyběl "velký výkon v jádru", což rozhodně nepotvrzuji, naopak šlo v kontextu Francie o celkem zanedbatelné množství. Podobný výkon chybí např. mnohem menšímu Rakousku každou chvíli, včetně těch dvou zmiňovaných měsíců, a asi sotva byste o Rakousku prohlašoval, že jim chyběl velký výkon a že je musel někdo zachraňovat, jinak by zmrzli.
Milan Vaněček 22. duben 2024, 09:28
Francie mělaNemecko malo dlouho přebytky, podobně jako ČR, které stále vyvážela.
To máte všichni krátkou paměť, když jste na to zapoměli?
No a EU se snaží o to aby státy posilovali přeshraniční výměnu elektřiny, to umožňuje řešit takové krize,..
O akej krize hovorite? Nemecko ma instalovane zdroje vyroby EE na urovni cca 3-nasobku potreby, tak aka kriza? Zhorela im nebodaj polovica elektrarni? Staci ich len nastartovat.
Sice jsme v EU, ale to neznamená, že nám sousedi EE pošlou v době, kdy i oni budou mít málo - tak akorát pro sebe. Proto by každá země měla mít nějakou zálohu ve formě JE, plynu nebo uhlí. Uhlí i JE je out, takže plyn.
Práce na vedení plánuje každý provozovatel pro svou soustavu s přesností na den dlouho předem. V tzv. roční přípravě provozu se to shrne a výpočtově ověří, že nevznikne problém (ČEPS ji zveřejňuje vždy začátkem prosince). Okolní provozovatelé si oznamují své záměry s předstihem, aby je "rpp" reflektovala. Následné podrobnější přípravy nebo skutečnost se pak liší jen v mimořádných případech. Nevím, na co si chtějí Belgičané stěžovat.
Ten důvod je prostý Francie chce mít levnou elektřinu doma a draze vyvážet. Tím budou motivovat domácí odběratele k přechodu na elektřinu a Francie bude mít za méně dotací vyšší pokles emisí CO2 a lepší ekonomiku. Proti tomu než kdyby dotovali svoje sousedy. Naproti tomu Německo odstavilo 3,1 GW v uhlí další levné zdroje pryč logicky cena elektřiny stoupá. Dalším důvodem k takovému růstu cen na burze je prostě to ,že se ochladilo a stoupla spotřeba.
Keď som čítal komentár pána Richie napadol ma známy český výrok: "Co bylo to bylo, terazky som majorem." Áno Nemci boli čistými vývozcami elektriny, ale už druhý rok sú čistými dovozcami. Dokonca tento rok by Nemci mali doviesť 30 TWh, čo je približne spotreba Slovenska.
Argumentovať tým, že Nemci majú inštalované zdroje výroby elektriny zhruba na úrovni trojnásobku potreby neznamená, že kríza, respektíve potreba dovážať elektrinu je nutná, lebo slnko nesvieti a ešte k tomu aj vietor nefúka.
Anton Meško 22. duben 2024, 19:23
Argumentovať tým, že Nemci majú inštalované zdroje výroby elektriny zhruba na úrovni trojnásobku potreby neznamená, že kríza, respektíve potreba dovážať elektrinu je nutná, lebo slnko nesvieti a ešte k tomu aj vietor nefúka.
citam tu uz treti krat, ale stale neviem ci mi nieco vycitate - ze nieco nekorektne argumentujem, alebo suhlasite s mojim nazorom
ale pre istotu len doplnim rizsirene vysvetlenie - je potrebne si uvedomit, ze ten cca trojnasobok (mozno aj viac) nie je len v nahodnych zdrojovh, ale oni maju dostatok zdrojov aj mimo tych nahodnych zdrojov (slnko/vietor) ..
ale budem este konkretnejsi - aktualne instalovane zdroje (hovorime o roku 2024)
FVE: ~85GWp
VTE: ~70GW
ostatne: ~92GW
ich spickovy odber sa hybe niekde okolo 83GW
a to tu este nie su zdroje, ktore su dedikovane ako aktivne zalohy, alebo sluzby siete
tak kde tu vznika nevyhnutna potreba dovazat ? parazitovat na susedoch a este sa stazovat, ze preco to obmedzuju?
alebo maju tak zanedbanu udrzbu tych elektrarni, ze nemozu dodavat? (vsak p. Vanecek)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se